فراسوی خبر ... دوشنبه ۲ اسفند

صدور ۹ فرمان و نقش برادران قاچاقچی

زینت میرهاشمی

 

شعارهای تجمع گسترده و سراسری معلمان و فرهنگیان در روز شنبه ۳۰ بهمن در بیش از ۱۰۰ شهر، یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان و تظاهرات اعتراضی با شکوه کارگران معدن زغال سنگ طرزه، بیان هماوردی نیروهای کار در کف خیابان با رژیمی فاسد است که جایی برای امیدواری به ترمیم پوسیدگیهای آن وجود ندارد.

شعارهای «رئیسی، قالیباف این آخرین پیام است/ نهضت فرهنگیان آماده قیام است»، «دولت پوشالی، وعده های توخالی»، «دولت خیانت می کند/ مجلس حمایت می کند»، «باز جیباتون بی پول شده ...»، «از تهران تا خراسان/ معلمان در زندان» و... به شکل صریح و آشکار تضاد منافع مردم با حکومت را نشان می دهد. ساختار فاسد تمامیت حکومت و در راس آن خامنه ای نقطه ستیز مردم خشمگین و آگاه در خیابان است.

نقش برادران قاچاقچی در دزدیدن آب، خاک، ساحل، بنزین و ... چنگ اندازی سپاه تروریستی پاسداران، بنیادهای تحت امر ولی فقیه، قرارگاه خاتم الانبیا و ... بر کلان پروژه های بزرگ اقتصادی بارها و بارها از زبان وابستگان حکومتی و مغضوب شدگان قدرت مطرح شده است. فساد گسترده ساختاری در حکومت و  پایوران دانه درشت آن برای همگان آشکار است. مفسدانی که حتا در رسانه های حکومتی و در جنگ قدرت و ثروت به آنان پرداخته می شود.

از این منظر صدور ۹ فرمان رسوای زمانه، ابراهیم رئیسی، با عنوان «دستورالعمل پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا» بیانی از همین مجادله باندهای برادران قاچاقچی و مافیای واردات است. رئیسی روز یکشنبه اول اسفند، ۹ فرمان ظاهراً «در راستای حمایت از تولید» و «برای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز» صادر کرد. نگاهی به پرونده های اختلاسگران و دزدان دکل و نفت و... که بعضی از آنها در زندان و یا خارج از کشور هستند خط باطل بر ۹ فرمان رئیسی می کشد.

منظور از ۹ فرمان رئیسی، در حقیقت سرکوب بیشتر کولبران و سوختبرانی است که در بیکاری و فقر سهم  کوچکی به ناچار در حمل کالا بر شانه های شان دارند. کولبرانی که تفنگ، سرمایه و رسانه برادران قاچاقچی را ندارند.

روزانه شاهد قتل کولبران با شلیک مستقیم پاسداران مرزی هستیم. بر اساس گزارش «سازمان حقوق بشری هه‌نگاو» که اخبار مربوط به نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌دهد، «در طول سال جاری میلادی ۵۲ کولبر کرد کشته شده‌اند که ۴ نفر از آنها زیر ۱۸ سال بوده‌اند.» (رادیو فردا ۱۰ دی ۱۴۰۰) به این تعداد، کولبرانی که در اثر سرما، ترس از ماموران و یا بار سنگین به علت سقوط و سرما جان شان را از دست می دهند باید اضافه کرد.

از فرمانهای رئیسی، «ساماندهی بازارچه های مرزی و کالاهای ملوانی و کولبری» تا «هماهنگی کامل سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز» است. فرمان پنجم رئیسی در مورد شناسایی «حوزه فعال قاچاق سازمانیافته» توسط «دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی» است. در دیکتاتوری ولایت فقیه، که هیچ حرکتی از زیر چشم دستگاه مخوف امنیتی و اطلاعاتی در امان نیست، فقط رانت خواران و مافیاهای وابسته به قدرت هستند که می توانند خود را برای قاچاق کلان سازمان دهند.

اگر ۹ فرمان رئیسی بخواهد جامه عمل بپوشد نزدیک ترین راه آغاز کنترل باند نظامی امنیتی در کابینه اش، برادران قاچاقچی و بیت خامنه ای است.

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول