فراسوی خبر ... دو شنبه ۲۷ تیر

ترکیدن بادکنک «تزریق امید» زیر پای بازنشستگان

زینت میرهاشمی

روزهای شنبه و یکشنبه، ۲۵ و ۲۶ تیر، بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه حرکتهای اعتراضی خود در ۳۰ شهر دست به راهپیمایی زدند. بازنشستگان تامین اجتماعی مصمم هستند تا تحقق خواسته های برحق خود به حرکتهای اعتراضی در کف خیابان ادامه دهند.

عدم اجرای مصوبه شورای عالی کار در رابطه با افزایش ۵۷ درصدی حقوق و کم کردن ۱۰۰ هزار تومان از حق مسکن از رقم تعیین شده در این شورا، تاییدی بر نمایشی بودن افزایش دستمزد ۵۷ درصدی مصوبه نهاد دولتی شورای عالی کار است.

نمایشی بودن رقم ۵۷ درصد افزایش حداقل دستمزد که به عنوان یک اقدام بی سابقه در دوره قاتل ۶۷، در بوق و کرنا شد، هر روز بیشتر روشن می شود. با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان که قرار شد به حقوق حداقل بگیران اضافه شود، در برابر تورم بی سابقه ای که طی همین ۵ ماه بر مردم تحمیل شده است، به قدرت خرید نیروهای کار نه تنها اضافه نشد بلکه به لاغرتر شدن سفره آنها کمک کرذ.

بنا بر گفتهِ محمود جام ساز، کارشناس مسائل اقتصادی، به جای خط فقر باید از خط گرسنگی صحبت کرد. وی می گوید: «آمار رسمی از مردمی به تعداد ۲۰ میلیون نفر خبر می‌دهد که نه سرپناه دارند و نه حتی درآمدی حداقلی! اساساً باید گفت در حال تحمل ابر‌تورم هستیم... اینکه قیمت‌ بخشی از کالاها در طول یک سال ۱۰۰ و بعضاً ۲۰۰ درصد و حتی در پاره‌ای از موارد نزدیک به ۳۰۰ درصد افزایش داشته است،‌ نشان از وضعیتی کاملاً بحرانی دارد.»

وقتی خود دولت مصوبه شورای عالی کار در مورد حقوق بازنشستگان را اجرا نمی کند، چراغ سبزی به مخالفان مصوبه شورای عالی کار در مورد افزایش حقوق ۵۷ درصدی نشان می دهد. چنانچه که تا کنون هم موضوع مورد مناقشه و در همه جا رعایت نشده است.

 آنچه که در متن رویدادهای اعتراضی می گذرد نشان دهنده شکست کامل سیاست گفتار درمانی، سفرهای نمایشی و وعده درمانی است. وقتی رئیسی مدعی می شود که دارو گران نخواهد شد و بعد از ۲۰ روز قیمت دارو به طور رسمی گران می شود، کسی برای حرفهای او تَره هم خورد نمی کند. سازمان غذا و دارو، از افزایش قیمت دارو  علی الحساب، ۳۰ درصد از روز پنجشنبه ۲۳ تیر خبر داد.

بازنشستگان تامین اجتماعی در تجمعهای اعتراضی خود با شعار علیه رئیسی،  پاسدار قالیباف، رئیس مجلس ارتجاع و مخبر، معاون اول رئیسی، دقیقا بالاترین بخش هرم قدرت را نشانه گرفته اند. شعارهایی از قبیل «مرگ بر رئیسی» که مترادف همان شعار «مرگ بر خامنه ای» است، «رئیسی دروغگو، حاصل وعده هات کو»، «اجرا نشه عدالت، وای به حال دولت»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، حقوق بازنشسته زیر عباست امروز» و... یک تودهنی به خامنه ای است که رئیسی را برای تزریق امید، تحمیق و فریب مردم در جهت مهار جنبشهای اعتراضی بر سر کار آورد. در راهپیمایی بازنشستگان در روز یکشنبه ۲۶ تیر، لباسهای سفیدی دیده می شد که روی آن نوشته شده بود:«خونی که در رگ ماست، هدیه به معیشت ماست». این شعار در برابر شعار «خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست» است که از جانب اراذل و اوباش و بسیجیها سر داده می شود. شعارهای معترضان در کف خیابان با سمت گیری علیه رئیسی و قالیباف، در حقیقت ولی فقیه را خطاب قرار می دهند.

 

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول