فراسوی خبر ... سه شنبه ۱۳ اردیبهشت

ترفندهای رنگ باخته برای مهار جنبش معلمان

زینت میرهاشمی

ابعاد دستگیری معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران و فعالان سیاسی - اجتماعی از دو هفته قبل از روز جهانی کارگر، نشان می دهد که شدت سرکوب و خشونت، فقط طی دو هفته گذشته نسبت به سال قبل بیشتر بوده است.

با وجود ابعاد دستگیریها و تهدیدها، معلمان و بازنشستگان در روز ۱۱ اردیبهشت (روز جهانی  کارگران) در ۲۱ استان دست به تجمع و راهپیمایی زدند و همزمان کارگران در چندین شهر بدین مناسبت تجمع کردند. شعار معلم زندانی آزاد باید گردد از شعارهای محوری تظاهرکنندگان بود که با توجه به بازداشتها و تهدیدها، این شعار اهمیت به سزایی دارد.

وزارت اطلاعات رژیم روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت اعلام کرد که تعدادی عوامل «نفوذی» در تجمع فرهنگیان توسط «سربازان گمنام امام زمان» دستگیر شده اند. وزارت اطلاعات مدعی شده که خواسته معلمان در حال تحقق است و نفوذیها قصد داشتند که حرکت معلمان را سیاسی و به انحراف بکشانند. در حالی که رژیم با یورش به حرکت مسالمت آمیز معلمان و دستگیری فعالان صنفی، حرکت اعتراضی آنها را «امنیتی» کرده است. کلیدواژه «امنیت» برای «امنیت» دیکتاتوری ولایت فقیه به کار برده می شود.

از طرف دیگر پاسدار قالیباف در واکنش به حرکتهای اعتراضی معلمان گفت: «ریل گذاری قانونی لازم به انجام رسیده و این دولت است که باید هر چه سریعتر به این جامه عمل بپوشاند.»  طرحی که در مجلس ارتجاع به تصویب رسیده و قالیباف به آن استناد می کند، مورد قبول معلمان و فرهنگیان نیست. و آن را طرح «حقه بندی» به جای «رتبه بندی» می نامند.

علت کاربرد این حجم خشونت در برابر حرکتهای مسالمت آمیز معلمان و کارگران دقیقا نشان از این دارد که اولا حرکتهای اعتراضی فرهنگیان و معلمان فراگیرتر، سازماندهی شده تر شده است و دوم این که حکومت بیش از هر هنگام دچار بحران و ترس شده است. ناکارآمدی حکومت در برابر مشکلات معیشتی و مطالبات رو به افزایش جنبشهای اعتراضی و عدم باور مطلق مردم به وعده های «آیت الله اعدام» بیان وضعیت فعلی است. ریشه کن کردن فقر، کاهش و کنترل تورم، ساخت میلیونها مسکن، اشتغال کافی و... اینها وعده هایی هستند که پوچی آن برای همگان روشن است. در شعارهای مردم در کف خیابان پوچی آن را می توان دید.

شعارهایی مانند: دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست/ رئیسی دروغگو، حاصل وعده هات کو/ معلم زندانی آزاد باید گردد و... شعارهایی از جنس مقاومت و ایستادگی برای رسیدن به خواسته های عادلانه است که در نظام دروغگویان و چپاولگران جایی ندارد.

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع در دعوای باندی حرفی زده است که سیاستهای رژیم برای مهار جنبشهای اعتراضی را مشخص می کند. وی گفت: «سطح توقع مردم آنقدر پایین آمده که دیگر پل و جاده نمی خواهند/ گرانی مرغ و تخم مرغ ربطی به شرق و غرب ندارد.» این سیاست ضد بشری به این معناست که بلایی بر سر مردم می آورند که معترضان برای حفظ وضع موجود تلاش کنند و فرصت اندیشیدن به آینده ای بهتر نداشته باشند. اما سپهر سیاسی ایران رنگ باختن این ترفندهای رژیم را نشان می دهد.

 

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول