فراسوی خبر ... یکشنبه ۲۳ آبان

معلمان و کشاورزان در کف خیابان، رئیسی سرگرم دوره گردی

زینت میرهاشمی

به نظر می رسد که رئیسی هنوز در موقعیت واگذار شده به او (رئیس جمهور ولی فقیه) با مسئولیتش در هیات مرگ و صدور فرمان حکم اعدام، تفاوتی نگذاشته است. وی همچنان مشغول دوره گردیهای نمایشی و دادن فرمان بایدهایی است که اعتبار آن در محدوده تصویر دوربینهای عکاسان همراهش باقی می ماند.

«متناسب سازی حقوق کارکنان نسبت با تورم» از جمله وعده های رئیسی در سخن پراکنی تلویزیونی خود در تیرماه ۱۴۰۰ بود. بی اعتباری ادعای او در همان زمان از طرف خودیها به دلیل ناروشن بودن منبع تامین مالی آن، رویا نامگذاری شد.

مجلس ارتجاع در برابر تداوم خشم لبریز شده معلمان، وعده هایی برای رسیدگی به خواست آنها داده که خروجی آن فقط برای مهار فوران خشم معلمان در کف خیابان است. رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فن آوری مجلس ارتجاع روز ۳۱ شهریور، خواست معلمان را با «هفته دفاع مقدس» گره زده و از ارسال طرح رتبه بندی فرهنگیان به مجلس به عنوان «خبر خوش» خبر داد و همزمان از پاسدار قالیباف تشکر کرد.

قالیباف مشهور به چپاولگر و قمه کش، در ۲۸ مهر افزایش بار مالی نظام رتبه بندی معلمان را دلیلی بر تصمیم گیری مجدد در مجلس زیردستش اعلام کرد. این در حالی است که لایحه نظام رتبه بندی حرفه ای معلمان از سال ۹۲ تا حالا در دست مجلس نشینان مفتخور می چرخد. مخالفت مجلس نشینان در آن زمان «مغایرت با سیاستهای اقتصاد مقاومتی» اعلام شد.

تورم زایی که یکی از دلایل مطرح شده در مخالفت با افزایش حقوق پایه کارگران در شورای عالی کار و همچنین برای حقوق کارمندان در تقسیم بندی بودجه همواره مطرح شده، ادعایی در ساده سازی و پوشاندن فساد ساختاری حکومت است. زیرا بنا به داده های آماری مزد کمترین سهم را در هزینه تولید دارد. بحران اقتصادی، تورم ۵۰ درصدی، کاهش ارزش پول و ... محصول سیاستهای ظالمانه رژیم به نام اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی، یعنی تحمیل فقر و ریاضت کشی به مردم به سود جاه طلبیهای تروریستی رژیم در منطقه است.

مبارزه برای دستمزد عادلانه متناسب با نرخ تورم یک مبارزه جدی است که با سیاستهای رژیم همخوانی ندارد. عدم تناسب مزد با نرخ تورم با توجه به نرخ ناپایدار تورم و سقوط مرتب قدرت خرید، باعث فقیرتر شدن نیروهای کار به شمول معلمان و بازنشستگان شده است.

همایش اعتراضی گسترده و سراسری فرهنگیان در روز پنجشنبه ۲۰ آبان در ۷۵ شهر از ۲۹ استان با مطالبات مشخص، بار دیگر عزم آنها را در مبارزه با فقر تحمیلی نشان داد.

خواسته های عادلانه و بر حق معلمان در قطعنامه تشکلهای صنفی فرهنگیان به قرار زیر است:

آزادی معلمان زندانی/ آموزش رایگان و باکیفیت برای جوانان/ اجرای نظام رتبه بندی ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاهها/ اجرای همسانسازی حقوق بازنشستگان/ مشکلات آموزشیاران نهضت سواد آموزی/ رسیدگی به مشکلات مربیان پیش دبستانی/ پاداش پایان خدمت بازنشستگان/ پرداخت حق التدریس معلمان/ رسیدگی به مشکلات معلمان خرید خدمت/ ببستن پرونده های فعالان صنفی/بازگشت به کار معلمان اخراجی/ انتخاب وزیر از میان فرهنگیان/ واگذار کردن مدیریت صندوق ذخیره فرهنگیان به سهامداران آن صندوق.

در رویدادی دیگر روز شنبه ۲۲ آبان، کشاورزان شرق و غرب اصفهان در ششمین روز اعتراض شبانه روزی خود، همراه با مردم این شهر راهپیمایی بزرگی در بستر رودخانه خشک شده زاینده رود انجام دادند. خواست برحق کشاورزان حقآبه است.

جامعه در مقابل دوره گردی رئیسی و حرف درمانی او، برای حق زندگی و معیشت عادلانه خیابان را انتخاب کرده است.

 

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول