فراسوی خبر ... پنجشنبه ۸ مهر

اوج گیری جنبشهای اعتراضی و «باید» های قاتل ۶۷

زینت میرهاشمی

 

با یک نگاه به شمار حرکتهای اعتراضی فقط در یک روز (چهارشنبه ۷ مهر)، به سخره گرفتن گفتار درمانیهای رئیسی از طرف مردم و گوشه هایی از فاجعه دردناک لاغر شدن سفره های معیشت مردم، به زیر فقر کشاندن فرهنگیان، کارگران، بازنشستگان و... توسط  رژیم دزدسالار دیده می شود.

در روزهای گذشته شاهد همایشهای اعتراضی گسترده معلمان و فرهنگیان در بسیاری از شهرهای ایران و به ویژه در روز شنبه ۳ مهر، آغاز مجدد اعتصاب کارگران هفت تپه از روز سه شنبه ۶ مهر، تجمع کامیونداران مالباخته اسلامشهر مقابل قوه فاسد قضائیه، تجمع اهالی روستای سنجوران تویسرکان مقابل فرمانداری، تجمع کارگران معادن شرکت ذغال سنگ کرمان، تجمع بازنشستگان وزارت بهداشت در استانهای خوزستان، اصفهان، گیلان، گلستان  آذربایجان شرقی، مازندران، آذربایجان غربی (ارومیه) و .... بودیم.

کارگران نیشکر هفت تپه در روز چهارشنبه ۷ مهر در دومین روز اعتصاب خود، درب شورای اسلامی (تشکل دولتی تحمیل شده به کارگران) را در حرکتی نمادین با گِل بستند. آنها شعار می دادند «شورای ضد کارگر نمی خوایم نمی خوایم».

همه داده های آماری از سقوط اقتصادی در ایران و آوار بهمن فقر و فلاکت بر زندگی مردم حکایت می کند. آمارهایی که در رسانه و ارگانهای حکومتی منتشر می شود در واقعیت باید آن را چندین برابر کرد. رژیم در دستکاری و دروغگویی در آمار استاد است. این روزها خبرهای حذف گوشت، لبنیات و بسیاری از مواد ضروری از سبد خانواده ها، خشم و تنفر مردم را بیش از هر زمان دیگر افزوده است.

رئیسی طی دو ماه در نقش غلام حلقه به گوش خامنه ای وظیفه اش ردیف کردن یک سری «باید» هایی بدون پشتوانه و چشم انداز است. بایدهایی که نقش گفتار درمانی را برای جلب اعتماد بدنه حکومتی جهت جلوگیری از ریزش بیشتر و تشدید سرکوب برای مهار جنبشهای اعتراضی موجود و قیامها و خیزشهای پیش رو بازی می کند.

طی دو ماهی که از عمر ریاست جمهور منتخب خامنه ای می گذرد، مصرف «باید» های او فقط در حد تیترهای ریز و درشت رسانه های حکومتی مانده است. رئیسی در برابر بالارفتن بی سابقه نرخ تورم و نقدینگی روز سه‌شنبه ۶ مهر برای کنترل تورم ، بانک مرکزی را موظف نمود سیاستهای پولی را متناسب با مدیریت نقدینگی و کنترل تورم پیگیری کند. این هم جزو بایدهای بیهوده او است.

قاتل ۶۷، روز یکشنبه ۴ مهرماه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی به بانک مرکزی دستور داد «با فعال کردن ساز و کارهای بانکی و اقتصادی» منابع ارزی در خارج از کشور را به داخل بازگرداند. دستور او ظاهرا برای تثبیت ارز است اما همین دستور او، بیشتر شبیه به شوخی است. رژیم به منابع ارزی در خارج از کشور در اثر تحریمهای ایالات متحده آمریکا دسترسی نمی تواند داشته باشد. البته اجازه دسترسی به آن برای «واردات اقلام انسان دوستانه» می تواند داشته باشد. موردی که رژیم در خرید واکسن و یا داروهای حیاتی می تواند از ارزی که متعلق به مردم است استفاده کند اما به بهانه دروغین تحریم از خرید مایحتاج انسان دوستانه عمومی سر باز می زند.

رژیم برای برپا نگاه داشتن عمود خیمه خود و سوخت رسانی به لشکر مزدوران نیابتی اش احتیاج به پول دارد. رژیم فاسد همانگونه که ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی مردم در خارج (پولهای بلوکه شده) را که در پی توافق برجام در سال ۲۰۵ به دست آورد خرج توسعه و بهبود وضعیت مردم نکرد، هر پولی که آزاد شود را نیز خرج مردم نخواهد کرد.

 

 

 

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول