فراسوی خبر ... چهارشنبه ۱۲ آذر

متحد در سرکوب مردم، جدال در تقسیم قدرت

زینت میرهاشمی

 

در حالی که خانه های مردم بسیاری از شهرهای استان خوزستان با سیل ویران شده و فاضلاب شهر وارد آب آشامیدنی مردم سیلزده شده، مجلس نشینان طرحی را تصویب کردند که اگر به تایید شورای نگهبان برسد، عبور حداکثری از خط قرمزهای برجام و قطع همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود. مجلس نشینان در طرح خود دولت را موظف به «ذخیره و تولید سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد» کردند و سازمان انرژی اتمی نیز باید «ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌ سازی شده با غنای پایین نگهداری و تولید کند». در میانه فقر و فلاکتی که مردم زندگی می کنند، این مصوبه مجلس ارتجاع هدفی جز حرکت به سمت بلندپروازیهای رسیدن به سلاح اتمی نیست.

روز سه شنبه ۱۱ آذر، مجلس رژیم به ریاست یک دزد معروف، پاسدار باقر قالیباف، به نمایش دهنهای کف کرده با شعارهای مرگ بر این و مرگ بر آن تبدیل شده بود. اما مجلس نشینان خود به خوبی می دانند که در نظام ولایت فقیه به اندازه پشیزی ارزش و استقلال ندارند.

تیم روابط خارجی رژیم و به ویژه ماله کش اعظم، بارها گفته اند که مسئولیت سیاستهای وزارت خارجه رژیم از صدر تا ذیل به شمول توافق برجام زیر نظر خامنه ای صورت گرفته است. ولی فقیه هم هیچگاه این مساله را نفی نکرده است. شیرینی توافق برجام را همه شان چشیدند و بن بست و سنگینی پیکر تقریباً بی جانِ برجام را بر گردن هم انداخته و حالا دعوا بر سر مزایای زنده کردن این مرده است. مجلس که نقش حیات خلوت خامنه ای را دارد و به طور غیر مستقیم مطرح کننده نظرات و خواسته های او بوده با تصویب این طرح درصدد بالا بردن تهدید برای امتیازگیری بعد از تابیدن نور بایدن به مرده برجام است.

پاسدار قالیباف در برابر واکنش باند روحانی که تصمیم گیری بر سر این موضوع را در وظیفه مجلس نداسته، دخالت در این امر را «حق و وظیفه مجلس» دانست.

طرح تصویب شده در مجلس به نام «اقدام راهبردی برای لغو تحریمها»، طرحی تهدید کننده است که مواردی را به عنوان پیش شرط برای لغو تحریمها گذاشته است. بر اساس شرایط فعلی می توان پیش بینی کردکه نه تنها برای طرفهای مقابل پذیرفتنی نیست بلکه تهدیدی علیه خود رژیم برای ادامه بن بست در برجام خواهد بود. واکنش رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به این طرح بر این امر تاکید می کند.

واکنشهای متفاوت پایوران رژیم به حُفره امنیتی و نفوذ در بالاترین رده های امنیتی و در هم ریختگی آنان نمایی از بحران در هرم قدرت است که در برابر سرکوب مردم همه با هم متحد اما در سهم خواهی از قدرت و ثروت در جدال با هم هستند. رژیم تلاش می کند که از مُردِه محسن فخری زاده، مُردِه برجام را زنده کند.

همانگونه که مرده سواری قاسم سلیمانی بر خلاف میل خامنه ای و سران سپاه نتوانست شکاف موجود در قدرت را مهار کند، مرده محسن فخری زاده که در زمینه داخلی برای رژیم اهمیتی مثل حاج قاسم داشت، نخواهد توانست شکاف در قدرت را مهار کند. بر عکس معمای کشته شدن پدر هسته ای رژیم شکاف درون قدرت را بیشتر خواهد کرد و به بن بست رژیم در صحنه بین المللی یاری نخواهد رساند.

در خاتمه باید تاکید کرد؛ در بحرانی که ساختار رژیم تروریستی ولایت فقیه در ایران و منطقه ایجاد کرده، مردم ایران نقشی نداشته و تنها زیانهای آن بر سر مردم خراب می شود.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول