فراسوی خبر ... یکشنبه ۱۳ تیر

کشتار کولبران، واکنش جنایتکارانه علیه فرودستان

زینت میرهاشمی

 

در حالی که فقر و تنگدستی در سراسر ایران زمین بیداد می کند، مردمان محروم استانهای مرزی، افزون بر فقر و بیکاری با تبعیض و نابرابری نهادینه شده درگیرند. در استانهای سیستان و بلوچستان و کردستان، رژیم زندگی و جان مردم را قربانی امنیت خود و حفظ باندهای مافیای ثروت و قدرت کرده است. کولبری و سوختبری محصول فقر و بیکاری و شغلی تحمیل شده به مردم مناطق محروم مرزی است.

کشتار کولبران و سوختبران تبدیل به امری رایج و عادی شده است. بنا به گزارش سایت حقوق بشری هه نگاو، فقط طی کمتر از یک ماه ۱۷ کولبر با شلیک مستقیم ماموران مرزی ایران، ترکیه و عراق کشته و زخمی شدند. بنا به این گزارش در فاصله زمانی ۱۱ خرداد تا ۹ تیر سال جاری، «دست کم ۷ کولبر کشته و ۱۲ کولبر زخمی شده اند. ۲ کولبر در حوادث طبیعی (در حین راه) زخمی شده اند.

مجلس نشین (بهزاد رحیمی) از سقز و بانه روز شنبه ۱۲ تیر در رسانه حکومتی شفقنا؛ به کشته شدن ۴ کولبر فقط طی ۲ هفته اشاره کرد و گفت «چهار جوانی که میانگین سنی آنها ۳۰ سال بود به ضرب گلوله سربازان هنگ مرزی کشته شدند.»  وی ادامه داد:«ما بارها به مسولین تذکر داده ایم که اگر نیاز به مواردی مشکوک شدند، این افراد را بازداشت کنند یا با گلوله پلاستیکی بزنند اما مستقیم به قلب و سر آنها شلیک می کنند و متاسفانه این افراد کشته می شوند.»

وی در ادامه گفت «این شلیکها از سوی سربازان هنگ مرزی انجام می ‌شود و به دلیل اینکه در مرز اتفاق می ‌افتد، اساسا می ‌توانند منکر شوند و بگویند که این کولبران به قصد خرابکاری آمدند و ضد انقلاب هستند، لذا از این حربه استفاده می‌کنند؛ اما کولبران مشخص هستند زیرا اسلحه ندارند، لباس محلی تن شان هست و کارشان هم معلوم است. افراد غیر کولبر هم بین آنها تردد نمی ‌کنند اما بعضاً توجیه هم می ‌کنند که چون شب بود فکر کردیم که اینها دشمن هستند لذا به آنها شلیک کردیم.»

در رویدادی دیگر، در روز چهارشنبه ۹ تیر، جلیل رحیمی جهان‌ آبادی عضو کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع از «قلع و قمع» اهل سنت و «رد صلاحیت معلمان اهل سنت به دست حراست آموزش و پرورش» خبر داد. وی گفت «از کدام مغز معیوب و دیدگاه متحجرانه طالبانی این تفکرات خارج می شود» که سنیها نتوانند «در منطقه ای که بیش از ۷۰ درصد آنها اهل سنت است، رشته حقوق و معارف اسلامی به بچه های خود آموزش دهند». (خبرگزاری مجلس ارتجاع)

در حالی که کرونا در استانهای سیستان و بلوچستان بیداد می کند، بنا به گفته استاندار این استان، فرد بیمار برای درمان و رفتن به بیمارستان باید ۱۰۰ کیلومتر راه طی کند. در ۱۰شهرستان هیچ بیمارستانی وجود ندارد.

یک نفر از روستائیان منصوره شادگان در جنوب اهواز در ویدئوهای شهروند خبرنگاران گفت: «کمتر حمام می‌ کنیم، کمتر لباس می‌ شوییم، کمتر تمیزکاری و نظافت می‌ کنیم تا آب مخزن دیرتر تمام شود. پیش آمده یک روز تمام، آب کولرهایمان را جمع آوری و از آن برای شرب استفاده کرده‌ ایم.»

در حالی که مردم استان سیستان و بلوچستان به دلیل سیاستها و عملکردهای هدفمندانه حکومت در عدم واکسیناسیون و نبود امکانات بهداشتی و درمان، جان شان را از دست می دهند، کارگزاران رژیم شیادانه مسئولیت کشتار مردم را از خود بر می دارند و مردم را مقصر جلوه می دهند.  تلفات در اثر کرونا در ایران یک جنایت سازمانیافته حکومتی محسوب می شود. زیرا ولی فقیه آگاهانه مردم را از دسترسی به واکسن محروم کرد. خامنه ای و باندهای مافیای دارو به شمول ستاد فرمان اجرایی امام و.... به بهانه تولید واکسن داخلی جان میلیونها مردم را با خطر مرگ مواجه کردند. برای رژیم ولایت فقیه جان مردم هیچ ارزشی ندارد. عادی سازی و ساده سازی از هر نوع آن، از جنایت، فقر و امنیتی کردن زندگی و معیشت مردم و سرکوب آنان را تنها راه حل خود می داند.

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول