فراسوی خبر ... دوشنبه ۱۹ مهر

دستورهایی که عملکردش به محدوده عمامه اش محدود می شود

زینت میرهاشمی

 

راهپیمایی شکوهمند کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در خیابانهای اهواز در دوازدهمین روز اعتراض با شعار «به اسم دین ما را غارت کردند.» بیان واقعیت قطبی شدن جامعه است. یک طرف حکومتی فاسد و چپاولگر و نگاهدارندگان آن و طرف دیگر اکثریتی از مردم، فرودستانی که هر روز فقیر و تنگدست تر می شوند. شکاف عمیق بین این دو قطب که با هیچ ترفند شیادانه پُر نمی شود.

با بالا رفتن نرخ تورم، قدرت خرید مردم در تهیه اولیه ترین مایحتاج زندگی کاهش یافته و فقر بیداد می کند. در این میان رئیسی، در حال گردشگری و دادن وعده های دستوری است. قاتل ۶۷، در برابر تداوم حرکتهای اعتراضی نیروهای کار، بدون برداشتن گامی در جهت مشکلات آنها، مرتب در حال صدور دستورهایی است که عملکرد آن در حوزه جغرافیایی عمامه اش محدود می ماند.

یکی از وعده های قاتل ۶۷، ساخت میلیونها مسکن است. ظاهراً این گونه وعده ها برای ایجاد امید به مردمی است که از پرداخت بهای اجاره خانه خود عاجز بوده و بامی بر سر ندارند. اما شرایط تعیین شده برای دریافت کنندگان وام و نحوه باز پرداخت آن، ماهیت چپاولگری رژیم را نشان می دهد. این سیاست شعارهای پوشالی است و به قصد خالی کردن جیب مردم و کمک به رانت خواران است.

معاون وزیر راه و شهرسازی رژیم روز یکشنبه ۱۸ مهر از ثبت نام متقاضیان مسکن در روزهای آینده خبر داد. پاسدار قاسمی وزیر راه و شهرسازی رئیسی، از دادن وام مسکن ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن به متقاضیان دهکهای اول تا پنجم درآمدی خبر داد.

در ساده ترین شرایط ثبت نام، وام ۳۵۰ میلیونی را کسانی می توانند بگیرند که توانایی پرداخت اقساط ماهانه آن که حداقل ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است را داشته باشند.

بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی تسنیم، ۲۵ شهریور ۱۴۰۰،  اقساط وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن «ماهانه ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال دوازدهم بالغ بر ۹۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود.» بر اساس این گزارش «سود این وام ۵۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود.) این گزارش در ادامه می نویسد: «مبلغ اقساط وام ۳۲۰ میلیون تومانی ماهانه ۵ میلیون و ۳۲۹ هزار تومان، کل بازپرداخت ۷۶۷ میلیون تومان و سود این وام ۴۴۷ میلیون تومان است.» (همان منبع)

با مقایسه ای ساده بین مزد و هزینه سبد معیشتی کارگران معلوم است که وعده مسکن برای اکثریت نیروهای کار که با حقوقهای حداقلی زیر ۲ میلیون تومان گذران می کنند شامل نمی شود. با توجه به خط فقر ۱۰ میلیونی، حتا کسانی که از ۵ برابر حقوق حداقل برخوردار باشند امکان پرداخت قسط ماهانه را ندارند.

به موازات گسترده شدن فقر، حاشیه نشینی، بام نشینی و خیابان نشینی و... هر چه بیشتر رواج پیدا می کند. افق وعده های رئیسی و کابینه پاسدار امنیتیهای او، امید دادن به رانت خواران و بخش خصولتی در ساخت مسکن و استفاده خودیها در وام بهره پایین و در نهایت سودبری بانکها است. داده های آماری در آینده مبنی بر افزایش حاشیه نشینی، بام نشینی، کارتن خوابی و.... افزایش اختلاسگران و دزدهای فراری، نقش رئیسی در جاده صاف کنی فساد و چپاولگری را بیشتر نشان خواهد داد.

بر اساس گزارش رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، «بیش از ۴ میلیون نفر از جمعیت این استان در سکونتگاههای غیر رسمی، مناطق حاشیه ای شهرها و بافتهای ناکارآمد زندگی می کنند و این میزان معادل با ۳۱ درصد جمعیت استان تهران است.» (خبرگزاری حکومتی خبرنگاران جوان ۱۲ مهر ۱۴۰۰)

 

 

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول