فراسوی خبر ... چهارشنبه ۴ خرداد

خروجی درهم تنیدگی مافیای قدرت و فساد؛ فاجعهِ متروپل است!

زینت میرهاشمی

با تسلیت به مردم عزادار آبادان و خانواده های داغدار و با درود به مردم خشمگین که شهردار دزد و آبروباخته ی آّبادان را حسابی گوشمالی دادند.

ریزش بخشی از ساختمان دوقلوی متروپل در شهر آبادان، در روز دوشنبه ۲ خرداد، یک اتفاق ناگهانی نبود. کارشناسان ساخت و ساز از چند سال پیش ضمن هشدار خواهان توقف کار شده بودند و برای همین از همان لحظه اول، انگشت اتهام به سوی حکومت فاسد رفت.

سابقه مدیر هلدینگ عبدالباقی، رابطه او با سرکردگان سپاه پاسداران و هندوانه هایی که زیر بغل او از طرف پایوران حکومت گذاشته شده بود، بر همگان روشن است. بنابراین مسئولیت این فاجعه فقط بر دوش یک نفر نیست، بلکه بر دوش مافیای شریک در قدرت و ثروت است. کسب اجازه برای ساختن طبقه های غیر مجاز به وسیله رشوه دادن و سهیم شدن شرکتهای پیمانی وابسته به سپاه پاسداران در ساخت متروپُل، مسئولیت این فاجعه را با قدرت حاکم و در راس آن خامنه ای گره می زند.

عبدالباقی در سال ۹۷، از طرف وزیر «صَمت» لوح تقدیر به عنوان «کارآفرین برتر منطقه آزاد اروند» و «چهره ماندگار صنعت ساختمان» دریافت کرد. او و برادرانش که به فساد و تبهکاری مشهور هستند، به طور مداوم از رانت بهره مند شده اند.

واکنش ضد و نقیض نهادهای حکومتی در رابطه با مالک این هلدینگ (عبدالباقی)؛ اعلام دستگیری او در دوشنبه شب و خبر مرگش در بامداد سه شنبه ۳ خرداد، باور مردم بر زنده بودن و فراری دادنش برای پوشاندن علتهای حادثه را تقویت می کند. امپراطوری دروغ، در برابر عدم باور مردم به خبرهای حکومتی، دوربینهای خود را به سردخانه و درب منزل مالک هلدینگ برده که ثابت کند که او مرده است.

این اولین بار نیست که مردم قربانی اعمال جنایت کارانه نظام و وابستگان به قدرت می شوند و آخرین بار هم نخواهد بود. مردم به خوبی می دانند که عبدالباقی مرده و یا زنده، فرد نیست، او زائدهِ قدرت است و از طریق حمایت قدرت و با خلاف کاری ثروت اندوزی می کند. بنابراین ادعای رژیم مبنی بر تشکیل کمیته بحران و دستگیری تعدادی از کارگزاران مرتبط با این ساخت و ساز، مانند پرونده های قبلی همچون ریزش ساختمان ۱۶ طبقه مسکن مهر، ساختمان پلاسکو، شلیک عمدی به هواپیمای اوکراینی و ... برای پوشاندن نقش چپاولگران حکومتی است.

گسیل یگان ویژه و پلیس ضد شورش به آبادان برای مهار خشم مردم دقیقا نشان دهنده این است که برای رژیم جان مردمی که در زیر آوار مانده اند اهمیت ندارد، بلکه امنیت پایورانش را باید تامین کند تا مورد خشم و نفرت مردم قرار نگیرند.  

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول