فراسوی خبر... دوشنبه ۲۲ فروردین

ابلاغیه خامنه ای در هنگامه بیداد فقر و تنگدستی

زینت میرهاشمی

خامنه ای طی ابلاغیه ای از سه قوه یکدست شده اش، خواسته است که طی ۶ ماه، برنامه جامع تحقق «سیاستهای تامین اجتماعی» را به عنوان یک «سند بالادستی» تدوین کنند.

حکومتی که بیلان ۴۳ ساله آن، چیزی جز تباهی، افزایش فقر، فلاکت و... نیست، اکنون قرار است در ۶ ماه «مقررات و اقدامات اجرایی لازم» در جهت «سیاستهای کلی تامین اجتماعی» برای  «فقر زدایی و کاهش فاصله طبقاتی» را تهیه کند.

تجریه نشان داده است بعد از هر سخن پردازی خامنه ای در زمینه تولید و اقتصاد، مافیای سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم الانبیا و هلدینگهای زیر مجموعه ولی فقیه در سهم بری از ثروت و قدرت تقویت شده است.

بعد از ابلاغیه خامنه ای و فرصت  ۶ ماه، رئیسی برای تحقق «اوامر» خامنه ای، دو ماه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  برای تدوین این سند مهلت داد. وی مدعی شد که این ابلاغیه در جهت «اجرای عدالت و توجه به اقشار کم درآمد با حفظ کرامت انسانی است.»

کیهان، بنگاه تبلیغاتی خامنه ای، ابلاغیه خامنه ای را با تیتر درشت چنین پوشش داده است: « فقر زدایی و کاهش فاصله طبقاتی در سیاستهای کلی تامین اجتماعی.»

ابلاغیه «سیاستهای تامین اجتماعی» خامنه ای چیست؟ آیا فقر و به خصوص فقر مطلق یا وعده های داده شده در این ابلاغیه در ساختار این حکومت قابل مهار است و آیا اساسا این رژیم می خواهد مشکلات معیشتی مردم را حل کند؟

ابلاغیه فوق ۹ بند دارد، بندهایی از آن که به زندگی مردم بر می گردد، دقیقا نمایی از دستاورد رژیم طی ۴۳ سال است که عاملان آن بر مسند قدرت هستند. قسمتهایی که به مجریان طرح بر می گردد مشخص است که هزینه کلانی قرار است به جیب برنامه ریزان ریخته شود. سهمیه بندی قانون بودجه سال ۱۴۰۱، بر تمامی ابلاغیه خامنه ای مهر باطل می زند. سیاستهای تامین اجتماعی برای بهبود زندگی مردم به توسعه ای پایدار و دموکراتیک احتیاج دارد که بنیاد نظام جمهوری اسلامی علیه آن است.

«۵۹ درصد افزایش بودجه مجلس در دقیقه ۹۰» همزمان با ابلاغیه خامنه ای و وعده های رئیسی برای رفع فقر مطلق، هم از مشخصات این قانون بودجه است.

«مقایسه تطبیقی از تغییرات بودجه ۳۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی منتخب نشان می دهد ارقام لایحه بودجه در مجلس برای برخی از دستگاهها حتی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است... ارقام بودجه مجلس و زیر مجموعه های آن حدود ۵۹ درصد بیشتر از رقم پیشنهادی دولت است.» (کانال تلگرام خبر فوری)

گلایه مندی مجلس نشین از تبریز، علیرضا منادی، نمونه ای از «کرامت انسانی» مورد نظر ابلاغیه خامنه ای و راه حل فقر است. او در ارتباط با فقر که پایه اغلب مشکلات اجتماعی است گفت: «برخی از مردم با قاشق روغن تهیه می کنند و نان قسطی می خرند... هنگام پرداخت ماهانه یارانه ها، چند روزی آمار سرقت کاهش می یابد» این مجلس نشین راه حل را «کمک سرمایه داران و اقشار مرفه به مردم نیازمند» دانسته است. (اقتصاد آنلاین، ۱۹ فروردین)

بر اساس یکی از گزارشهای آماری از معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «جمعیت کل خانوارهای یارانه بگیر ۷۷.۴ میلیون نفر بوده که از این میزان ۲۷ میلیون و ۱۰۳ هزار نفر در فقر به سر می برند... یعنی ۳۵ درصد مردم فقیر، ۵۷ درصد جزو طبقه متوسط و ۸ درصد از طبقه برخوردار و ثروتمند محسوب می شوند.» (شبکه شرق، ۱۶ فروردین ۱۴۰۱)

البته آمارهای غیر حکومتی درصد فقر و فقر مطلق از رقم اعلام شده این نهاد حکومتی بیشتر است.

ابلاغیه خامنه ای در شرایط بحرانی با هدف تزریق امید برای مهار جنبشهای اعتراضی و شورشهای احتمالی فرودستان جامعه است. بدون شک چنین ابلاغیه هایی در ساختار حکومت دزدسالار در حد همان پامنبریهای خامنه ای تاثیرگذار خواهد بود.

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول