فراسوی خبر ... یکشنبه ۱۴ آذر

تهدید جانی کارگران اعتصابی مجتمع مس توسط  بولدوزر

زینت میرهاشمی

 

مجتمع مس سونگون در ۳۰ کیلومتری شهر ورزقان قرار دارد. این مجتمع با بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی سالانه، در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در شهرستان ورزقان قرار دارد. حدود ۶۰ شرکت پیمانکار در فرایند تولید این مجتمع نقش دارند. (ایرنا ۱۱ آذر)

مدیریت مجتمع مس سونگون ورزقان، وابسته به قرارگاه خاتم الانبیای سپاه تروریستی پاسداران، راهپیمایی مسالمت آمیز بیش از ۲ هزار کارگر اعتصابی این مجتمع را برنتابید و برای شکستن اعتصاب کارگران از حرکت بولدوزر بدون هیچ علامت و با سرعت زیاد به میان جمعیت راهپیمایان استفاده کرد. اقدامی تهدیدآمیز و ظالمانه ای که جان کارگران را به خطر انداخت.

کارگران محرومی که در این معدن کار می کنند با فروش نیروی کارشان برای سپاه پاسداران ثروت تولید می کنند. مدیر این مجتمع در روز پنجشنبه ۱۱ آذر با اندک خواندن تعداد اعتصاب کنندگان، زمینه سرکوب آنها را فراهم کرد. وی خواسته های کارگران را «مشکلات و نارسائیهای محیط کار» دانست که «باید در قالب و چهارچوب قوانین حل شود.» (ایرنا، ۱۱ آذر)

بنا به گفته وی، در مجتمع مس سونگون ورزقان حدود پنج هزار کارگر به صورت نوبتی (شیفتی) کار می ‌کنند که بیش از ۶۰ درصد آنها با پیمانکاران شرکتهای خصوصی قرار داد دارند.

ناامنی کار در قراردادهای شرکتهای پیمانی و شدت استثمارگری آنها یکی از مشکلات کارگران است. تهدید به اخراج در صورت اعتصاب و عدم تمدید قرارداد کار همواره در انتظار کارگران استخدامی در این شرکتها است. یکی از شعارهای کارگران در راهپیمایی شان، «همسان سازی حق ماست، حق مسلم ماست» بود؛ شعاری که دقیقا پاسخ به سیاستهای مخرب رژیم است.

قرارگاه خاتم الانبیا متعلق به سپاه تروریستی پاسداران که تحت امر خامنه ای است، از سهامداران این مجتمع پول ساز است. در شهریور ماه ۱۴۰۰ استاندار آذربایجان شرقی از بستن قرارداد ۸ هزار میلیارد تومانی تولید مس کاتد در مجتمع سونگون با قرارگاه تروریستی خاتم الانبیا خبر داد. وی معافیت مالیاتی ۲۰ درصدی را از امتیازاتی دانست که فعالیت این مجتمع می تواند به اشتغال کمک کند و مدرسه های کانکسی آن را از بین ببرد.

خامنه ای با آوردن رئیسی قاتل بر سر کار باز هم نتوانست با تزریق فریب و دروغ، جنبشهای مطالبه گر را ساکت کرده و آرامش را به کف خیابان بازگرداند. از آبان ۹۸ تا خیزشهای خوزستان و اصفهان و بیشمار حرکتهای اعتراضی نیروهای کار به ویژه حرکتهای اعتراضی سراسری و گسترده معلمان و فرهنگیان، از تداوم، بالندگی، هدفمند بودن جنبشهای مطالبه گر گواهی می دهد. جنبشهای مطالبه گر با سرکوب رژیم شکل سیاسی پیدا کرده و حل آنها با تغییر سیاستهای رژیم گره خورده است. تداوم جنبشهای مردمی در کف خیابان، تودهنی به خامنه ای جنایتکار است که در ۳۰ آبان گفت: «بدون تحمل بسیاری از سختیها هیچ ملتی به جایی نمی رسد.» ولی باید گفت با وجود این رژیم، مردم ایران به جایی نمی رسند.

 

 

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول