فراسوی خبر سه شنبه ۳۰ شهریور

ترس قاتل ۶۷ از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

زینت میرهاشمی

 بدون شک توجیه پایوران رژیم در رابطه با عدم شرکت قاتل ۶۷ در هفتاد و ششمین اجلاس سازمان ملل متحد، به دلیل کرونا و شرکت به صورت «برخط» باورکردنی نیست. به نظر می رسد دلیل دیگری غیر از محدودیتهای کرونایی بیشتر باورمند است.

این استفاده نامانوس و فرصت طلبانه از شرایط کرونایی در حالی است که همین چند روز پیش رئیسی برای شرکت در کنفرانس پیمان شانگهای به تاجیکستان سفر کرد و پاسدار عبداللهیان با جمعی از دستیاران و معاون اش برای شرکت در مجمع عمومی ملل متحد راهی ایالات متحده آمریکا شد.

در مورد سفر وزیر خارجه رژیم به نیویورک، رسانه های حکومتی پیشاپیش  از دستاوردهای این سفر با ردیف کردن تعدادی دیدار با مقامات کشورهای دیگر به جز آمریکا گزارش داده و آن را «سفری پرکار» توصیف کرده اند.

خروجی بزرگ نمایی شرکت رئیسی در اجلاس تاجیکستان و پذیرش رژیم ولایت فقیه در پیمان شانگهای، موجب مجادله بین باندهای رژیم بر سر این که به پای رئیسی نوشته شود یا به پای روحانی شده است. بنا به تفسیر قلم زن کیهان شریعتمداری (بیان کننده نظر خامنه ای) در روز دوشنبه ۲۹ شهریور، این پذیرش «راهبردی» در برابر «تلاش برای انزوای» رژیم و  «برد – برد برجام تا برد برد شانگهای» است.

راه حل رژِیم در خروج از بن بست موضوع هسته ای، ساخت بمب اتمی، دخالتهای تروریستی در منطقه و ساخت و صدور موشکهای بالستیک، ورود به پیمان شانگهای که جنبه امنیتی دارد است. اما رژیم با عضویت در پیمان شانگهای نمی تواند بحران اقتصادی و تحریمهای ناشی از پروژه هسته ای را مهار کند

رژیم همانگونه که قرداد ۲۵ ساله با چین را از موضع ضعف بسته است، ورودش در پیمان شانگهای هم از موضع ضعف است. از سویی اگر به بخش مناسبات اقتصادی آن هم نگاه شود، رژیم با چین و روسیه بر سر مبادلات اقتصادی مشکلی نداشت که حالا رفع شود. استفاده رژیم از این پیمان در همزمانی با اجلاس سازمان ملل بیشتر مصرف داخلی در برابر ایزوله شدن در مناسبات با جامعه جهانی دارد. 

بر این منظر، اگر عضویت در پیمان شانگهای کارت قدرت در برابر کشورهای آمریکا و اروپا بود، رئیسی باید در اجلاس سازمان ملل شرکت می کرد. بنابرین عدم شرکت حضوری رئیسی در برابر خشم گسترده و بین المللی ایرانیان آزادیخواه و خواست بر حق محاکمه عادلانه او به عنوان عضوی از هیات مرگ، یک عقب نشینی از موضع ضعف است.

سفید سازی رئیسی توسط خامنه ای با انتصاب او در مقام ریاست جمهوری و تشکیل کابینه او با تعدادی از پاسدار امنیتیهای سابقه دار حقانیت خواست بر حق جنبش دادخواهی را نشان می دهد.

برگزاری دادگاه حمید نوری شکنجه گر (حمید عباسی) که در سوئد جریان دارد، یک دستاورد بزرگ برای تلاش دادخواهانه خانواده های قتل عام شدگان، نیروهایی که برای سرنگونی رژیم تلاش می کنند و همه کسانی است که جان شان را به خاطر پایداری و ایستادگی بر سر آرمان و عقیده شان فدا کردند. برگزاری این دادگاه و مرور جنایتهای رژیم از زبان شاهدان رویدادی بزرگ با چشم اندازهای امیدبخش برای مردم آزاده و دادخواه ایران است.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول