فراسوی خبر ... سه شنبه ۲ شهریور

نمایش «بررسی صلاحیت» امنیتی نظامیها در مجلس ولایی

زینت میرهاشمی

 

نمایشی که در مجلس ارتجاع از روز شنبه ۳۰ مرداد برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیسی قاتل، آغاز شده، یادآور مناظره کاندیداها برای پست ریاست جمهوری ولایت فقیه  است. مناظره در میان عده ای که همگی ملتزم به ولایت فقیه و رعایت خط قرمز بودند، با حفظ جایگاه رهبرشان، برای گرم کردن تنور نمایش، بخشی از واقعیت دردناک زندگی مردم را به صحنه آورد. هیجان در حالی بود که همه بازیگران خروجی آن را می دانستند.

خروجی سیرک بررسی صلاحیتها در مجلس ارتجاع هم مشخص است. نمایشی برای تکمیل نقشه راهبردی خامنه ای در مسیر «گام دوم انقلاب» که رئیسی آن را با مدیریت «جهادی» و «اقتصاد مقاومتی» خلاصه کرده است. بر این منظر مخالفتهایی که در مجلس ولایی پیرامون بعضی وزرا شده، ایجاد هیجان است و نه حرف زدن روی تصمیم خامنه ای.

البته خامنه ای حساب برقراری توازن در مجلسی که جایگاه توزیع ثروت و قدرت است را دارد. نتیجه این که در چینش کابینه رئیسی، امنیتی نظامیهای هستند که سابقه نسبی و سببی قوی با هم دارند و ۱۰ نفرشان قبلا در مقام وزیر یا معاون در دوران احمدی نژاد در خدمت به ولی فقیه بودند و بقیه نیز وفادار خامنه ای هستند.

در این فراسو فقط به دو وزیر پیشنهادی رئیسی که در رابطه مستقیم با توزیع ثروت و رانت نقش دارند اشاره می شود.

حجت الله عبدالمالکی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توییتر خود نوشته است: «با یک میلیون تومن هم می شود کار تولیدی کرد.» او از نظریه پردازان «اقتصاد مقاومتی» و مخالفان پیوستن ایران به FATF  است. یعنی از موافقان پولشویی به نفع نیروهای نیابتی.

 یکی از منابع دست اندازی به ثروت و چپاول مردم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. این وزارتخانه بزرگترین بنگاهدار دولت است که دارای زیر مجموعه هایی مانند سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، بهزیستی کشور، آموزش فنی و حرفه ای و... است.  تمامی دولتهای قبلی با دست درازی به سازمان تامین اجتماعی، به طور مستقیم دست در جیب کارگران و مزدبگیران کرده و ذخیره ناشی از حق بیمه ای که کارگران پرداخته اند را به جیب زده اند.

مجلس نشین از نیشابور هاجر چنازانی گفت: «۳۰ صفحه از برنامه ۷۰ صفحه ای وزیر پیشنهادی کار، عکس است و بسیاری مطالبی که عبدالملکی در برنامه پیشنهادی آورده با یک سرچ در اینترنت پیدا می شود.»

وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی احسان خاندوزی است. مجلس نشین عباس زاده از مشکین شهر در رابطه با حرفهای بی سر و ته خاندوزی گفت: «آقای خاندوزی شما باید در باره نرخ منفی رشد اقتصادی توضیح دهید و به طور دقیق و با آمار به نمایندگان بگویید که چه برنامه‌ ای برای این موضوع دارید تا ما بتوانیم به ارزیابی آن بپردازیم.»

احسان خاندوزی خود را کارگزاری «شایسته برای جریان گام دوم» معرفی کرد. این وزارتخانه نقش مهم  در کشور دارد. یعنی جایی که منبع ثروت است و نظارت بر توزیع آن. جایی که ساماندهی و إصلاحات نظام مالیاتی، مکانیزم بازار سرمایه، تامین مالی داخلی و خارجی، مدیریت بخش خصوصی، بهبود فضای کسب و کار، ساماندهی و سیاستگذاری صنعت و بیمه را بر عهده دارد. اما «ساماندهی مالیاتی و اصلاح نظام مالیاتی» در یک رژیم فاسد امکان ندارد. زیرا اولین گام برای اصلاح نظام مالیاتی شفافیت و پرداخت مالیات از طرف کارتلها و نهادهای اقتصادی وابسته به ولی فقیه و سپاه پاسداران است.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول