فراسوی خبر ... یکشنبه ۱۴ دی

آلودگی از مازوت در کنار فاجعه کرونا

زینت میرهاشمی

در حالی که رژیم با اختصاص هزینه های کلان سرمست برگزاری مراسم سالمرگ قاسم سلیمانی است و مزدوران نیابتی خود در لبنان، یمن و عراق را برای راهپیمایی سازماندهی کرده، مردم ایران به قتلگاه و نیستی روانه می شوند.

پنهان کاری، عادی سازی، دروغگویی و نپذیرفتن مسئولیت از ویژگیهای رژیم ولایت فقیه است. این رفتار ساختاری استبداد دینی حاکم تا کنون منجر به جانباختن بیشمار از مردم ایران شده که می توانستند هم اکنون زنده و در کنار عزیزان خود حضور داشته باشند. از شلیک موشک به هواپیمای مسافربری و قتل ۱۷۶ سرنشین آن، از کرونا و بی عملی در مورد تهیه واکسن معتبر تا مخفی نگاه داشتن استفاده از مازوت و تشدید آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای دیگر. طی روزهای گذشته میزان آلودگی هوای تهران به ۱۶۵ رسیده که وضعیت فوق بحرانی است. آن چه این روزها در جریان است چیزی جز قتل سازمانیافته و آگاهانه مردم ایران نیست. دروغها، پنهانگاریها و سهل انگاریها به خاطر منافع حاکمان، دقیقا نقض حقوق بشر و محکوم است.

مخفی کردن و ماله کشیدن بر دروغها و چشم پوشی از فجایع و حفظ قفل صندوق اسرار نظام، امری مشترک و امنیتی برای همه باندهای درون رژیم و کارگزاران نظام است و در این امر حتا مغلوبان و رانده شدگان از قدرت منفعت شان در حفظ این اسرار است.

در میانه جدال باندها و زمانی که گَند دروغگویی شان همه جا پخش شده، آنها برای انداختن تقصیر بر عهده رقیب، موضوع استفاده از «مازوت» برای سوخت را افشا می کنند.

مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست رژیم ایران، می گوید: «هیچ اراده‌ ای برای رفع آلودگی هوای تهران وجود ندارد.» (ایسنا، شنبه ۱۳ دی)

سالها مردم ایران از آلودگی هوا رنج می برند و بارها استفاده از سوخت مازوت از دلایل آلودگی و مرگ و میر ناشی از آن به وسیله کارشناسان مطرح شده است. استفاده از سوخت مازوت که در کشورهای پیشرفته ممنوع اعلام شده در ایران به برکت جمهوری اسلامی و  سیاستهای مخرب آن به پدیده ای رایج تبدیل شده است. در روزهای اخیر علاوه بر ویروس کرونا، دودهای ناشی از سوزاندن مازوت، مردم را به مرگ و نیستی و بیماریهای ریوی کشانده است. بر اساس مصاحبه های کارگزاران رژیم که در سالهای گذشته منتشر شده، همه بر انکار استفاده از مازوت و اثرات آن در مرگ و میر صحه گذاشته اند.

در حالی که استفاده از این سوخت در بسیاری از کشورها و از طرف سازمان بهداشت جهانی سالها ممنوع شده است، وزارت بهداشت رژیم تازه خواستار ممنوعیت استفاده از مازوت در نیروگاهها شده است. عجب! نوش دارو بعد از مرگ سهراب!

پاسدار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران روز شنبه ۱۳ دی، تبدیل سنگ به موشک در دستان مردم فلسطین و توان بالای موشکی مردم غزه و لبنان را نتیجه حمایتهای بیدریغ جمهوری اسلامی دانسته و اعلام کرد «توان موشکی قابل مذاکره نیست و غلط می کند کسی بخواهد در این زمینه مذاکره بکند.»

ماجراجوییهای ترویستی و پرکردن چمدانهای پر از دلار و ارسال موشک و... دیگر جایی برای پرداختن به جان مردم نمی گذارد. این بلندپروازیها هم جان مردم ایران را می گیرد و هم مردم محروم این کشورها را از رسیدن به صلح و آزادی محروم می کند. همانگونه که مردم محروم فلسطین هیچگونه سودی از عملکرد تروریستی رژیم در منطقه نبرده اند.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول