گزارشی از سیل شهر معمولان*

رحمان جاری

 

سیل فروردین ۹۸ درمعمولان باعث غافلگیری مردم و مسئولان شد. طبق ادعای مسوولان هواشناسی، کهنسالان و برخی افراد مطلع، این سیل در صد سال اخیر بی سابقه بوده است. سیل فروردین به همت افراد خیر و نیروهای مردمی، سبب شد تا باغها ومزرعه ها از گل ولای پاکسازی شده و خانه ها دوباره بازسازی یا بهسازی شوند.

اما بی توجهی مسوولان ارشد استان به پساسیل باعث شد تا ابنیه، راهها، مراکز انتقال برق و گاز و راههای روستای شهر معمولان رها شوند و این درحالی است خانه های ساخته شده توسط دولت برای سیل زدگان معمولان در مراحل سفت کاری هستند وبه عبارتی درحد ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

 

در چنین شرایطی سیل اخیر باعث ازبین رفتن دوباره باغها وخرابی زیرساختهای موقت شده است. به عنوان نمونه میتوان به جاده معمولان به خرم آباد و معمولان به پلدختر اشاره نمود. جاده ای ترانزیتی و پدافندی که بعد از سیل هیچ گونه اقدامی برای بازسازی آن صورت نگرفت و در پی بارشهای چند روز گذشته محور معمولان به خرم آباد حدفاصل  چم حیدر مسدود و مسیر معمولان به پلدختر از دهستان افرینه هم بسته شد.

عدم ایجاد زیرساخت درامر گازرسانی به شهر معمولان که با لوله های پلی اتیلن و به صورت باری به هرجهت توسط اداره گاز استان صورت پذیرفت و با اولین بارش قطع گردید، نمونه بارزی از بی مسوولیتی و عدم تعهد مدیران استان دربحث مدیریت بحران است. نداشتن تخصص و تعهد باعث شده که با وجود هشدار هواشناسی استان ومدیران استان به وقوع سیل بی مسوولیتی مدیران استان نمود پیدا کند. همانطور که در بالا اشاره شد، با شروع بارشها، گاز شهر معمولان قطع شده است، اما مسوولان امر نسبت به تهیه گازمایع، نفت ووسایل گرمایشی هیچ اقدام جدی برای شهر معمولان وروستاهای حومه انجام نداده اند؟؟ مردم نگران و وحشت زده فقط  دست به آسمان هستند تا این بلا از سرشان دور شود.

مسوولان بی تعهد با این اعمال و رفتارشان زمینه نارضایتی حداکثری را به وجود آورده اند. مردم می پرسند: آیا معمولان رها و بی کس شده است؟؟ آیا مردم فقط موقع انتخابات عزیز هستند؟ آیا وقت آن نرسیده مردم دست در دست هم بزرگترین بلا و مادر تمام بلاها و بدبختیها که همان حاکمان ظالم جمهوری اسلامی هستند را  از سر راه بردارند؟ ایا وقت آن نرسیده نهادهای حقوق بشری به طور جدی با این ظالمان برخورد کنند؟

 

*بخش معمولان در شهرستان پلدختر در جنوب استان لرستان با وسعتی برابر با ۱۴۴۰کیلومتر مربع و ۲۲۱۰۰ نفر جمعیت شهری و روستایی در ۵۰ کیلومتری حد فاصل شهرستان خرم آباد و پلدختر واقع شده است .

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول