فراسوی خبر ... چهارشنبه ۲۶ مرداد

بی آبی و فریاد رسای خلق؛ مرگ بر رئیسی

زینت میرهاشمی

درود به مردم شهرکرد که روز سه شنبه ۲۶ مرداد در اعتراض به بی آبی مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری دست به تظاهرات زدند. ۹ روز است که بی آبی زندگی مردم این استان را فلج کرده است. بی آبی مطلق ۹ روزه به بهداشت مردم و بیماران در بیمارستانها هم آسیب وارد کرده است.

درود به زنان شجاعی که در صف اول اعتراضهای روز سه شنبه در شهر کرد، بر دیدگاه جهل رژیم نسبت به زنان خط باطل کشیدند و در کف خیابان رژیم را به هماوردی طلبیدند.

سه شعار عمده مردم معترض و خشمگین شهر کرد، فساد و غارت ثروتهای مردمی را نشانه گرفته است. شعارهای «مرگ بر رئیسی»، «استاندار حیا کن، صندلی ات را رها کن»، «کف خیابون به دست میاد حقمون»، مترادف مرگ بر خامنه ای و علیه چینشهای حکومتی از استاندار تا رده های دیگر است. همزمان با تظاهرات گسترده مردم در شهرکرد، کشاورزان خشمگین اصفهان مقابل اداره آب منطقه ای اصفهان برای دومین روز دست به تظاهرات زدند.

در کنار بی آبی، فقر و فلاکتی که هر روز گستره بیشتری از مردم را گرفتار می کند، گوشه ای از حاتم بخشی وزارت نفت برای کمک به مساجد و ایجاد امکانات رفاهی برای طلبه ها و آخوندها، در میان مشاجره باندهای حکومتی زیر ذره بین رفته است. باید تاکید کرد که این بذل و بخشش بین کارگزاران با عمامه و بی عمامه، اضافه بر سهمی است که از طریق بودجه سالانه به جیب می زنند.  

وزارت نفت، بودجه ای با عنوان مسئولیتهای اجتماعی در اختیار دولت قرار می دهد. فقر مردمی که در مناطق نفت خیز و تولید ثروت برای حکومت هستند نشان دهنده محرومیت آنها از این بودجه است. آسیبهای محیط زیستی، از آب آلوده تا هوای آلوده نصیب مردم محروم این مناطق است اما ثروت در دست باندهای مافیای فاسد حکومتی می چرخد. برداشت ثروت عمومی برای اقلیتی محدود به ضرر اکثریتی محروم.

«روزنامه هم میهن»، گزارشی مستند مبنی بر «اختصاص ۵۰ میلیارد تومان بودجه برای بازسازی و توسعه مسجد جمکران»، و همچنین مبالغی برای «ساخت ۷۰۰ خانه برای روحانیون جهرم و کمک به حوزه علمیه صالحیه کازرون و کمک به حرم شاهچراغ در شیراز» از بودجه «مسئولیت اجتماعی» این وزارتخانه اختصاص داده است. بنا به گزارش «هم میهن»، این بذل و بخشش در ۱۲ تیر ماه سال جاری به امضای وزیر نفت رسیده است. (فرارو، سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱)

بنا به این گزارش، طبق نظامنامهِ سال ۱۳۹۹، قرار شده که وزارت نفت بودجه ای به عنوان «مسئولیت اجتماعی» برای مردمی که در مناطق نفت خیز، از تولید نفت و گاز آسیب می بینند هزینه کند. بنا به این گزارش «همه اعتبارات میلیاردی مسئولیت اجتماعی در دولت سیزدهم عمدتا در مناطقی غیر از مناطق محروم نفت خیز هزینه شده اند.» (همانجا)

تلاش حکومت فاسد برای فروش نفت و گاز و بالا رفتن درآمد از این منابع عمومی دقیقا برای پروار کردن عده معدودی همراه با تقویت دستگاه سرکوب، ابزار شکنجه با فربه کردن آخوند و طلاب در داخل، گرم نگاه داشتن تنور جنگهای نیابتی و تروریسم در خارج از کشور است.

 

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول