فراسوی خبر ... یکشنبه ۸ فروردین

توافق ننگین «ام القرا» با «اژدهای» سرمایه

زینت میرهاشمی   

 

خلیفه «ام القرای جهان اسلام» که برای صدور بنیادگرایی و ایجاد «امپراطوری اسلامی»، زندگی و معیشت مردم ایران را قربانی کرده، علاوه بر آویزان شدن به طناب شرق، جرات حرف زدن در مورد سرکوب مسلمانان چین را هم ندارد.

توافق ۲۵ ساله که در بهمن سال ۱۳۹۴ با تایید خامنه ای کلید خورده بود سرانجام در روز شنبه ۷ فروردین به وسیله وزرای امور خارجه چین و رژیم ایران و با حضور علی لاریجانی، مشاور خامنه ای امضا شد. پنهان بودن مفاد سند ۲۵ ساله که قرار است به اقتصاد، سیاست و فرهنگ ۸۰ میلیون ایرانی گره بخورد و از آن به عنوان «سند بالادستی»، سندی «برد – برد» و «نقشه مسیر»  نام برده می شود، گواه سندی بر بردگی و از موضع ضعف برای برون رفت از بحران و بن بست رژیم ایران است.

البته در جدال بین باندهای حکومتی، در آینده برخی از بندهای این سند در زمینه های سرمایه گذاری در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و زیرساختهای شهری به سطح خواهد آمد.

بسیاری از کارشناسان و مفسران سیاسی از این سند به عنوان قرارداد خفتبار یاد کرده و آن را با قرارداد ترکمنچای مقایسه می کنند.  

تا جایی که به چین بر می گردد، مساله جدیدی نیست. چین از این نوع قراردادها و سرمایه گذاریها در کشورهای دیگر از جمله، منطقه غرب آسیا، خاورمیانه، شمال آفریقا، پاکستان و ... انجام داده است. پرداختن به چگونگی مناسبات چین با کشورهای وام گیرنده و میزان وابستگی و درصد وامهای داده شده و بسیاری از مسایل دیگر در اندازه این فراسو نیست.

در رابطه با این قرارداد، آنچه که می توان به آن پرداخت، شرایط ویژه ایران، وضعیت رژیم در مناسبات بین المللی، بازی کردن بین قدرتهای اقتصادی از موضع ضعف و... است. با توجه به شرایط موجود سیاسی و اقتصادی رژیم ایران، این قرارداد نمی تواند یک قرارداد برابر و «برد-برد» باشد. زیرا چین با اقتصادی برتر و قوی و رژیم در یک بن بست از نظر سیاسی و فلاکت اقتصادی است.

روزهای آینده بلندگوهای رژیم برای عادی و مثبت دانستن سند فوق، به راه خواهد افتاد.  روحانی در سخنرانی خود در روز شنبه از تحویل دولتی «بدون تحریم و بدون کرونا به دولت بعدی» حرف زد. روحانی که نتوانست در پایان روزهای صدارتش برداشتن تحریمها را عملی کند، این سند را برگی از تاریخچه خود اعلام خواهد کرد. او آنچنان سرمست به نظر می رسد که پیش بینی می کند در طی ۲ ماه آینده تحریمها هم برداشته خواهد شد.

حسام الدین آشنا مشاور روحانی «پیام قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین» را «پیامی به طرفهای غربی»، «شکست راهبرد فشار حداکثری» و «پیروزی راهبردی» و «دیپلماسی حداکثری» رژیم دانست. (ایسنا شنبه ۷ فروردین)

در تیرماه سال ۹۹ که تفاهم ۲۵ ساله بعد از دیدارهای ظریف از پکن در رسانه ها مطرح شده بود، روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران با تیتر بزرگ در روز شنبه ۲۱ تیر نوشت «پیمان شیر و اژدها» و روزنامه کیهان خامنه ای با تیتر بزرگ نوشت «عصبانیت آمریکا و غربگرایان از دور زدن تحریمها».

از مجموعه کنشهای پایوران رژیم طی یک سال اخیر می توان گفت این سند به عنوان  اهرم فشار، راهی برای نجات از بن بست، ناموفق بودن ترفندهای زیر پا گذاشتن تعهدهای برجامی و در نتیجه پیش گرفتن تهدید حداکثری است.

این سند از آنجایی که توسط رژیمی نامشروع و رو به سقوط امضا شده است، از هر لحاظ نمی تواند به نفع مردم باشد. رژیم به این قرارداد و هر «نقشه راه» دیگر برای عبور از بن بست و برای نجات خود از گرداب بحران تن می دهد. این سند که فعلا در حد یک امضا است، بدون شک نمی تواند موضوع اصلی دستیابی رژیم به سلاح اتمی و تولید و صدور موشکهای بالستیک و حرکتهای تروریستی در منطقه را به نفع رژیم حل کند. این موارد برای چین هم قابل قبول نخواهد بود.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول