بولتن خبري ايران نبرد(1103) دوشنبه 15 فروردين 1390(4 آوريل 2011)

http://www.iran-nabard.com

اخبار، گزارشها و تحليلها - ايران  و تحولات عراق

اخبار كارگران و مزد بگيران ايران را در ايران نبرد بخوانيد    

 

 

تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا

 

سفر هيلاري كلينتون به مصر و تونس

سایت رادیو فرانسه  پنجشنبه 26 اسفند 1389(17 مارس 2011)

خانم هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا، درپایان دیداریک روزه خود ازمصر، وارد تونس شد.

این اولین سفررئیس دیپلماسی آمریکا پس برکناری حکومتهای مصرو تونس طی دو ماه گذشته است.

به گزارش منابع خبری، خانم کلینتون در مصرعلاوه برهمتای مصری خود با دیگر مقامات شورای علی نظامی این کشورنیز دیدارکرد. همین گزارش حاکی است که خانم کلینتون در ساعتهای امروز درتونس با نخست وزیر و وزیر امورخارجه جدید این کشوردیدار و گفتگو نماید. به گفته کارشناسان هدف اولین سفرخانم کلینتون به کشورهای تونس و مصر، تاکید بر حمایت آمریکا ازتغییرات و دولتهای جدید دراین کشور است.

 

رفراندوم در مصر

تلويزيون سي ان ان دوشنبه اول فروردين 1390(21 مارس 2011)

درمصر 77 درصد رأي دهندگان اقداماتي را که، راه انتخابات پارلماني در ماه ژوئن را هموار مي‌کند، تاييدکردند. اصلاحيه‌ي قانون اساسي دوره رياست جمهوري را به دو دوره چهارساله محدود مي‌کند.

ـ مخالفين خواستار قانون اساسي جديد بودند و مي‌گويند که اصلاحيه‌ي آن با عجله تهيه شده است.

 

 

شوراي ملي انتقالي در ليبي رسماً مصطفي عبدالجليل را به عنوان رئيسش، عمر الحريري را به عنوان مسئول امور نظامي و علي العيساوي و محمود جبريل را براي برقراري ارتباط با جريانهاي ديگر تعيين كرد.

شوراي ملي انتقالي با 31عضو تشكيل شد كه اسامي 8تن از آنان را اعلام كرد و به دلايل امنيتي از بيان اسامي بقيه اعضا خودداري كرد.

 

لیبی

 

تاکيد آمريکا بر نقش محوري شوراي امنيت درباره ليبي

سايت راديو بي. بي. سي چهار شنبه 18 اسفند 1389(9 مارس 2011)

هم زمان با تشديد حملات نيروهاي سرهنگ قذافي به مخالفان، دولت آمريکا اعلام کرده که نمي‌تواند از شورشيان کمک تسليحاتي کند و برقراري منطقه ممنوعه پروازي بر فراز آسمان ليبي نيز نيازمند قطعنامه شوراي امنيت است.

نيروهاي حکومت ليبي روز سه‌شنبه از زمين و هوا به شهر زاويه در ۵۰ کيلومتري طرابلس، پايتخت حمله کردند.

گزارشها حاکيست شورشيان هم‌چنان مرکز شهر را در کنترل خود دارند.

ناظران مي‌گويند در پي سقوط شهر بن جواد و تشديد حملات نيروهاي دولتي به بندر نفتي رأس لانوف، سرهنگ قذافي در موقعيت محکم تري قرار گرفته است.

فيليپ کراولي، سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا روز سه‌شنبه با اشاره به وجود يک قطعنامه تحريمي‌شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد عليه ليبي گفت: در حال حاضر ما نمي‌توانيم کسي را در ليبي مسلح کنيم.

سناتور جمهوريخواه جان مک کين طي بيانيه‌اي اين موضع را رد کرده و گفته است که تحريمهاي شوراي امنيت، حکومت ليبي را هدف قرار مي‌دهد و نبايد مانع از کمک جامعه بين‌المللي به مخالفان شود.

هيلاري کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا نيز سه‌شنبه اعلام کرد که ايجاد يک منطقه ممنوعه پروازي در ليبي با هدف جلوگيري از حملات جنگنده‌هاي ارتش به مخالفان، بايد بر اساس دستور شوراي امنيت باشد.

او در عين حال گفت: ما از تلاشهايي که در اين زمينه انجام مي‌شود پشتيباني خواهيم کرد زيرا فکر مي‌کنيم که مردم ليبي بايد مورد حمايت قرار بگيرند. ما مي‌دانيم که مبارزه آنها چقدر دشوار است.

بريتانيا و فرانسه در حال تهيه پيش‌نويس قطعنامه‌اي براي ايجاد منطقه ممنوع پروازي در ليبي هستند. روسيه با اين اقدام مخالف است.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا و ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا سه‌شنبه درباره اوضاع ليبي تلفني گفتگو و گزينه‌هاي مختلف را بررسي کردند.

تشديد حملات

نيروهاي وفادار به سرهنگ قذافي، حملات خود به مواضع شورشيان را تشديد کرده و گزارش شده که ۵۰ تانک و ۱۰۰ خودروي زرهي اين نيروها وارد شهر زاويه شدند.

در غرب ليبي، شهر مصراته هم‌چنان در دست مخالفان است اما توسط نيروهاي وفادار به سرهنگ قذافي، محاصره شده است. نيروهاي دولتي، اين شهر را زير آتش توپخانه قرار دادند.

هم زمان، اکمل الدين احسان اوغلي، دبيرکل سازمان کنفرانس کشورهاي اسلامي از برقراري منطقه ممنوعه پروازي در ليبي حمايت کرده اما نسبت به دخالت مستقيم نظامي هشدار داد.

آقاي احسان اوغلي اين سخنان را در نشست اضطراري اين سازمان در عربستان بيان کرد.

کشورهاي حاشيه خليج فارس نيز از برقراري چنين منطقه‌اي حمايت کرده و از شوراي امنيت خواسته‌اند تا از جان شهروندان غيرنظامي حمايت کند.

اين کشورها، استفاده دولت ليبي از خشونت عليه مخالفان را محکوم کرده‌اند.

 

سارکوزي با شوراي ملي موقت ليبي ملاقات مي‌کند

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

فرانسه شوراي ملي ليبي را به‌عنوان نماينده مشروع اين کشور به‌رسميت شناخت، اين واقعه پس از ملاقات نيکلاس سارکوزي روزپنجشنبه با نمايندگان آن صورت گرفت، اين واقعه‌اي مهم است زيرا که فشار بسياري بر روي معمر قذافي خواهد گذاشت، و بدين معني خواهد بود که شوراي ملي موقت ليبي به‌عنوان آلترنتاتيو مشروع ممکن در مقابل معمر قذافي به‌رسميت شناخته مي‌شود.

 

درگيريهاي ليبي و چه بايد کرد

تلويزيون سي ان ان پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

مجري آندرسون کوپر: فرانسس راه‌حل مسلح کردن اپوزيسيون در ليبي چه طور است و تو چگونه آن را تصوير مي‌کني؟

فرانسس تاونزند: خوب مشکل اين جاست که ما نمي‌دانيم اپوزيسيون چه کسي است. و از نظر من اين مشکلي بسيار جدي مي‌باشد.

مجري: اما برخيها مي‌گويند که ما مي‌دانيم آنها چه کسي هستند، آنها عده‌يي دکتر و وکيل مي‌باشند که يک شورا راه انداخته‌اند. مگر همين آدمها اپوزيسيون نمي‌شوند؟

فرانسس تاونزند: بله ولي اگر شما در سياست امنيتي دخيل باشيد، خاطرات افغانستان را به ياد خواهد آورد که ما اپوزيسيون را عليه شوروي مسلح کرديم، ولي در نهايت آن سلاحها عليه خودمان به‌کار گرفته شد. پس از نظر من مخالفتهاي برحقي در زمينه مسلح کردن اپوزيسيون وجود دارد.

اما در مورد اعمال منطقه پرواز ممنوع، از نظر من ما مي‌توانيم و بايد اين کار را انجام بدهيم. مشکلي که در اعمال منطقه پرواز ممنوع وجود دارد اين است که، قذافي فردي است که حاضر به کشتن مردم خود مي‌باشد و از آنها به‌عنوان سپر انساني استفاده مي‌کند.

تحليلگران ارتش آمريکا مي‌گويند او حاضر است تا مردم خود را در کنار سلاحهاي ضدهوايي بگذارد تا اگر ما براي نابودي آن سلاحها وارد آسمان ليبي شويم با تلفات انساني عظيم روبه‌رو شويم.

 

آمريکا و اروپا فشار ديپلوماتيک بر ليبي را افزايش دادند

آسوشيتدپرس پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

دولت اوباما روابط خود را روز پنجشنبه با سفارت ليبي قطع کرد و ملاقاتهايي را در سطح بالا با رهبران اپوزيسيون ليبي اعلام نمود همان‌گونه که فرانسه نيز اولين کشوري شد که شوراي حاکم در حال جنگ عليه رژيم معمر قذافي را به‌رسميت شناخت.

درحاليکه قدرتهاي غربي گزينه‌هايشان را مورد بررسي قرار دادند، آمريکا هشدار داد يک سياست تکروانه در ليبي ممکن است پيامدهاي غيرقابل پيش‌بيني و مخرب داشته باشد. وي گفت ما درصدد هستيم ببينيم آيا اين تمايل در جامعه بين‌المللي براي تأمين هرگونه اختيارات براي اتخاذ گامهاي بيشتر هست يا خير. هيلاري کلينتون وزيرخارجه آمريکا در ميان گفتگوهاي ناتو راجع به احتمال اعمال پروازممنوع بر فراز ليبي گفت در صورت فقدان تأييد بين‌المللي و وارد شدن آمريکا به تنهايي وارد شدن به وضعيتي است که پيامدهاي آن غيرقابل پيش‌بيني هستند.

 

گزارشي از تحولات مربوط به ليبي و مراكش

تلويزيون بي.بي.سي جهاني جمعه 20 اسفند 1389(11 مارس 2011)

مجري: در حالي که پسر قذافي و حاميان او قول انتقامجويي عليه شورشيان مي‌دهند، ناتو مي‌گويد که کشتي هاي جنگي خود را به ليبي نزديکتر مي‌کند و هواپيماهاي جنگي ليبي را به‌طور 24ساعته زير نظر مي‌گيرد. ولي اگر يک گام جلوتر برويم و يک منطقه پرواز ممنوع اعمال کنيم و به‌طور واقعي حملات تلافي جويانه را متوقف کنيم، چطور؟ در اين نقطه، مشکلات زيادي وجود دارد. دبيرکل ناتو گفت که اين سازمان، متحد، هوشيار و آماده عمل است، اما نياز به‌حکم روشني از طرف ملل‌متحد براي اعمال پرواز ممنوع داريم.

متيو پرايس، خبرنگار: اين، انقلاب ساده اي که رهبران جهان اميد داشتند، نيست. قدرت قذافي ممکن است مستحکم نباشد، اما هنوز مي‌تواند پيروز شود. در اجلاس ناتو، آنها بر طبلهاي جنگ نکوبيدند، اما تصميم گرفتند که براي طيفي از سناريوهاي نظامي، طراحي کنند. يک هشدار نيز براي رهبر ليبي وجود داشت.

راسموسن، دبيرکل ناتو: من نمي‌توانم تصور کنم جامعه بين‌المللي و ملل متحد، در صورتي که قذافي به‌طور سيستماتيک، به حمله عليه مردم خود ادامه دهد، دست روي دست بگذارند.

خبرنگار: امروز در پاريس، رئيس‌جمهور فرانسه، اولين رهبري شد که رسماًًًًًًًًًً اپوزيسيون ليبي را به‌رسميت شناخت. سپس، سارکوزي و ديويد کامرون، يک درخواست مشترک به‌عمل آورده و از اتحاديه اروپا خواستند که در ملاقات اعضاي اين اتحاديه که قرار است فردا برگزار شود، موضع قاطعي عليه ليبي اتخاذ کنند. رئيس‌جمهور فرانسه هم‌چنين پيشنهاد داد که کارزار محدودي از حملات هوايي روي ليبي صورت بگيرد. از جمله اين اهداف، فرودگاه نظامي در سرت، زادگاه قذافي، ديگري در شهرک صباح در جنوب کشور، و يکي هم در طرابلس است. بريتانيا تأکيد دارد که اقدامات نظامي، تنها زماني مي‌تواند شروع شود که شرايط مشخصي به‌وجود آيد.

ليام فاکس، وزير دفاع بريتانيا: ... چنين چيزي نياز به يک مبناي روشن دارد و ديگر اينکه، نياز به درگير بودن کشورهاي عربي دارد. احساسي وجود دارد که اگر ما چنين ماموريتي را انجام دهيم، و يکي از کشورهاي عربي همراه با ما، درگير اين موضوع نباشد، مي‌تواند توسط برخي ها، مورد سو تعبير قرار بگيرد.

خبرنگار: ... برداشت کلي اين است که رهبران اروپايي،   ... از اين‌که از قذافي بخواهند که برود، يا تحريماتي را اعمال کنند، خشنود هستند، اما از اين‌که به جنگي در يک کشور در آفريقاي شمالي کشيده شوند، نگرانند.

آمريکا براي کمک به نظارت هوايي ناتو، کشتي هاي خود را به خطوط ساحلي ليبي نزديکتر مي‌کند. مشاور ارشد اطلاعاتي پرزيدنت اوباما نيز ابراز ترديد کرده است. او مي‌گويد ارزيابي هايش اين است که قذافي در قدرت باقي خواهد ماند.

جيمز کلپر، رئيس اطلاعات ملي آمريکا: ... در دراز مدت، اين رژيم غلبه خواهد کرد.

خبرنگار: شورشيان در بنغازي، خواهان کمک نظامي از خارج هستند، اما هنوز کمکي صورت نگرفته است.

مجري: در مورد گزينه‌هاي ديپلوماتيک و نظامي بر روي ميز، مارک گينزبرگ، سفير سابق آمريکا در مراکش به ما ملحق مي‌شود... آيا آمريکا مي‌تواند کنار ايستاده و مشغول بحث کردن باشد، در حالي که قذافي همزمان مردم خودش را بمباران مي‌کند؟

مارک گينزبرگ، سفير سابق آمريکا در مراکش: ... آمريکا گزينه‌اي در پيش روي دارد. يا اين‌که با ناتو، دست به اقدامي مانند اعمال پرواز ممنوع خواهد زد، و يا بايد با يک فاجعه انساني مواجه شود که در جريان آن، صدها هزار ليبيايي از طريق مرز مي‌گريزند و هر تعداد از شورشيان که باقي مانده باشند، قذافي آنها را به زندان انداخته و مورد شکنجه قرار خواهد داد. البته ما داريم صحبت از ده‌ها هزار نفر مي‌کنيم... سناتور کري پيشنهاد ساده تري را مطرح کرد... خيلي ساده‌تر است که چند بمب بر روي فرودگاههاي ليبي انداخت تا اين‌که بخواهيم يک منطقه پرواز ممنوع را اعمال کنيم.

مجري: ... حتي اگر اين‌طور به نظر برسد که قذافي در حال غلبه کردن مي‌باشد، بادهاي تغيير هنوز در حال وزيدن در سراسر منطقه است

مارک گينزبرگ: هيچ ترديدي وجود ندارد و من هم نسبت به سخنان اخير پادشاه مراکش خوشنود شدم. او موافقت کرده است که نخست‌وزير کشور، ديگر توسط پادشاه تعيين نخواهد شد بلکه توسط پارلمان انتخاب خواهد شد. و اگر بواقع انتخابات آزاد و عادلانه‌اي در مراکش وجود داشته باشد، يک انتقال قدرت بسيار مهم از سلطنت محسوب مي‌شود... و اين گام مهمي است که پادشاه مراکش برداشته است.

مجري: ... آيا راه ميانه‌اي وجود دارد؟

مارک گينزبرگ: شرايط هر کشوري فرق مي‌کند، و مشکلات خودش را دارد. قرار است روز غضب در عربستان برگزار شود. معناي آن براي اقليت شيعي چيست... مراکش، تک نمونه است، کشوري است که گفته مي‌شود پادشاه آن، به رفرم اعتقاد دارد... در الجزاير، دولت خواهان رفرم نيست و حتي قوانين اضطراري را هنوز برنداشته است. ليبي هم نمونه ديگري است و البته مصر، ما شاهد پيروزي در ميدان تحرير قاهره بوديم، اما حالا در همان ميدان، مسلمانان و مسيحيان قبطي در حال جنگيدن با يکديگر هستند.

 

اتحاديه عرب از سازمان ملل خواست عليه ليبي‌منطقه پرواز ممنوع اعمال کند

آسوشيتدپرس شنبه 21 اسفند 1389(12 مارس 2011)

اتحاديه عرب روز شنبه از شوراي امنيت سازمان ملل خواست عليه ليبي‌منطقه پرواز ممنوع اعمال کند، که اين خود حرکتي سريع و تعجب برانگيز از طرف ارگاني است که به شرح و تفسير طولاني تا اخذ اقدام عملي شناخته مي‌شود.

تحليلگران مي‌گويند اين فراخوان هم بازتاب وسيعي از ناخشنودي معمرقذافي مستبد کشور ليبي داشته و هم منعکس‌کننده توجه کشورهاي عضو اين اتحاديه به موجي از تظاهرات دمکراسي خواهانه که خاورميانه را در نورديده و موجب سرنگوني رهبران در کشورهاي تونس و مصر، و تهديد براي ساير کشورها شده است مي‌باشد.

اين اتحاديه 22 کشور عربي که شرکت دولت ليبي در جلساتش را منع کرده گفت، دولت قذافيحق حاکميت خود را از دست داده است. هم‌چنين گفت که اين اتحاديه با شوراي ملي ليبي، دولت موقت شورشيان تماس خواهد گرفت و از کشورها در خواست کمک فوري براي آن نمود.

ديپلوماتهاي غربي گفته‌اند تأييديه از سوي اعراب و آفريقاييها قبل از اين‌که شوراي امنيت منطقه پرواز ممنوعه اعلام کند ضروري مي‌باشد. اين ممنوعيت از سوي کشورهاي ناتو مانند آمريکا، فرانسه، انگليس، و ايتاليا به‌منظور حفاظت از شهروندان از حملات هوايي توسط نيروهاي قذافي تحميل شده است.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا هشدار داد که داير کردن منطقه پرواز ممنوع نياز به حمله‌يي براي از بين بردن توانمنديهاي ضدهوايي ليبي دارد. اما روز شنبه گفت برقراري يک منطقه پرواز ممنوع امکان‌پذير مي‌باشد.

در بيانيه روز شنبه اتحاديه عرب از سازمان ملل خواسته شده است تا شانه زير بار مسئوليت بدهد و روي تحرکات هواپيماهاي نظامي ليبي‌منطقه پرواز ممنوع و منطقه امني در جاهاي اعمال کند که نسبت به حمله هوايي آسيب‌پذير هستند.

دولت اوباما از اين تصميم استقبال کرد و جي کارني (jay carney) سخنگوي کاخ سفيد اظهار داشت، اين امر فشار بين‌المللي را تقويت مي‌کند و گفت از مردم ليبي حمايت مي‌کند .

عمر الشباکي (amr el-shobaki )، تحليلگر سياسي مصري گفت، اين تصميم بيانگر تحول در جهان اعراب مي‌باشد که دربرگيرنده ناآرامي‌هاي جدي در بحرين و يمن، و هم‌چنين اعتراضات ضددولتي مخالفان عربستان سعودي، اردن و عراق مي‌باشد.

عمرو موسي دبيرکل اتحاديه عرب هم‌چنين در يک کنفرانس مطبوعاتي بعد از جلسه در مورد جريانهاي متحول سريع منطقه اذعان کرد. وي گفت، در پهنه اعراب، مسير جديدي توسط تغييرات جديد به‌وجود آمده است.

موسي گفت يک منطقه پرواز ممنوع يک اقدام انساندوستانه جهت حفاظت از شهروندان ليبي و خارجيان در اين کشور مي‌باشد و دخالت نظامي نمي‌باشد.

به نظر مي‌رسد اين موضع بخشي از تلاش جهت فائق آمدن بر دولت عميقاً ناسيوناليست عربي سوريه مي‌باشد که نسبت به دخالت خارجي‌ها در امور اعراب احساس فشار کرده است. با اين وجود سوريه مانند الجزاير و موريتاني همسايگان ليبي در غرب آفريقا نسبت اعمال پرواز منطقه ممنوعه رأي منفي دادند.

روز شنبه گيتس به خبرنگاران همراه خود هنگام بازگشت از سفر بحرين به آمريکا گفت منطقه پرواز ممنوع امکان پذير مي‌باشد.

گيتس ساعتهايي قبل از رأي‌گيري در اتحاديه اروپا گفت، اين کار را مي‌توانيم بکنيم. سؤال اين جاست که آيا اين کار هوشمندانه‌يي است يا خير، و اين بحثي است که در يک سطح بالاي سياسي در جريان است .

تصميم اتحاديه ساعتهايي قبل از برنامه کاترين اشتون رئيس سياستگذاري اتحاديه اروپا براي آمدن به قاهره بود تا با رهبران بلوک عربي در مورد وضعيت ليبي بحث و بررسي کند. وي گفت اميدوارست در مورد مشي جامع با عمرو موسي اتحاديه عرب در مورد ليبي و ساير کشورهاي منطقه بحث و گفتگو کند.

اشتون گفت ضروري است تحريمهاي اقتصادي کنوني روي رژيم قذافي ارزيابي شوند که تا چه حد موثر بوده‌اند و اين‌که تمامي گزينه‌ها را براي اعمال اقدامات ديگر در جريان هستند.

 

حمله ائتلاف بین المللی به لیبی آغاز شد

بی بی سی شنیه شنبه 28 اسفند 1389(19 مارس 2011)

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که نیروی دریایی ایالات متحده و بریتانیا بیش از ۱۱۰ موشک کروز به حداقل ۲۰ مقر دفاع هوایی لیبی که اکثر آنها درسواحل شمالی لیبی واقع اند شلیک کرده اند.

یک مقام نظامی فرانسه نیز روز شنبه تایید کرد که جنگنده های این کشور چند تانک و خودروی زره ای نیروهای دولتی را در نزدیکی شهر بنغازی در شرق لیبی نابود کرده اند.

پنتاگون می گوید در کل ۲۵ کشتی نظامی کشورهای ائتلاف علیه لیبی، از جمله سه زیردریایی آمریکایی در مدیترانه مستقر شده اند.

سرهنگ قذافی، رهبر لیبی در واکنش منطقه مدیترانه و شمال آفریقا را میدان جنگ اعلام کرده و هشدار داده است که منافع کشورهای منطقه مدیترانه و شمال آمریکا از این پس به خطر خواهد افتاد.

او از مردم لیبی خواست که برای "انقلاب" خود را مسلح کنند و بر مقابله با تهاجم "استثمارگران صلیبی" تاکید کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در برزیل بسر می برد دقایقی پس از آغاز عملیات اعلام کرد: "امروز من به نیروهای مسلح ایالات متحده دستور دادم که یک عملیات نظامی محدود را در لیبی آغاز کنند."

پنتاگون می گوید که در مرحله اول، هدف جلوگیری از حمله نیروهای حکومتی به مردم غیرنظامی و از بین بردن سیستم دفاع هوایی لیبی است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که کماندو به داخل لیبی نفرستاده و هواپیماهای این کشور وارد آسمان لیبی نشده اند.

بر اساس گزارش ها، آمریکا بر اهدافی که در حوالی طرابلس، پایتخت و شهر مصراته واقع اند تمرکز کرده است.

یک سخنگوی ارتش لیبی در تلویزیون دولتی این کشور گفت است که مخازن سوخت در حوالی مصراته بمباران شده است.

ناو یو اس اس مانت ویتنی، حملات نیروهای آمریکا به لیبی را هدایت می کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است که عملیات نیروهای کشورش در لیبی آغاز شده است. او جزئیاتی این در خصوص اعلام نکرد.

گزارش ها حاکیست که هزاران نفر از ساکنان بنغازی در حال فرار از این شهر هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در پاریس پس از مذاکره با دبیرکل سازمان ملل متحد، رهبران فرانسه، بریتانیا و نیز نمایندگان اتحادیه عرب و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، پایان تمام حملات به غیرنظامیان لیبیایی و توقف پیشروی نیروهای دولتی به سوی شهر بنغازی، مرکز اصلی مخالفان را خواهان شد.

 

وی همچنین بر خروج نیروهای حکومت از شهرهای مصراته، اجدابیا و مصراته، تامین آب، برق و گاز تمام نواحی لیبی و موافقت با ارسال کمک های بشردوستانه به مردم لیبی تاکید کرد.

"قابلیت های ویژه"

خانم کلینتون گفت که آمریکا از قابلیت های نظامی "ویژه" خود برای اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ استفاده خواهد کرد.

یک مقام نظامی آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفته است که سه زیردریایی این کشور که به موشک کروز توماهاک مسلح اند از دریای مدیترانه در عملیات علیه لیبی شرکت خواهند کرد.

دولت روسیه با صدور بیانیه ای از آغاز عملیات نظامی در لیبی ابراز تاسف کرده است. روسیه مانند چین و آلمان به دومین قطعنامه شورای امنیت علیه لیبی رای ممتنع داده بود.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است: "باید از مردم لیبی محافظت شود. اگر خشونت ها علیه غیرنظامیان فورا پایان نیابد، ائتلاف ما آماده است که بدون معطلی اقدام کند."

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا پیش از این گفته بود که پیش از اعمال منطقه پرواز ممنوع، نیروهای ائتلاف ابتدا باید سیستم دفاع هوایی لیبی را نابود کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده است که در صورت بروز جنگ در لیبی، تمام طرفین باید بر اساس قوانین بین المللی با اتخاذ تدابیر احتیاطی، تا آنجایی که امکان دارد از صدمه زدن به غیرنظامیان اجتناب کنند.

مارک روته، نخست وزیر هلند پیش بینی کرده است که جنگنده های کانادا، بریتانیا و فرانسه طی چند ساعت آینده اولین دور حملات را آغاز کنند.

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا نیز گفت که علیه لیبی در دریای مدیترانه محاصره دریایی اعمال خواهد شد.

ایتالیا موافقت کرده است که از شش پایگاه نظامی ناتو در این کشور برای عملیات علیه لیبی استفاده شود.

در پایان نشست روز شنبه در پاریس، سازمان ملل متحد، آمریکا و کشورهای اروپایی و عرب با صدور بیانیه ای گفته اند که قصد اشغال خاک لیبی را ندارد و بر استقلال و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرده اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش می دهد که پنج جت جنگنده نیروی هوایی فرانسه در اولین مرحله از عملیات شرکت داشته اند.

خبرگزای آسوشیتدپرس هم به نقل از منابع خود گزارش می دهد که آمریکا قصد ندارد هواپیماهایی به آسمان لیبی بفرستد و از دریای مدیترانه در عملیات بین المللی شرکت خواهد کرد.

هشدار سارکوزی

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه پیش از این گفته بود هواپیماهای جنگی کشورش در حال دفاع از شهروندان بنغازی در برابر حملات نیروهای رهبر لیبی هستند.

او تاکید کرد که نیروی هوایی فرانسه مانع حملات به بنغازی شده است.

یک منبع نظامی هم گفت نیروی هوایی فرانسه در سراسر لیبی نیز عملیات تجسس و شناسایی را آغاز کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که جنگنده های رافائل این کشور به هیچ مشکلی برنخورده اند و احتمالا ماموریت آنها تا چند ساعت ادامه خواهد داشت.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است معمر قذافی، قول خود در باره آتش بس را نقض کرده است.

او افزود زمان آن رسیده که جامعه جهانی دست به اقدام عاجل بزند.

معمر قذافی، رهبر لیبی به غرب هشدار داده که این کشورها از دخالت نظامی در لیبی پشیمان خواهند شد.

او قطعنامه سازمان ملل در باره برقراری منطقه ممنوعه پروازی را رد کرده است.

حمله به بنغازی

پیش از این نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی وارد حومه شهر بنغازی، مقر اصلی مخالفان شده بودند.

خبرنگار بی بی سی که شاهد ورود این نیروها به شهر بوده می گوید بنغازی تحت حملات شدیدی قرار گرفته است.

دولت لیبی، حمله به بنغازی را تکذیب کرده و می گوید به آتش بس پایبند است.

 

با تصمیم سازمان ملل متحد، هم اکنون منطقه ممنوعه پروازی در لیبی برقرار است.

گزارش شده که ساکنان شهر بنغازی در حال فرار از این شهر هستند و صدای انفجار در سراسر شهر به گوش می رسد.

یک فرمانده نیروهای مخالف می گوید راه های منتهی به شرق، به دلیل حضور تعداد زیادی خودرو، مسدود شده اند.

او گفته است این شهر توسط نیروهای سرهنگ قذافی بمباران شده و از جامعه جهانی خواسته تا برای پرهیز از بروز یک فاجعه، وارد عمل شوند.

مصطفی عبدالجلیل، به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است نیروهای دولتی، دهها راکت به سوی شهر پرتاب کرده اند.

خبرنگاران حاضر در بنغازی می گویند تانک ها در خیابان های شهر حضور دارند و درگیری هایی در برابر دانشگاه شهر در جنوب غربی بنغازی در جریان است.

صبح شنبه یک فروند هواپیمای جنگی بر فراز بنغازی پس از هدف قرار گرفتن، آتش گرفت و سقوط کرد.

مخالفان مسلح گفته اند که این هواپیما در اختیار آنها بود و توسط نیروهای دولتی هدف قرار گرفت.

نیروهای سرهنگ قذافی روز گذشته به طور یکجانبه اعلام آتش بس کردند اما گزارش ها حاکی است که عملیات تهاجمی این نیروها علیه مواضع مخالفان مسلح ادامه یافته است.

آمریکا و متحدانش می گویند که آتش بس در لیبی شامل خروج نیروهای حکومتی از شهرهای مصراته، اجدابیه و زاویه نیز می شود.

رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهای رهبر لیبی باید حملات به مناطق در دست مخالفان را متوقف کنند یا با پاسخ نظامی رو به رو شوند.

آقای اوباما در عین حال، حضور نیروهای آمریکایی در خاک لیبی را رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی لبنان، فرانسه و بریتانیا برای ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی برای حمایت از مردم این کشور در برابر حملات هوایی نیروهای هوادار معمر قذافی را تصویب کرد.

این قطعنامه به همه کشورهای عضو اجازه داده است برای برقراری آتش بس و حمایت از غیرنظامیان 'تمام تدابیر لازم' از جمله گزینه نظامی را به کار گیرند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید در حال آماده کردن مقدمات برای استقبال از بیش از دویست هزار شهروند لیبیایی است که به علت درگیری ها، در حال ترک خاک این کشور هستند.

الیزابت تان، سخنگوی این نهاد سازمان ملل می گوید گروهی از این افراد به مرز مصر رسیده اند.

او می گوید مردم لیبی به شدت تحت تاثیر این درگیری ها قرار گرفته و وحشت زده هستند.

این افراد گفته اند که خانه هایشان بر اثر درگیری ها، کاملا تخریب شده است.

خانم تان گفته است که این نهاد قادر نیست در داخل خاک لیبی فعالیت کند اما با هلال احمر لیبی در تماس است و کمک های پزشکی و غذایی به این کشور فرستاده است.

 

 سخنراني اوباما در مورد ليبي

تلويزيون سي ان ان شنبه 28 اسفند 1389(19 مارس 2011)

اوباما: مي‌خواستم از اين فرصت براي بروز کردن مردم آمريکا در رابطه با وضعيت در ليبي استفاده کنم، در چند هفته گذشته جهان به آن‌چه که درليبي درجريان بوده با اميد و هوشياري نظاره کرده است، ماه گذشته تظاهر کنندگان به خيابان هاي سراسر کشور آمدند تا که خواستار حقوق جهانشمول خود و دولتي باشند که پاسخگوي آنهابوده و به آرزوهاي آنان پاسخ دهد، اما با مشت آهنين مواجه شدند. . . .

همين ديروز که در مورد شهر بنغازي سخن مي‌گفت، شهري که به سختي داراي هفت صد هزار نفر است، وي تهديد کرد و من از وي نقل‌قول مي‌کنم که گفت، ما هيچ بخشش و ترحمي نخواهيم داشت ، هيچ رحمي نسبت به مردم خودش، و اين جايي است که براي ما اهميت دارد و هيچ شکي برايمان باقي نماند که قذافي مرتکب جنايت عليه مردم خود خواهد شد و هزاران نفر ممکن است کشته شوند و اين يک بحران انساني است که مستلزم تحقيقات قضايي بوده و تمامي منطقه را ممکن است بي‌ثبات کرده و بسياري از متحدان و شرکاي مارا به خطر اندازد و درخواست مردم ليبي براي کمک بي‌جواب بماند.

ارزش هاي دموکراتيک که ما از آن دفاع مي‌کنيم ناديده گرفته خواهد شد، به همين دليل آمريکا با متحدان و شر کايمان براي ارائه پاسخ بين‌المللي قدرتمندي در سازمان ملل کار کرد، هدف ما روشن بود، حمايت از شهروندان در ليبي و مسئول دانستن رژيم قذافي.

روز گذشته در پاسخ به درخواست اقدام به‌عمل از طرف مردم ليبي و اتحاديه عرب، شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه‌ايي قوي را تصويب نمود که خواستار پايان يافتن خشونت عليه شهروندان شد، اين قطعنامه به‌کار بردن نيرو در کار تعهدي صريح را مجاز مي شمارد تا که تمامي اقدامات لازم را براي متوقف نمودن کشتار و اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبي را به‌کار بندد.

 اين قطعنامه هم‌چنين تحريم هاي تسليحاتي و اعمال آن را عليه رژيم قذافي قويتر کرد، حال يک بار ديگر معمر قذافي اين انتخاب را دارد که:

قطعنامه‌اي که تصويب شده است شروط روشني را تعيين مي‌کند که بايد اجرا شود، آمريکا و انگلستان، فرانسه، و کشورهاي عربي توافق کردند که يک آتش‌بس به فوريت بايد به مورد اجرا گذاشته شود، يعني که تمامي حملات عليه شهروندان بايد متوقف شود، قذافي بايد پيشرفت نيروهاي خود را به سمت بن غازي متوقف کرده آنان را از اجدبيه، مصراتا و زاويه به عقب کشيده و بايد آب و برق و سوخت تمامي مناطق را تأمين نمايد، کمکهاي انساني بايد اجازه يابند که به مردم ليبي برسند.

بگذاريد روشن کنم اين مفاد قابل مذاکره نيست، اين مفاد موضوع مذاکره نخواهد بود، اگر قذافي از قطعنامه تبعيت نکند جامعه بين‌المللي عواقب آن را اعمال خواهد کرد و قطعنامه از طريق عمليات نظامي اعمال خواهد شد.

 

اظهارات ساركوزي درباره حمله

تلويزيون سي ان ان شنبه 28 اسفند 1389(19 مارس 2011)

به‌رياست فرانسه جلسه‌يي از کشورهاي متحد برگزار شد. قطعنامه 1973خواهان خاتمه خشونت عليه شهروندان ليبي است. بنا‌به اين قطعنامه از همه ابزار و امکانات براي اينکار استفاده مي‌شود. هواپيماهاي ما از حملات هواپيماها به بنغازي جلوگيري مي‌کنند. فرانسه و انگلستان و آمريکا و کشورهاي عرب هشدار داده بودند که اگر آتش‌بس فوري نباشد و نيروهايش را قذافي عقب نکشد ما به اقدام نظامي متوسل مي‌شويم.

اما قذافي به‌طور کامل اين را ناديده گرفته است. مردم عرب انتخاب کرده‌اند خود را از اين بردگي آزاد کنند. اين بدون ريسک نخواهد بود. در ليبي يک مردم صلح‌دوست چيزي غير از تعيين سرنوشت خودشان نمي‌خواهند. آينده ليبي به مردم ليبي متعلق است. امروز ما بنا‌به مأموريتي که ملل ‌متحد داده در ليبي عليه يک مرد مجنون که عليه مردمش خشونت به‌کار مي‌برد مداخله مي‌کنيم. مردم ليبي نبايد با خشونت و ترور، از حقوق خود محروم شود. دربهاي ديپلوماسي در صورتي که خشونتهاي قذافي متوقف شود باز هستند.

مجري - رئيس‌جمهور فرانسه بسيار مطمئن صحبت کرد. او مشخصاً به بنغازي اشاره کرد.

- نيک رابرتسون - الآن ساعت 1700 است و اقدامي از طرف ناتو نشده است.

- مجري - پرزيدنت سارکوزي گفت هواپيماهاي فرانسه در حال حاضر روي ليبي هستند و آنها روي نيروهاي ليبي هم اقدام مي‌کنند.

 

شورای ملی مخالفان حکومت لیبی، رئیس دولت انتقالی این کشور را معرفی کرد

جرس: پنج شنبه 24 مارس 2011 - 04 فروردین 1390

فلج شدن نیروی هوایی و پدافند حکومت لیبی در جریان دخالت نظامی نیروهای ائتلاف

شورای ملی مخالفان حکومت لیبی، رئیس دولت انتقالی این کشور را معرفی کردجــرس: همزمان با اوج گیری حملات نیروهای ائتلاف علیه تحرکات نظامی حامیان معمر قذافی در لیبی، یک فرمانده نظامی بریتانیایی اعلام کرد که نیروی هوایی لیبی توان جنگی خود را از دست داده و بخش مهمی از پدافند هوایی این کشور نیز منهدم شده است.

همچنین شورای ملی مخالفان حکومت لیبی، محمود جبرئیل از رهبران مخالفان و از سیاستمداران اصلاح‌طلب لیبی را به‌عنوان رئیس دولت انتقالی این کشور معرفی کرده است.

خبرگزاری های غربی روز پنجشنبه اعلام کرده اند که اهدافی نظامی در طرابلس، پایتخت لیبی مورد حمله هوایی قرار گرفته و در مصراته نیز همچنان نبرد سنگینی جریان دارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، بامداد روز پنج‌شنبه (۲۴ مارس/۴ فروردین) اهدافی در شهر طرابلس از سوی نیروهای ائتلاف بار دیگر بمباران شد و چندین نقطه در طرابلس مورد اصابت موشک ‌و بمب قرار گرفته است.

به گفته شاهدان عینی، صدای انفجارهای مهیب از بخش جنوبی شهر تمامی پایتخت لیبی را لرزانده است. تلویزیون دولتی لیبی تایید کرد که حمله هوایی شبانه به شهر "جفره" در جنوب ‌غربی طرابلس نیز صورت گرفته است. در گزارشات رسمی تصاویری از ساختمان‌های به آتش کشیده و خودروهای نظامی منهدم شده به نمایش گذاشته شده است. دولت لیبی مدعی است که در حملات هوایی بین‌المللی مردم غیرنظامی نیز آسیب دیده‌اند، اما تصویر یا مستنداتی در این مورد ارائه نکرده است.

 

مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی، در شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه صحنه نبردهای شدید بوده است. به گفته شاهدان عینی و سخنگوی شورشیان، طرفداران قذافی با تانک و توپخانه ساختمان‌های شهر را بمباران می‌کنند. به گفته شورشیان، اوضاع در این شهر بسیار وخیم است. پیشتر نیروهای بین‌المللی ارتش قذافی را در کنار شهر مصراته مورد حمله قرار داده بودند.

 

به گفته منابع غربی، نیروهای ائتلاف در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه مواضع ارتش لیبی در نزدیکی مصراته و اجدبیه را مورد حملات هوایی قرار داده‌اند. به گفته یک ژنرال ارتش بریتانیا، تاثیر حملات هوایی آشکار شده است. به گفته این مقام نظامی، "نیروی هوایی لیبی به عنوان یک واحد جنگی دیگر وجود ندارد".

به گفته این ژنرال بریتانیایی، واحدهای زمینی ارتش لیبی نیز مستمراَ تحت نظارت نیروهای ائتلاف قرار داشته و در صورت تهدید شهروندان لیبیایی از سوی هواپیمای ائتلاف مورد حمله قرار می‌گیرند. از آغاز نبردها تاکنون نیروهای بین‌المللی بیش از ۳۰۰ عملیات هوایی داشته و ۱۶۲ موشک "توماهاوک" به سوی اهدافی در لیبی پرتاب کرده‌اند.

انتخاب رئیس دولت انتقالی در لیبی

به گزارش شبکه‌ی تلویزیونی الجزیره، شورای ملی مخالفان دولت لیبی محمود جبرئیل را به‌عنوان رئیس دولت انتقالی این کشور معرفی کرد. جبرئیل از رهبران مخالفان و از سیاستمداران اصلاح‌طلب لیبی است که پیش از این هم برای ایجاد دمکراسی در کشورش فعالیت می‌کرد.

مقر اصلی مخالفان دولت لیبی شهر بنغازی است که در هفته‌های اخیر هدف نهایی نیروهای هوادار معمر قذافی، دیکتاتور لیبی، بوده است. جنگنده‌های فرانسوی در آخرین لحظات توانستند با انهدام واحدهای زرهی ارتش لیبی، از ایجاد فاجعه‌ای انسانی در بنغازی جلوگیری کنند. فرانسه پیشتر تشکل مخالفان در بنغازی را به عنوان نماینده اصلی کشور لیبی به رسمیت شناخته بود.

 

توافق درباره نقش ناتو و ورود کشورهای جدید به ائتلاف

به گزارش خبرگزاری آلمان، شامگاه چهارشنبه (۲۳ مارس/۳ فروردین) باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگویی تلفنی با نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه داشت، که به گفته منابع دیپلماتیک در این تماس تلفنی پیرامون فرماندهی عملیات نظامی در لیبی گفت‌وگو شده و از اختلافات میان متحدان غربی در اینباره کاسته شده است.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که سه‌شنبه آینده (۲۹ مارس/۹ فروردین) کنفرانسی از وزیران امور خارجه کشورهایی که در جنگ شرکت دارند برگزار خواهد شد. نمایندگان اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا نیز به این نشست دعوت شده‌اند. به گفته ژوپه، پس از این نشست، پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو می‌تواند درباره نقش خود در مناقشه لیبی تصمیم بگیرد.

وزیر خارجه فرانسه لندن را به عنوان محل برگزاری کنفرانس پیشنهاد کرده، که به گفته تحلیل‌گران سیاسی، این امر نشانگر آنست که سارکوزی از رهبری ائتلاف به تنهایی صرف‌نظر کرده و خواهان ایجاد نهادی متشکل از کشورهای مختلف است.

به گزارش خبرگزاری ها، در حالیکه فرانسه و کشورهای عضو ائتلاف اعلام کرده بودند که از شرکت تمام کشورها در ائتلاف نظامی علیه قذافی استقبال می‌کنند و مایلند که نمایندگان این کشورها نیز در کنفرانس آتی شرکت جویند، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نوشته است دیوید كامرون اعلام كرد كه كویت و اردن نیز برای پشتیبانی از حملات كشورهای غربی به لیبی، تجهیزات لوجستیك ارسال میكنند.

كامرون روز گذشته در مجلس عوام این كشور گفت: میتوانم اعلام كنم كه قطریها روز گذشته (دو روز گذشته) جنگندههای میراژ را در اولین مشاركت خود و همچنین هواپیماهای پشتیبانی خود را اعزام كردند. همچنین ما حمایت لوجستیك از كشورهایی مانند كویت و اردن نیز دریافت خواهیم كرد.

نخست وزیر انگلیس همچنین اعلام كرد كه "امیدوار است كه حمایت كشورهای دیگری را نیز به دست آورد."

در همین حال، منابع سیاسی در كویت به روزنامه الرأی این كشور اعلام كردند كه آنچه نخست وزیر انگلیس گفته است، دقیق نیست و كویت تاكنون حمایت لجستیك از عملیات نظامی غربی در لیبی اعزام نكرده است.

به گفته منابع سیاسی در كویت، طرفهای بینالمللی با اعلام چنین مطلبی در حقیقت خواستهاند كه نظر كویت را درباره مشاركت در این عملیات بسنجند.

این منابع همچنین اعلام كردند كه تصمیم نهایی در این خصوص به وزیر دفاع و سران سیاسی و نظامی كشور كویت باز میگردد.

این در حالی است كه اتحادیه عرب پیش از این از اعمال منطقه پرواز ممنوع در آسمان لیبی حمایت كرده بود و قطر نیز با اعزام چهار هواپیما نخستین كشور عربی شد كه عملا وارد جنگ غربیها علیه لیبی شد.

 

لازم به ذکر است در حال حاضر کشتی های ناتو عملیات گشتی زنی در سواحل لیبی را برای اجرای تحریم های تسلیحاتی حکومت سرهنگ قذافی آغاز کرده اند.

این درحالیست که معمر قذافی مجددا در طرابلس گفته است "ما آنها را به هر وسیله ای آنها را شکست می دهیم . ما برای جنگیدن آماده ایم چه در کوتاه مدت چه در دراز مدت. ما در نهایت پیروز خواهیم شد."

يکی از ساکنان ليبی به رویترز گفته است: "همه اش تقصير معمر قذافی است. در ابتدا کسانی که اعتراض می کردند يک خواسته مشروع و مشخص داشتند ولی او به جای پاسخ، به سوی آن ها شليک کرد. حالا ديگر همه خواهان تغيير هستند."

 

سرکوزی: سرنوشت لیبی ممکن است در انتظار دیگر کشورهای عربی باشد

رادیو فردا: نیکلا سرکوزی، رئيس‌جمهور فرانسه در سخنانی که با واکنش منفی آلمان روبه‌رو شد، هشدار داد که اگر سران ديگر کشورها، به ويژه کشورهای عربی به سرکوب اعتراض‌ها مسالمت‌آمیز دست بزنند، سرنوشت ليبی در انتظار آنها خواهد بود.

آقای سرکوزی روز پنجشنبه پس از جلسه سران اتحاديه اروپا در بروکسل، در يک کنفرانس خبری با اشاره به قطعنامه شورای امنيت و زمينه اقدام حقوقی عمليات نظامی در ليبی و واکنش در مورد درگيری های معترضان در سوريه گفته است: تمامی رهبران جهان، به ويژه رهبران کشورهای عربی بايد بدانند که واکنش جامعه جهانی و اتحاديه اروپا همواره اين طور (مانند واکنش به ليبی) خواهد بود. ما در کنار معترضان مسالمت‌جو خواهيم بود؛ معترضانی که نبايد با خشونت سرکوب شوند.

رئيس‌جمهور فرانسه گفت که درصدی از خشونت را می‌توان مورد مدارا قرار داد ولی اگر هر کشوری به نيروهای نظامی دستور دهد به مردم شليک کنند، از خط قرمز گذشته است.

این اظهارات با واکنش منفی آلمان روبه‌رو شده و وزیر خارجه آلمان آن را خطرناک توصیف کرده است.

گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان، در گفت‌وگو با يک شبکه راديويی آلمان گفت:اين بحث خيلی خطرناک است که ممکن است عواقب سخت در منطقه و به ويژه کشورهای عربی داشته باشد.

رسانه‌های اروپايی اروپایی نیز با انتقاد از گفته تند نیکلا سرکوزی، نوشته‌اند این سخنان در حالی است که انتقادها از عملکرد دوگانه اروپا به طوری جدی مطرح شده و اينکه چرا اروپا همين موضع را در قبال سوريه يا يمن ندارد.

همچنين ديپلمات‌های فلسطينی گفته‌اند که چرا اتحاديه اروپا زمانی که جنگنده‌های اسراييلی در سال ۲۰۰۹ شهروندان غزه را هدف قرار داندند، هيچ واکنشی نشان نداد.

آقای سرکوزی در سخنرانی خود گفت: در هر جامعه دموکراسی اين احتمال هست که تظاهرات و اعتراض‌ها به خشونت گرايش پيدا کند ولی هيچ دموکراسی اجازه نمی‌دهد نيروهای نظامی به مردم شليک کنند. اين موضع فرانسه است و ربطی به اين که درباره چه کشوری بحث می‌کنيم ندارد. اين موضع فرانسه ثابت است.

رئيس‌جمهور فرانسه در سخنان خود البته تفاوت موقعيت‌ها در مورد مصر، تونس و حتی يمن را شرح داده ولی وضعيت در ليبی را جدای اين‌ها خوانده و گفته است که سرهنگ قذافی به هواپيماها و نيروهای نظامی دستور داده به شهروندان ليبی حمله کنند.

آقای سرکوزی همچنین هشدار داده است که ساحل عاج که نیروهای حامی رئیس‌جمهور در قدرتش با شلیک توپ به یکی از میادین اصلی تحمع معترضان حمله کرده‌اند، احتمالاً گزینه بعدی برای مداخله سازمان ملل خواهد بود.

حساسيت عمليات نظامی در کشورهای عربی

رئیس‌جمهور فرانسه در عین حال به حساسيت کشورهای عربی به هرگونه مداخله و اقدام نظامی اشاره کرده و گفته است که در شرایط پس از قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنيت، حاکميت جهانی در صورتی کارآمد خواهد بود که نيروهای ائتلاف به طور دقيق، بی‌محابا و طبق برنامه این قطعنامه را اجرا کرده و از شهروندان غيرنظامی ليبی حمايت کنند.

آقای سرکوزی با اشاره به لحظه‌های بسيار تکان‌دهنده از خوشحالی مردم بنغازی پس از ديدن جنگنده‌های نظامی فرانسوی و يا حضور قطر و امارات متحده عربی در ميان نيروهای ائتلاف، اين لحظات را بختی برای کشورهای جهان در جهت همسويی و همکاری ميان کشورهای عربی و اروپايی خواند.

بر اساس قطعنامه شورای امنیت، هرگونه اقدام برای حمایت از سرکوب شهروندان غیرنظامی در لیبی مجاز شناخته شده و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، طرح پرواز ممنوع بر فراز لیبی را اجرا می‌کنند.

روز جمعه ناتو، سازمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد رهبری عملیات را برعهده می گیرد.

 

وزير امور خارجه ليبي از سمت خود استعفا کرد

راديو فردا پنجشنبه 11 فروردين 1390(31 مارس 2011)

در حالي که نيروهاي وفادار به معمر قذافي توانسته‌اند سه شهر را از کنترل مخالفان خارج کرده و بازپس بگيرند، وزارت امورخارجه بريتانيا مي‌گويد موسي کوسا، وزير امورخارجه ليبي، وارد لندن شده و گفته است که از سمت خود استعفا کرده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، وزارت‌خارجه بريتانيا در بيانيه‌اي اعلام کرده است: ما تأييد مي‌کنيم که موسي کوسا در تاريخ ۳۰ ماه مارس از تونس وارد فرودگاه فارن برو شد. اين بيانيه اضافه کرده است: وي (موسي کوسا) به خواست و ميل خود و آزادانه به اينجا (بريتانيا) وارد شد و به ما اعلام کرد که از سمتش استعفا کرده است.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، موسي کوسا بلندپايه‌ترين مقام ليبي است که از زمان آغاز نارامي‌ها از شش هفته قبل تاکنون از حکومت معمر قذافي کناره گيري مي‌کند.

در همين حال، بنابر گزارش‌ها، نيروهاي وفادار معمر قذافي، رهبر ليبي، روز چهارشنبه با حمله به شهر نفتي رأس لانوف، کنترل اين شهر را مجدداً در دست گرفتند و پس از آن موفق شدند با حمله به چند شهر ديگر نيروهاي مخالف خود را در حدود ۲۰۰ کيلومتر به سوي شرق برانند.

گزارش‌ها حاکي است که نيروهاي وفادار معمر قذافي، هم‌اينک کنترل شهرهاي رأس لانوف، بريقه و عقيله را در دست گرفته‌اند ولي با حمله هوايي نيروهاي بين‌المللي در نزديکي شهر اجدابيا متوقف شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، گروههاي چندصد نفري از نيروهاي مخالفان، در حالي که از نيروهاي بين‌المللي درخواست پشتيباني هوايي مي‌کردند از طريق شهر عقيله به سوي شرق عقب‌نشيني کردند و در شهر بريقه مجدداً گردهم آمدند. آنها در اين شهر مهم نفتي در حالي که زير آتش توپخانه نيروهاي قذافي قرار داشتند بار ديگر از قدرتهاي جهاني خواستند تا با تسليح مخالفان و حملات هوايي از قيام معترضان حمايت کنند.

پس از آن، نيروهاي مخالف قذافي پس از مقاومتي کوتاه در بريقه، اين شهر را ترک کرده و به اجدابيا در ۱۲۰ کيلومتري بريقه گريختند. افراد مسلح نيروي مخالف معمر قذافي به خبرگزاري رويترز گفتند که قذافي با راکت‌هاي بسيار بزرگي به ما حمله مي‌کند.

گزارش رويترز نيز حاکي است که نيروهاي بين‌المللي در ۱۰ کيلومتري اجدابيا نيروي زميني قذافي را هدف حملات هوايي قرار داده‌اند و شاهدان از برخاستن دود زيادي پس از اين حملات در اين منطقه خبر مي‌دهند.

مخالفان معمر قذافي روز يکشنبه در ادامه پيشروي‌هاي خود کنترل بندر نفتي رأس لانوف را از دست نيروهاي وفادار به رهبر ليبي‌خارج کرده‌ و از آمادگي خود براي صادرات نفت در کمتر از يک هفته ديگر سخن گفته‌بودند.

روز چهارشنبه، سازمان ناتو، رسماًًً فرماندهي و کنترل عمليات نظامي بين‌المللي عليه نيروهاي معمر قذافي را به‌دست گرفت. در همين روز ايتاليا از پيشنهاد ايالات متحده و فرانسه براي تأمين اسلحه براي مخالفان معمر قذافي انتقاد کرد.

پيشروي‌هاي نيروهاي معمر قذافي در شرق ليبي در حالي صورت مي‌گيرد که بيش از ۴۰ کشور و سازمان بين‌المللي روز سه‌شنبه در جريان نشست نمايندگان خود درباره آينده ليبي در لندن، به اتفاق آرا پذيرفتند که قذافي بايد ليبي را ترک کند. اين نمايندگان هم‌چنين درباره تشکيل يک گروه تماس بين‌المللي به توافق دست يافتند.

 

شورشيان ليبي مي‌گويند آماده آتش‌بس مشروط هستند

خبرگزاري فرانسه جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

مصطفي عبدل جليل، رهبر شوراي ملي انتقالي روز جمعه گفت، اپوزيسيون ليبي براي ارائه يک آتش‌بس که نيروهاي معمر قذافي حملات خود به شهرهايي که دست شورشيان است را خاتمه دهند، آماده است.

جليلي بعد از ملاقات با عبدل ايلاه خطيب ( abdul ilah khatib )، نماينده ويژه ملل‌متحد در ليبي به خبرنگاران گفت: ' بشرط اين‌که برادران ما در شهرهاي غربي آزادي بيان داشته باشند و هم‌چنين اين نيروهاي که شهرها را تصرف کرده‌اند آنجا را ترک کنند، ما بر سر يک آتس بس موافق هستيم.

خطيب گفت، موضوع احتمال يک آتش‌بس بين جنگجويان شورشي و نيروهاي وفادار به معمر قذافي رهبر ليبي، در مباحاث بين رهبران شورشيان مطرح شده است.

او به تلويزيون ماهواره‌يي الجزيره گفت: هدف اصلي ما دست‌يابي به آتش‌بس قطعي مي‌باشد که پايدار بماند.

قدرتهاي غربي به‌طور فزاينده‌يي به‌دنبال يک خاتمه سياسي بجاي نظامي براي درگيري ليبي هستند.

وزير خارجه آلمان روز جمعه در پکن گفت، شرايط در ليبي از طريق اقدام نظامي نمي‌تواند حل شود و خواهان يک آتش‌بس شد.

 

دولت ليبي پيشنهاد مخالفان براي آتش‌بس را جنون‌آميز ناميد

راديو فردا شنبه 13 فروردين 1390(2 آوريل 2011)

دولت ليبي روز جمعه پيشنهاد مخالفان خود براي آتش‌بس و مذاکره با حکومت را رد کرده و آن را پيشنهادي جنون‌آميز ناميد.

شورشيان ليبي روز جمعه اعلام کردند آماده‌اند درباره برقراري آتش‌بس با حکومت معمر قذافي به پاي ميز مذاکره بنشينند.

اعلام آمادگي شورشيان براي گفتگو درباره آتش‌بس پس از آن بيان مي‌شود که نيروهاي معمر قذافي در روزهاي اخير با بازپس‌گيري چند مرکز مهم نفتي، مخالفان خود را بيش از ۲۰۰ کيلومتر به سوي شرق عقب راندند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، موسي ابراهيم، سخنگوي دولت ليبي، در واکنش به پيشنهاد مخالفان دولت گفت: اگر اين حرف جنون‌آميز نيست ديگر معلوم نيست چه حرفي جنون‌آميز است.

وي افزود: ما شهرهاي خود را به کسي واگذار نمي‌کنيم.

از سوي ديگر، عبدالعاطي العبيدي، نخست‌وزير پيشين ليبي، روز جمعه درگفتگو با کانال ۴ تلويزيون بريتانيا گفت که دولت ليبي مي‌کوشد براي پايان دادن به نزاع ليبي، با دولتهاي غربي صحبت کند.

وي در اين باره گفت: ما داريم کوشش مي‌کنيم با بريتانياييها، فرانسوي‌ها و آمريکاييهاگفتگو کنيم تا کشتار مردم به پايان برسد. داريم سعي مي‌کنيم راه‌حلي دوجانبه پيدا کنيم.

کنترل مخالفان بر مصراته آخرين شهر بزرگ در غرب ليبي که هنوز در دست شورشيان قرار دارد هم‌اينک تضعيف شده‌است.

در همين حال نيروهاي وفادار به معمر قذافي روز جمعه نيز به‌عمليات خود ادامه داده و اقدام به گلوله‌باران شديد شهر مصراته که در دست شورشيان است کردند.

به گفته ساکنان اين شهر که در ۲۱۰ کيلومتري شرق طرابلس واقع شده، نيروهاي معمر قذافي روز جمعه به خانه‌ها و فروشگاههاي مرکز اين شهر حمله کردند ولي نيروهاي مخالف هنوز کنترل شهر را در دست دارند.

مصراته آخرين شهر بزرگ در غرب ليبي است که هنوز در دست مخالفان حکومت قرار دارد ولي در پي حملات پي‌درپي، کنترل مخالفان بر اين شهر هم‌اينک تضعيف شده است.

روز جمعه هم‌چنين به گفته شورشيان، در پي شليک‌هاي هوايي اشتباه نيروهاي ائتلاف دست‌کم ۱۰ نفر از نيروهاي مخالف معمر قذافي کشته شده‌اند.

به گزارش شبکه خبري الجزيره، هواپيماهاي سازمان ناتو در اين روز در محلي ميان شهرهاي بريقه و اجدابيا، به اشتباه چهار وسيله نقليه شورشيان را بمباران کردند که اين بمباران ۱۰ تا ۱۳ کشته بر جاي گذاشته است.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالي، ناتو، روز شنبه اعلام کرد که در حال تحقيق درباره اين حادثه است.

جبهه درگيري نظامي در ليبي روز جمعه در اطراف شهر بريقه متمرکز بود و شورشيان مدعي هستند که توانسته‌اند کنترل اين شهر را دوباره به‌دست بگيرند. اين مدعا هنوز از سوي منابع مستقل تأييد نشده‌ است.

درياسالار مايک مالن، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز پنج‌شنبه گفت که توان نيروهاي رژيم قذافي ده برابر نيروهاي مخالف است و حملات هوايي بين‌المللي که حدود دو هفته است آغاز شده تاکنون توانسته ۲۰ تا ۲۵ درصد از نيروي ارتش قذافي را تحليل ببرد.

 

سوریه

 

مردم سوريه در دمشق تظاهرات کرده و خواستار آزادي شدند.

الشرق الاوسط فرامنطقه اي پنجشنبه 26 اسفند 1389(17 مارس 2011)

بنا‌به يک نوار ويدويي که ديروز در سايت يوتيوب منتشر شد، دمشق پايتخت سوريه شاهد دومين تظاهرات در خلال يکماه گذشته بود و ده‌ها تظاهرکننده براي سرنگوني رژيم سوريه فراخواندند. شاهدان عيني به الشرق الاوسط گفتند که ده‌ها تن از جوانان در بازار الحريقه در کنار بازار الحميديه در شهر قديمي دمشق تظاهراتي برگزار کردند، تظاهر‌کنندگان فرياد مي‌زدند: سوريه آزاد است و بس، مردم سوريه ذلت و خواري را نمي‌پذيرند .

 

درگيري `خونين` مخالفان دولت و نيروهاي امنيتي در سوريه

بي. بي. سي جمعه 27 اسفند 1389(18 مارس 2011)

در حالي که تلويزيون دولتي سوريه مي‌گويد که مأموران امنيتي تجمع مخالفان دولت را در شهر درعا متفرق کرده‌اند، شاهدان عيني از کشته شدن عده‌يي از مخالفان خبر مي‌دهند.

تلويزيون سوريه روز جمعه ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) اعلام کرد که عده‌يي نفوذي در شهر درعا در جنوب اين کشور هرج و مرج و شورش به راه انداخته بودند و به اتومبيلها و اموال مردم خسارت وارد مي‌کردند که مورد تعقيب مأموران پليس ضدشورش قرار گرفتند.

اما خبرگزاريهاي بين‌المللي مي‌گويند که چند هزار تظاهرکننده در اين شهر پس از نماز جمعه، شعارهايي در انتقاد از فساد حکومتي و فساد اعضاي خانواده بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه و هم‌چنين در ستايش از آزادي سر داده‌اند.

 

 

تعداد کشته شدگان در اعتراضات در سوریه افزایش یافت

بی بی سی: گروه های مدافع حقوق بشر در سوریه می گویند در حالی که نیروهای امنیتی تلاش داشته اند اعتراضات ضد دولتی در این کشور را سرکوب کنند، کشتار بیشتری در شهر درعا صورت گرفته است.

یکی از این گروه ها گفت که از مرگ دست کم سی نفر در جریان اعتراضاتی که تقریبا یک هفته از آغاز آن می گذرد، مطمئن است.

حدود نیمی از این افراد ظاهرا در اعتراضات روز چهارشنبه (23 مارس)، کشته شده اند. برخی از آنها زمانی جان خود را از دست دادند که نیروهای امنیتی مستقیم به روی تظاهرکنندگان آتش گشود.

فعالان حقوق بشر بر این باورند که آمار واقعی کشته شدگان ممکن است خیلی بیشتر باشد چون بسیاری از مجروحان توسط نیروهای امنیتی سوریه از خیابان ها جمع آوری و به مکان های نامعلومی منتقل شده اند.

شاهدان عینی می گویند در تیراندازی ماموران امنیتی به صدها جوان تظاهرکننده، که از روستاهای اطراف شهر درعا به سمت مرکز آن راهپیمایی می کرده اند، دست کم 10 نفر کشته و دهها تن دیگر مجروح شده اند.

تظاهرکنندگان در اعتراض به کشتار مخالفان دولت سوریه به خیابان ها آمده بودند که به گفته آنها با آتش سلاح نیروهای امنیتی روبرو شدند.

به گفته شاهدان عینی و گروه های مدافع حقوق بشر در سوریه، سربازان دولتی همچنین به طرف مردمی که در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان مسجد عمری شرکت کرده بودند، تیراندازی کردند.

پیش از خشونت های بعد از ظهر روز چهارشنبه، دست کم دوازده نفر در زد و خورد با نیروهای امنیتی در شهر درعا، در جنوب سوریه، کشته شده بودند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار انجام تحقیقات شفاف در باره تحولات اخیر در سوریه شده و گفته است که کسانی که مسئول کشته شدن معترضان هستند باید پاسخگو باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته که از این که دولت سوریه علیه معترضان دست به خشونت زده، آنها را ارعاب و دستگیر کرده، عمیقا نگران است. مقامات آمریکا گفتند اقدامات دولت سوریه مانع از آن شده که مردم این کشور بتوانند آزادانه خواسته های خود را ابراز کنند، حقی که خواسته ای همگانی است.

شاهدان عینی می گویند کمی بعد از نیمه شب، برق محلی در خیابان های اطراف مسجد عمری قطع شد و ماموران پلیس تیراندازی با مهمات واقعی و گاز اشک آور به سمت معترضان را آغاز کردند.

یکی از فعالان حقوق بشر در سوریه به بی بی سی عربی گفت شهروندان غیرنظامی بی دفاع و بیگناه که به طور صلح آمیز تحصن کرده اند و حتی به سنگ مجهز نیستند که به ماموران پرتاب کنند، "قتل عام" شده اند.

تلویزیون دولتی سوریه گفته است که یک گروه مسلح از داخل مسجد عمری عملیات خود را انجام می دهد و تصاویری از سلاح و مهماتی که در این مکان انبار شده است، نشان داد.

تلویزیون دولتی همچنین این گروه را متهم کرد که کودکان را ربوده و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

بنا به گزارش تلویزیونی دولت سوریه، نیروهای امنیتی موفق شده اند چهار نفر از اعضای این گروه مسلح را از پای درآورند. در حالی که رسانه های ایران اخبار جدید از خشونت ها در سوریه را در کل منعکس نکرده اند، خبرگزاری فارس، به نقل از یک مقام رسمی سوریه گزارش کرده که تاکنون بیش از یک میلیون پیام کوتاه از خارج از سوریه به مردم سوریه ارسال شده و آنها را به اغتشاش فراخوانده است.

خبرگزاری فارس می گوید این مقام، که نمی خواسته نامش فاش شود، منبع بسیاری از این پیام های کوتاه را اسرائیل معرفی کرده است.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواسته است از به کارگیری خشونت خودداری کند.

 

تظاهرات ضد دولتی هزاران معترض در شهر درعا در سوریه

رادیو فردا: با وجود سرکوب‌های دولتی معترضان، هزاران تن از مردم شهر درعا در جنوب سوریه روز پنج‌شبه دست به راهپیمایی اعتراضی زدند و در جریان این تظاهرات به تشییع جنازه ۹ تن از کشته‌شدگان اعتراضات روزهای گذشته پرداختند.

خبرگزاری‌های مختلف شمار تظاهرکنندگان روز پنج‌شنبه درعا را در حدود ۲۰ هزار نفر ذکر می‌کنند که شعارهایی با مضمون آزادی سر می‌دادند.

دولت سوریه اعتراضات روزهای اخیر را به کسانی که از آنها به عنوان نفوذی‌ها و باندهای مسلح یاد می‌کند نسبت داده‌است و راهپیمایان روز پنج‌شنبه شعارهایی نیز در رد این گفته‌های دولت سر دادند.

شهر ۷۵ هزار نفری درعا در روزهای اخیر شاهد تیراندازی‌های نیروهای دولتی به راهپیمایان بوده‌است که به گفته مقام‌های بیمارستان‌های این شهر، شمار کشته‌شدگان تیراندازی‌های روز چهارشنبه به ۳۷ تن رسیده‌است.

معترضان روزهای گذشته در درعا در جریان تظاهرات خود شعار لا حزب‌الله، لا ایران، نه حزب‌الله، نه ایران سر داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای انتظامی سوریه هم‌اینک در شهر درعا حضور سنگینی دارند و بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با برکناری شهردار درعا دستور محاصره این شهر توسط نیروهای امنیتی را صادر کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سربازان سوری مسلح به کلاشنیکوف در سطح شهر رفت‌وآمد می‌کنند و مردم این شهر از ترس حملات بعدی دولتی به این شهر، به تخلیه فروشگاه‌ها و گردآوری مواد غذایی اصلی مشغولند.

با این وجود، روز پنج‌شنبه، بُثَینه شعبان، یکی از مشاوران بشار اسد، به گزارشگران گفت که درخواست‌های مردم درعا موجه است و ما در حال بررسی این مطالبات هستیم. وی افزود: در آینده نزدیک تصمیمات مهمی در همه سطوح گرفته می‌شود و اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مشاور رئیس جمهوری سوریه در ادامه گفت: مردم در تصمیمات و جریان تصمیم‌گیری سهیم خواهند شد.

بشار اسد که از هم‌پیمانان مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه است پیش از این، انجام اصلاحات و رسیدگی به درخواست‌ها برای تغییر در سوریه را رد کرده‌بود.

سوریه، کشوری با جمعیت ۲۰ میلیون نفر از کودتای سال ۱۹۶۳ به این‌سو توسط حزب بعث این کشور اداره می‌شود.

برخی تحلیلگران، رویدادهای تازه در سوریه را یادآور کشتار حَمات در سال ۱۹۸۲ می‌دانند. در آن سال، حافظ اسد، پدر بشار اسد، نیروهای خود را برای سرکوب جنبش اخوان‌المسلمین به شهر حمات در غرب سوریه فرستاد که به گفته گروه‌های حقوق بشر، در جریان اسن سرکوب دست کم ۲۰ هزار نفر کشته شدند.

 

عقب‌نشینی رهبری سوریه در برابر خواست‌های معترضان

دویچه وله: شامگاه پنجشنبه (۲۴ مارس، ۴ فروردین) ساعاتی پس از خاکسپاری قربانیان ناآرامی‌های دیروز شهر درعا در جنوب دمشق، مشاور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در تماس با خبرگزاری دولتی سانا اعلام کرد که دولت پایان دادن به وضعیت اضطراری را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضمن اصلاحات سیاسی فعالیت احزاب را آزاد خواهد کرد.

اعتراض‌ها قانونی است

خانم شعبان مشاور بشار اسد اعتراضات مردم را قانونی دانست و گفت که دولت در هر تصمیمی نظرات مردم درعا را در نظر خواهد گرفت . وی قول داد که با فساد با شدت بیشتری مبارزه شود و پایان دادن به قانون وضعیت فوق‌العاده که از سال ۱۹۶۳ بر سوریه حاکم است، مورد بررسی قرار گیرد.

به‌گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، بشار اسد علاوه بر این، دستور افزایش حقوق کارکنان بخش دولتی و خدمات عمومی را صادر کرد. مخالفان دولت، در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی مردم سوریه را به شرکت در تظاهرات سراسری بزرگ جمعه خوانده‌اند

جمعه سرنوشت ساز

امروز، به رغم استقرار نیروهای امنیتی در خیابان‌های درعا، حدود ۲۰ هزار نفر در تشییع جنازه و خاکسپاری قربانیان درگیری‌های دیروز این شهر شرکت کردند. بسیاری از ناظران پیش‌بینی کرده‌اند که با توجه به حضور مردم در این مراسم، احتمالا فردا ده‌ها هزار نفر در تظاهرات اعتراضی شهرهای مختلف شرکت خواهند کرد.

برخی خبرگزاری‌ها تعداد کشته شدگان روز چهارشنبه، ۲۳ مارس، را ۱۵ نفر و برخی دیگر ۲۵ نفر اعلام کردند. اما مدافعان حقوق بشر بامداد امروز گفتند که شمار کشته شدگان به ۱۰۰ نفر رسیده است.

شامگاه پنجشنبه، ایمان الاسواد از فعالان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: تعداد کشته شدگان بیش از ۱۰۰ نفر است و شهر درعا یک هفته وقت نیاز دارد تا همه آن‌ها را به خاک بسپارد.

 

هزاران معترض در سراسر سوریه تظاهرات کردند

بی بی سی: هزاران معترض در شهرهای بزرگ و کوچک سوریه راهپیمایی کرده و خواستار آزادی بیشتر در این کشور شده اند.

گفته می شود که در شهر درعا، در جنوب سوریه، جایی که دست کم سی نفر در یک هفته اعتراضات کشته شده اند، سربازان به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده اند.

هنوز اطلاعات محکمی در باره تلفات در دست نیست اما یکی از گزارش ها حاکی بوده که مردم خشمگین مجسمه حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق سوریه و پدر رئیس جمهوری کنونی این کشور را به آتش کشیده اند.

به خبرنگاران، از جمله گزارشگر بی بی سی، اجازه داده نشده که امروز وارد شهر درعا شوند.

نیروهای امنیتی تظاهرات در دمشق را در هم شکسته اند.

در پایان یک هفته ناآرامی و اعتراضات خشونت بار، مخالفان دولت در سوریه خواستار تظاهرات سراسری بعد از اقامه نماز روز جمعه (25 مارس)، شدند.

دولت سوریه پس از وقایع مرگ بار روز چهارشنبه (23 مارس)، در درعا دستور داد افرادی که در ناآرامی ها بازداشت شده اند، آزاد شوند.

دولت سوریه گفته است که درصدد اصلاح سیاسی است که لغو مقررات وضعیت فوق العاده پس از چند دهه از جمله این اصلاحات خواهد بود.

اجرای این مقررات حقوق اساسی و آزادی های مدنی شهروندان را به شدت محدود می کند و به نیروهای امنیتی اختیارات گسترده ای برای دستگیری و حبس مخالفان می دهد.

بثینه شعبان، از مشاوران ارشد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، روز گذشته (24 مارس)، گفت اصلاح سیاسی دیگر مجاز شدن تاسیس احزاب سیاسی به غیر از حزب حاکم (حزب بعث) خواهد بود.

بثینه شعبان همچنبن گفت حقوق کارکنان دولت افزایش و محدودیت های رسانه ای کاهش خواهد یافت.

خانم شعبان خواسته های معترضان در شهر درعا، واقع در جنوب سوریه، را عادلانه توصیف کرد و گفت که کمیته ویژه ای برای رسیدگی به آن تشکیل شده است.

مخالفان می گویند که بیش از صد نفر در درعا توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.

بثینه شعبان رسانه های بین المللی از جمله سی ان ان و بی بی سی را به اغراق در بازتاب وقایع درعا متهم کرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره تحولات اخیر در سوریه شده و گفته است که کسانی که مسئول کشته شدن معترضان هستند باید پاسخگو باشند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیشتر گفت که از این که دولت سوریه علیه معترضان دست به خشونت زده، آنها را ارعاب و دستگیر کرده، عمیقا نگران است.

 

مجسمه حافظ اسد را در مرکز شهر درعا تظاهرکنندگان سرنگون کردند

تلويزيون سي ان ان جمعه 5 فروردين 1390(25 مارس 2011)

بنا‌به گفته شاهدان عيني در تماس با سي. ان. ان درتظاهراتي که امروز در درعا انجام شد درحالي که تظاهرکنندگان به سمت مرکز شهر مي‌رفتند تصوير بشار اسد را به آتش کشيده ومجسمه حافظ اسد رادرمرکز شهر سرنگون کردند بنا‌به گفته شاهدان تظاهر‌کنندگان که به سمت فرمانداري مي‌رفتند از بالاي ساختمان فرمانداري توسط افراد مسلح به آنان شليک شده است که تعداد 15تن کشته شده‌اند، در فيلمي که بر روي يو تيوپ گذاشته شده است صداي تيراندازي به گوش مي‌رسد.

 

ادامه تظاهرات در سوريه

تلويزيون سي ان ان جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

مجري: رئيس‌جمهور سوريه که قول امتيازاتي را براي جلوگيري از تظاهرات مردم براي اين جمعه داده بود، تظاهرکنندگان ضد حکومتي اين روز را روز شهدا ناميده‌اند که براي فشار آوردن به رژيمي است که درسال گذشته مي‌گويند در انجام اصلاحات بکندي عمل کرده است.

در تصاوير آماتوري که مشاهده مي‌کنيد گفته مي‌شود از تظاهرات در شهر لاذقيه در روز چهارشنبه بوده است که در آن پيرمردي که مورد اصابت گلوله قرار گرفته است نشان داده مي‌شود.

 اسد هم‌چنين خواستار تحقيقات در مورد کشته‌ها و مجروحين غيرنظامي و نظامي از شروع اين نارامي‌ها شده است. وي هم‌چنين اعلام کرده است که حقوق کارمندان را افزايش خواهد داد و قول داده است که قانون اضطراري قديمي را که براي چند ده پابرجا بوده را لغو کند، اين امر نيز ممکن است براي بسياري از شهروندان ناراضي قابل‌قبول نباشد.

در سوريه درگيري هاي بيشتري بين طرفداران و مخالفان دولت بعد از نماز جمعه به وقوع پيوست، دولت مي‌گويد که به‌دنبال لغو قانون اضطراري مي‌باشد.

 

تشکيل دولت جديد سوريه

تلويزيون الحره يكشنبه 14 فروردين 1390(3 آوريل 2011)

تلويزيون سوريه: بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه عادل سفر را به تشکيل دولت جديد سوريه مکلف کرد.

تلويزيون سي ان ان 23/1/90: ماموران امنيتي سوريه، امنيت را تشديد نموده، دست به دستگيري هاي گسترده در روز شنبه زدند درحالي که بشار اسد تلاش کرد که تظاهرات مرگبار دوهفته گذشته طرفداران دموکراسي را متوقف کند.

آمار تلفات اعتراضات دوهفته گذشته بعد از اين‌که روز جمعه 7تن در درگيري با نيروهاي امنيتي کشته شدند به 80تن رسيد. فعالين گفتند، مقامات درساعتهاي اوليه بعد از پراکنده شدن تظاهراتها، شروع به دستگيري ده‌ها تن از تظاهرات کنندگان اکثراً درپايتخت يا اطراف آن زده و در اوايل روز شنبه نيز ادامه دادند.

 

یمن

 

رئيس جمهور يمن: نظام حکومتي، پارلماني مي شود

سايت راديو بي. بي. سي پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري يمن، اعلام کرده است که اين کشور قانون اساسي جديدي خواهد داشت و نظام حکومتي آن به پارلماني تبديل خواهد شد.

اين تغييرات در پي چند هفته تظاهرات عليه حکومت سي و دو ساله آقاي صالح اعلام شده است؛ تظاهراتي که گاه به خشونتهاي شديد کشيده شده است.

روز چهارشنبه دو نفر در جريان دور تازه‌يي از ناآرامي‌ها کشته شدند و قرار است که فردا (روز جمعه، يازدهم مارس)، تظاهراتي بزرگ در صنعا، پايتخت، توسط مخالفان دولت علي عبدالله صالح، برگزار شود.

رئيس‌جمهوري يمن روز پنجشنبه (دهم مارس)، گفت در مورد قانون اساسي جديد همه پرسي برگزار خواهد شد و قدرت در يمن به دولتي واگذار مي‌شود که تا آخر سال جاري ميلادي توسط پارلمان انتخاب شده باشد.

ياسين سيد نومان، يکي از رهبران مخالفان دولت در يمن، گفت ابتکار رئيس‌جمهور دير مطرح شده است اما آنها آن را بررسي مي‌کنند.

علي عبدالله صالح در نطقي خطاب به حاميان خود، که به‌صورت مستقيم از تلويزيون يمن پخش مي‌شد، گفت تدابيري به اجرا در خواهد آمد که با سرعت قدرت غيرمتمرکز شود. . . .

رئيس‌جمهوري يمن به جز ناآراميهاي اخير، از قبل با دو مشکل ديگر مواجه بوده است - يکي جنبش جدايي طلبان در جنوب اين کشور، که شاخه‌اي از شبکه القاعده است، و ديگري درگيريهاي دوره‌اي با قبايل شيعي در شمال.

علي عبدالله صالح گفته است که به‌دنبال شرکت در انتخابات رياست جمهوري 2013 نيست اما قسم خورده که براي حفظ رژيمش تا آخرين قطره خون خواهد جنگيد.

 

مذاكرات احزاب اپوزيسيون و حزب كنگره مردمي حاكم يمن

تلويزيون الجزيره شنبه 6 فروردين 1390(26 مارس 2011)

منابع موثق به الجزيره گفتند كه امروز جلساتي در صنعا بين احزاب اپوزيسيون و حزب كنگره مردمي حاكم و هيأت اروپايي و آمريكايي براي پيدا كردن راه حلي براي انتقال قدرت در كشور برگزار ميشود. اين منابع گفتند كه در ميان شركت كنندگان در اين جلسات، نماينده سرلشكر علي محسن صالح نيز كه پيوستنش به جوانان انقلابي را اعلام كرده بود حضور دارد. يك منبع يمني گفت كه مكانيزم انتقال قدرت در برگيرنده چهار محور است:

1.         انتقال قدرت به معاون رئيس جمهور عبد ربه منصور هادي

2.         علي عبداله صالح طي 60 روز از اختياراتش كنارهگيري نمايند.

3.         عدم تعقيب رئيس جمهور يا فرزندان و بستگانش

4.         تشكيل ستادي ملي براي نظارت بر انتقال قدرت

شيخ حسين احمر، رئيس شوراي همبستگي ملي در يمن احتمال داد كه علي عبداله صالح طي ساعات آينده با تحويل دادن قدرت موافقت خواهد كرد. وي در مصاحبه با الجزيره گفت كه جلساتي كه امروز برگزار ميشود به گفته وي نتايج مثبت خواهد داشت.

 

سخنان علي عبداله صالح در جلسه شوراي عالي نيروهاي مسلح يمن

تلويزيون الجزيره جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

سخنان رئيس‌جمهور يمن علي عبداله صالح، در برابر جلسه شوراي عالي نيروهاي مسلح:

 هرگونه انشعاب در نهاد نظامي تأثير منفي روي مردم خواهد گذاشت. هرگونه انشعاب در نهاد نظامي کشور را به بدترين نقطه باز خواهد گرداند.

 هرگونه تلاش براي به دست آوردن سلاح از طريق کودتا منجر به جنگ داخلي خواهد شد.

 فرماندهاني که به متحصنين در ميدان تغيير پيوستند هم‌چنان در برابر آنان فرصت بازگشت به راه درست وجود دارد. براي اين‌که وطن بالاتر از هر چيز ديگري است.

 جواناني که دست به انقلاب زدند قربانيان نيروهاي سياسي مختلف هستند.

 

تحقيق بين‌المللي درباره حوادث جمعه گذشته در يمن

تلويزيون الجزيره جمعه 12 فروردين 1390(اول آوريل 2011)

شيخ عبدالمجيد الزنداني رئيس هيأت علماي مسلمين يمن بار ديگر از رئيس‌جمهور علي عبداله صالح خواستار کناره‌گيري از قدرت شد. وي از فرماندهان نظامي خواست تا به انقلابيون بپيوندد.

 مشاور فرمانده عالي نيروهاي مسلح سرلشکر عبداله علي عليوه به انقلاب جوانان پيوست. سرتيپ ستاد حسين زيد خيران فرمانده پادگان الهلان و فرمانده تيپ يکم توپخانه به انقلابيون پيوست.

 تيپ زرهي 119 با تمام فرماندهان و افرادش به انقلاب يمن پيوست.

 معاون مدير دانشکده توپخانه گارد جمهوري يمن سرتيپ ستاد عبد الرب مسعد به انقلاب پيوست

 شيخ عبدالله العمودي ، پيوستن قبيله السعدي بيافع به انقلاب يمن را اعلام کرد.

 سازمان عربي حقوق‌بشر خواستار تحقيق بين‌المللي درباره حوادث جمعه گذشته در يمن شد.

 در درگيريهاي بين ارتش و حوثيها در يمن 20تن کشته شدند.

 خبرنگار الجزيره: حدود 20فرد مسلح به دفتر الجزيره در صنعا حمله کرده و برخي از تجهيزات آن را غارت کردند.

 

رويدادهاي عراق و نيروهاي موثر در عراق

 

موضعگيري ليست العراقيه درباره تحولات اخير در عراق

تلويزيون الشرقيه يكشنبه 15 اسفند 1389(6 مارس 2011)

ليست العراقيه در حضور رهبران خود به منظور بررسي و بحث و گفتگو بر سر تحولات اخير در عراق تشكيل جلسه داد. ميسون الدملوجي سخنگوي ليست العراقيه گفت ليست العراقيه از حق مردم عراق در برگزاري تظآهرات مسالمت آميز كه قانون آن را تضمين نموده حمايت مي كند به شرط اينكه به اموال عمومي و خصوصي ضرر و زيان نرساند. الدملوجي اضافه كرد كه ليست العراقيه خواسته هاي مشروع تظاهر كنندگان را مورد تأييد قرار مي دهد و آمادگي خود براي ورود به گفتگوها براي تحقق اين خواسته ها طبق جداول زماني و اسرع وقت ممكن، را اعلام مي دارد. وي همزمان بر همبستگي رهبران العراقيه در ديدگاههايشان حول طرح ملي و ايجاد دولت مدني تاكيد ورزيد.

 

اظهارات سخنگوي دفتر مطبوعاتي طارق الهاشمي

خبرگزاري ملي عراق (نينا) جمعه 20 اسفند 1389(11 مارس 2011)

عبدالاله کاظم سخنگوي دفتر مطبوعاتي طارق الهاشمي معاون رئيس‌جمهور، خواستار برکناري جبار امين جابر رئيس شوراي استان بصره که خواست تظاهر‌کنندگان در اين استان مي‌باشد شد.

کاظم گفت امروز ما با صداهايي که خواهان انحلال شوراي استان هستند، همصدا مي‌شويم. وي افزود که انتخاب استاندار مستقل که به هيچ جريان و حزبي وابسته نباشد خواست مردم است، وي همزمان به ضرورت انتخابات زودرس شوراي استانها تأکيد ورزيد. . . .

درخواستهاي اهالي سماوه به اعضاي هيأت پارلماني به آتش کشيده شده است

تلويزيون الشرقيه 20/12/89: الشرقيه به فيلمي دست پيدا کرده که نشان مي‌دهد که چگونه درخواستهاي کار ارائه شده توسط اهالي سماوه به اعضاي هيأت پارلماني که در روز 3ماه مارس از اين شهر ديدن کرده بودند، به آتش کشيده شده است. در اين ديدار بسياري از بيکاران در خواستهاي کار خود را به هيأت مزبور ارائه مي‌دهند ولي بعداً در يک منطقه روستايي در مسير سماوه- بغداد اين درخواستها در حالي که در آتش مي‌سوختند توسط برخي کشاورزان پيدا مي‌شوند و مي‌توانند برخي از اوراق را از ميان آتش بيرون کشيده و که اسم و عکس برخي از درخواست کنندگان به‌طرزي واضح مشخص مي‌باشد.

 

دولت قانون اصرار دارد که علاوي رياست شورا سياست‌ها را بپذيرد

تلويزيون البغداديه پنجشنبه 19 اسفند 1389(10 مارس 2011)

سميره الموسوي نماينده مجلس از ائتلاف دولت قانون به رهبري نوري المالکي نخست وزيراز موضع اتحاد ملي دفاع کرد و گفت اگر اياد علاوي بر موضع خود مبني بر رد کردن پذيرش رياست آن اصرار کند، اين اصرار برتشکيل شوراي ملي سياستهاي استراتژيک تاثير مي‌گذارد.

 الموسوي گفت قرار گرفتن اياد علاوي در اين منصب بسيار مهم است و ائتلاف دولت قانون اصرار دارد که وي در اين منصب قرار بگيرد زيرا که اين منصب ايجاد شده است که در سطح دکتر علاوي باشد. وي گفت متهم کردن دولت قانون که مي‌خواهد اين منصب را ضعيف کند درست نيست و پايه منطقي ندارد درحالي‌که ما به اهميت آن مومن هستيم چگونه مي‌توانيم آن را در حاشيه قرار بدهيم. وي گفت تشکيل آن يک ضرورت ملي است زيرا که رهبران سياسي را دور هم جمع مي‌کند.

 

چنگ‌اندازي آقاي مالکي به قدرت

نيويورک تايمز دوشنبه 23 اسفند 1389(14 مارس 2011)

سرمقاله نوري مالکي نخست‌وزير عراق، دارد از قيامها در جهان عرب درس اشتباهي برداشت مي‌کند. هزاران عراقي، الهام گرفته از قيامها در تونس و مصر، براي انتقاد از ناکامي‌دولت خود در مبارزه با فساد، ايجاد شغلهاي بيشتر يا بهبود برق و ساير خدمات به خيابانها آمده اند. قريب به 20 عراقي در درگيريها با نيروهاي امنيتي کشته شده‌اند.

آقاي مالکي، در عوض پذيرش مسئوليت، مدعي است که اين اعتراضها توسط تروريستها ترتيب داده شده‌اند. او دستور داد دفاتر دو حزب سياسي که به هدايت تظاهراتها کمک مي‌کردند بسته شود.

تنها امتيازهاي وي، وعده عدم پيگيري دور سوم در سال 2014 و کاهش نيمي از حقوق خود بود. اين اقدامات، خصوصاً با توجه به چنگ اندازيهاي بسيار اخير وي به قدرت، متقاعد کننده نبوده‌اند. . .

تمرکز قدرت، خصوصاً براي يک دموکراسي شکننده و جديد، فاسد کننده است.

آقاي مالکي بايد فوراً افراد حرفه‌يي ذيصلاحي را به‌منظور اداره اين دو نهاد بگمارد و بگذارد آنها به شيوه عادلانه و بيطرفانه‌يي کارشان را انجام بدهند. شکنجه و ساير بدرفتاريهاي گزارش شده توسط نيروهاي امنيتي بايد همين الآن متوقف شوند.

عطش آقاي مالکي براي قدرت در اينجا توقف نمي‌خورد. در ماه ژانويه، دادگاه عالي عراق - - که بيش از حد با نخست‌وزير صميمي مي‌باشد - - موافقت نمود که او کنترل 3 آژانس سابقاً مستقلي که بانک مرکزي، اجرا انتخابات و تحقيق حول فساد را اداره مي‌کردند برعهده گيرد. (هفته گذشته، اين دادگاه توضيحي را صادر نمود که تأکيد داشت اين آژانسها مستقل باقي خواهند ماند؛ ما مشتاقيم ببينيم آيا اين صحت دارد). . .

مشاهده تمايل اين ميزان جوان براي انتقاد به دولشتان، بدون بلند کردن سلاح، اطمينان بخش است. اعتراضها اساساً به آزادي بيشتر و دولت موثرتر فراخوانده اند، نه سرنگوني نظام سياسي.

با آمادگي نيروهاي آمريکايي براي خروج در ماه ژوئيه، آمريکا بايد عراقيها را - - از جمله از طريق کمک هدف گيري شده - - به سمت يک سيستم دموکراتيکتر بر مبناي حکومت قانون هل بدهد. آمريکا بايد ساير رهبران عراقي را، هم براي به چالش کشيدن آقاي مالکي و هم کار با وي جهت ايجاد يک دولت پاسخگوتر تشويق نمايد.

آقاي علاوي - - که به نظر مي‌رسد توافقش با آقاي مالکي براي رياست بر يک شوراي جديد سياست ملي استراتژيک شکست خورده است - - با وجود کسب بيشترين آرا در انتخابات، براي تبديل به يک رهبر اپوزيسيون موثر به قدر کافي سخت تلاش نمي‌کند يا زمان کافي را در عراق نمي‌گذراند. ساير سياستمداران و پارلمان بايد پا پيش بگذارند و اين نقش را ايفا کنند.

پس از اين همه قرباني دادن توسط مردم عراق و سربازان آمريکايي، نبايد اجازه داد دموکراسي عراق به‌خاطر جاه‌طلبي هاي آقاي مالکي يا پاسيويزم ساير رهبران متزلزل بشود.

 

ديدار بارزاني با اياد علاوي در اربيل

تلويزيون الشرقيه چهارشنبه 25 اسفند 1389(16 مارس 2011)

مسعود بارزاني رئيس منطقه کردستان در ديدار با اياد علاوي رئيس ليست العراقيه در اربيل بر ضرورت سرعت بخشيدن بر تکميل کابينه و اجراي توافقات سياسي تأکيد کرد. در بيانيه رياست کردستان آمده است که بارزاني و علاوي بر سر تشکيل شوراي سياستهاي عالي استراتژيک و نقش اين شورا در حمايت و پشتيباني از دولت و بهبود عملکرد آن گفتگو کردند. در اين ديدار هم‌چنين بر سر به جريان انداختن توافقنامه جريانهاي سياسي و تقويت شراکت ملي گفتگو کردند. علاوي بر نقش بارزاني در اين مرحله ارج نهاد و ابراز اميدواري کرد که تلاشهايش براي نزديک کردن نقطه نظرات در کادر ابتکارهايي که منجر به تشکيل دولت عراق شد، ادامه دهد.

 

جنبش انقلاب خشم بيانيه‌اي صادر کرد

تلويزيون الرافدين  جمعه 27 اسفند 1389(18 مارس 2011)

جنبش انقلاب خشم بيانيه‌اي صادر کرد که در آن آمده است بعيد نيست که نيروهاي المالکي اقدام به سرکوب انقلابيون با هرشيوه خشن و سنگدلانه‌اي که دارند بنمايند. امروز آنها اقدام به متفرق کردن تظاهر کنندگان که خواهان آزادي زندانيان مظلوم که در زندانهاي مخفي وعلني اين دولت ناقص و نامشروع هستند کرد. گوئيا که درخواست حقوق کردن، در زمان آزادي از نوع المالکي نوعي جنايت است که مجازات به‌دنبال دارد آن هم در زمانيکه همه امکانات را براي احزابي که مي‌خواهند تظاهرات به نفع متحصنين بحريني انجام بدهند در اختيارشان قرار مي‌دهد. ما تأکيد مي‌کنم که بر ضداميد وآرزوها و خواسته‌هاي مردم نيستيم ولي سياست خدعه و دورويي که دولت فعلي به‌کار مي‌برد براي پوشاندن آنست که اين دولت، عراق و عراقيان را نمايندگي نمي‌کند.

 اين جمعه که جمعه زنداني بود، جنبش از مردم عراق مي‌خواهد به انقلاب خود ادامه دهند و در ميدان تحرير تحصن کنند تا اين دولت فاسد سرنگون شود به همين جهت از همه عراقيان مي‌خواهيم فردا شنبه 19مارس اقدام به برگزاري تظاهرات بزرگ به‌مناسبت شروع جنگ با عراق عزيزمان بنمايند تا اين‌که روز شنبه روز پيروزي باشد و تظاهراتها و تحصن ها هر روز بدون توقف ادامه دارد و اعتصاب در همه مدارس و اداره جات، کارخانه‌ها و بخش هاي خصوصي عراق و هم‌چنين اعتصابهاي کارگري و دانشجويي را اعلام مي‌کنيم.

 

جنبش هاي قيام کننده عراقي به تظاهرات فراخوان دادند

تلويزيون البغداديه سه شنبه 2 فروردين 1390(22 مارس 2011)

جنبش 15فوريه درهمکاري با سنديکاي روزنامه‌نگاران اعلام کرد که براي تظاهرات در مقابل استانداري بغداد بسيج خواهد داد و خواستار برکناري رئيس شوراي استان کامل الزيدي ازمنصبش خواهند شد. اين جنبش گفت اسناد و اطلاعاتي را فاش خواهد کرد که مربوط به اخلالي است که در کار اين شورا و نهادهاي وابسته به آن مي‌باشد و از نخست‌وزير نوري المالکي که بالا ترين قوه مجريه در کشور است خواهد خواست که رئيس شورا را فوراً برکنار کند زيرا که به وعده هايي که به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران حول تأمين خدمات عمومي براي مردم بغداد داده وفا نکرده است اين جنبش تصميم گرفت که صحبتهاي خود را با نوشته و فيلم مستند کند تا اين‌که ميزان بي‌توجهي و کم کاري شوراي استان در انجام وظيفه‌اش را نشان بدهد.

ائتلاف جوانان نماد آزادي از عراقيان خواست که روز جمعه آينده بمناسبت گذشت يک ماه از جمعه خشم که در بغداد و استانهاي ديگر برگزار شده بود تظاهرات کنند. اين دعوت هم‌چنين براي حمايت از خواسته‌هاي تظاهر کنندگان است که در هفته گذشته حول آزادي زندانيان بيگناه و مشخص شدن سرنوشت ناپديدشدگان در زندانهاي عراق مطرح کرده بودند. ائتلاف نماد آزادي دعوت مادران را تضمين و مشوق استمرار اعتراضات و حسابرسي از عناصر فاسد دانست و به تظاهرات در روز جمعه آينده بمناسبت گذشت يک ماه از جمعه خشم فراخواند.

 

آماده سازيهاي تظاهرات نهم آوريل2011

تلويزيون الرافدين سه شنبه 2 فروردين 1390(22 مارس 2011)

بعد از درد و رنج هشت ساله که شرف‌مان مورد تجاوز قرار گرفت، نان و آبمان قطع شد وثروت هايمان به چپاول رفت و لبخند کودکان و آينده نسل‌هاي آينده‌مان ربوده شد، لحظه اي فرا رسيد که جوانان عراق ديوار سکوت را شکستند و اعتراض را پيشه کردند. اين روزي است که تاريخ حوادث آن را با نور ثبت کرد و فداکاري ملت قهرمانمان از شمال تا جنوب را به ثبت رساند، ملتي که گلوله‌هاي جنگي و سرکوب دولتي را به چالش کشيدند و بيش از بيست نفر از بهترين فرزندان فداکار اين ميهن به شهادت رسيدند تا اين‌که امروز يک نقطه تغيير در تاريخ ملت عراق باشد. بر اساس آن‌چه که تا بحال پرداخت شده است ما براي حراست از خون شهدا و پاسخ به درخواست هاي مردم صبور کشورمان به جوانان آزاد و بزرگ عراق مي‌گوييم که بعد از بررسي مرحله گذشته و دستاوردهايي که داشتيم و ثبت نقضها و کمبودهايي که داشتيم به نتايج مهمي رسيديم و از همه مي‌خواهيم که به آن ملزم باشند و آن را در نظر بگيرند.

الف. تبليغات نصف نبرد است. لذا صاحبان حق حقشان است که براي مسائل شان تبليغ کنند و از آنجائيکه در حال حاضر رسانه‌ها مشغول پوشش حوادث زيادي در جهان هستند پيشنهاد مي‌کنيم همان‌طوريکه در آستانه خيزش خشم در 25فوريه گذشته رخ داد، براي مرحله آينده به برگزاري يک تظاهرات بزرگ بسيج بدهيم.

ب. بسيج براي تظاهرات شنبه 9آوريل خواهد بود که سالگرد اشغال دردناک عراق است و تظاهرات بايستي به‌صورت متمرکز در بغداد در ميدان تحرير در بغداد برگزار شود تا اين‌که به هيچ جرياني و يا طرفي که مي‌خواهد از تظاهرات براي مسائل خاص خودش و نه مسائل عمومي مردم عراق سوء‌استفاده کند فرصت داده نشود.

ج. از مردممان مي‌خواهيم که صحنه روز 25فوريه نبايد تکرار شود و اين بار بايد در ميدان براي درازمدت باقي ماند تا آن را تحت کنترل گرفت و سپس در آنجا حادثه آفريد که دست‌اندرکاران را مجبور کند که در پاسخ گويي به خواسته‌هايمان سرعت عمل بخرج بدهند و رسانه‌ها مسائل مان را تبليغ کنند.

چ. تا جائيکه امکان دارد بايد از درگيري با نيروهاي امنيتي دوري کرد و با آنها همکاري کرد تا اين‌که به آنها اطمينان داده شود و آنها را وادارد که با تظاهر کنندگان بهتر رفتار کنند.

ح. بايستي کميته‌هايي براي کنترل خشم تظاهر کنندگان تشکيل دادتا اين‌که از آتش زدن اداره هاي دولتي جلوگيري شود و به حقوق عمومي‌فشار وارد نشود و بايد تضمين بدهيم که تظاهرات مسالمت‌آميز است. تا اين‌که به آنهايي که تظاهر‌کنندگان را خرابکار توصيف مي‌کنند فرصت داده نشود.

خ. عراقيان مقيم کشورهاي جهان به‌خصوص کساني که در کشورهاي تصميم‌گيرنده هستند بايستي درمحقق شدن خواسته‌هايمان کوشا باشند زيرا که حضورشان در جلو سفارت يک عامل فشار عليه دولت محسوب مي‌شود.

گروهايي امضاء کننده بيانيه:

 جنبش بزرگ عراق

 ائتلاف انقلاب 25فوريه

 جبهه مردمي براي نجات کرکوک

 جبهه مردمي براي نجات

 سازمان دانشجويان و جوانان آزاد عراق

در هشتمين سالگرد اشغال عراق ، تعدادي از جنبش هاي انقلابي مردمي خواستار اعتصاب طولاني‌مدت در همه استانهاي عراق شدند که از روز شنبه 9آوريل خواهد بود. هدف درخواست پايان دادن به اشغالگري آمريکايي و نفوذ خارجي مي‌باشد. اين بيانيه افزود که اين تحصن براي چند ساعت و يا چندروز نمي‌باشد بلکه شب و روز تا برآورده شدن خواسته‌هاي متحصنين ادامه خواهد داشت در اين خواسته خروج اشغال و لغو نظام سهميه بندي و قومي مي‌باشد و اين‌که در کنار روند سياسي و بناي يک کشور با انتخابات شفاف و بدون دخالت نيروهاي اشغالگر و نفوذ خارجي منطقه‌اي و در پيشاپيش آن نفوذ ايران مي‌باشد.

 

گفتگوهاي بين کردها و ترکمنها در اولويت دستور کار سفر نخست‌وزير ترکيه قرار دارد

کويت تايمز دوشنبه 8 فروردين 1390(28 مارس 2011)

يک سياستمدار ترکمن ديروز گفت، قرار است نخست‌وزير ترکيه رجب طيب اردوغان از عراق ديدار کند و تلاش خواهد کرد تا گفتگوهايي را بين گروههاي قومي ترکمن و کرد بر سر ادعاهايشان بر سر شهر نفت خيز کرکوک ميانجي گري کند. سعدالدين عرکيج رئيس جبهه ترکمانان عراق بزرگترين حزب سياسي که اقليت ترکمن عراق را نمايندگي مي‌کند گفت، ترکيه بر روي ما فشار گذاشته است تا اختلافاتمان با کردها بر سر کرکوک را کم کنيم.

امروز اردوغان براي يک ديدار دو روزه وارد عراق مي‌شود، وي طي اين ديدار هم‌چنين از اربيل پايتخت اقليم کردي ديدار خواهد کرد و اولين نخست‌وزير ترکيه مي‌باشد که دست به چنين کاري مي‌زند.

عرکيج گفت، يکي از اهداف اين ديدار، تلاش براي کم کردن فاصله بين ترکمنها و کردها است ولي هنوز مشخص نيست که وي چه اقداماتي انجام خواهد داد. عرکيج افزود، از نمايندگان پارلمان و سياستمداران ترکمن دعوت شده است تا در طي سفر اردوغان از سفارت ترکيه در بغداد ديدار کنند.

 

کشته‌هاي تکريت به بيش از 65نفر رسيد و 100نفر نيز مجروح شدند

تلويزيون الجزيره سه شنبه 9 فروردين 1390(29 مارس 2011)

منابع مطبوعاتي گفتند که تعداد کشته‌هاي تهاجم به مقر شوراي استان صلاح‌الدين در شهر تکريت به بيش از 65نفر رسيد و 100نفر نيز مجروح شدند. هم‌چنين افراد مسلح که اونيفرم نظامي بر تن داشتند در تهاجم به ساختمان شوراي استان و پس از انفجار خودرو بمب‌گذاري شده، اقدام به گروگانگيري در داخل ساختمان نمودند. پليس گفت که براي آزادي گروگانها به ساختمان حمله کرده و هم‌چنان عمليات ادامه دارد. در ميان کشته شدگان سه تن از اعضاي شوراي استان و يک روزنامه‌نگار که براي رويتر کار مي‌کرد ديده مي‌شود.

 

العراقيه ايران را به حمله به ساختمان استانداري صلاح‌الدين متهم کرد

سايت شبکه اخبار عراق چهارشنبه 10 فروردين 1390(30 مارس 2011)

ليست العراقيه روز چهارشنبه ايران و طرفهاي منطقه و احزاب سياسي با نفوذ را به دست داشتن در حادثه حمله به ساختمان استان صلاالدين و قتلهايي که با استفاده از سلاح مجهز به صداخفه‌کن که قبل از آن بوقوع پيوست متهم کرد، و حوادث تکريت را اشتباه در استراتژي نخست‌وزير در تعيين‌تکليف پرونده امنيتي دانست. حيدر الملا سخنگوي ليست العراقيه گفت ايران و طرفهاي منطقه‌اي (که از آنها نام نبرد) و احزاب با نفوذ در قتل با استفاده از سلاح مجهز به صداخفه‌کن و حمله روز سه‌شنبه به ساختمان شوراي استان صلاح‌الدين دست دارند و اضافه کرد که حوادث صلاح‌الدين تأکيدي است بر ضرورت تعيين‌تکليف وزارتخانه‌هاي امنيتي. حيدر ملا گفت عدم تعيين‌تکليف پرونده وزارتخانه‌هاي امنيتي به‌معني وقت کشي از سوي مالکي و هم‌چنين برخورد غيرجدي او با پرونده اي است که امنيت عراقيان را تعيين‌تکليف مي‌کند. حيدر ملا افزود حوادث تکريت به‌صورت کلي استراتژي مالکي را وقتي که مي‌گويد پرونده امنيتي تعيين‌تکليف شده است و ما در برابر چالش خدمات قرار داريم نشان مي‌دهد، حيدر ملا گفت پرونده امنيتي تا زمانيکه اشکال بنيادي در تشکيلات ارگانهاي امنيتي وجود دارد و تا زمانيکه برخي از احزاب در قدرت اجازه مي‌دهند طرح و برنامه‌هاي منطقه‌اي در عراق پياده شود هنوز تعيين‌تکليف نشده است.

 

فعاليت فراکسيونهاي سياسي براي سرنگون کردن دولت مالکي از طريق پارلمان

الشرق الاوسط فرامنطقه اي پنجشنبه 11 فروردين 1390(31 مارس 2011)

يکي از رهبران مجلس اعلاي اسلامي برهبري عمار حکيم راهي پيدا نکرد جز اين‌که دولت فعلي عراق به نخست‌وزيري نوري المالکي را دولتي بيمار و ناقص توصيف کند و در اشاره واضح به تکميل نشدن دولت مالکي تا امروز درحالي‌که حدود پنج ماه از تشکيل آن و يکسال از اجراي انتخابات پارلماني گذشته است گفت دولت مالکي دولتي است که در يک شرايط بحراني تشکيل شده است .

اين منبع که نخواست نامش فاش شود ديروز در يک تماس تلفني از بغداد به الشرق الاوسط از مشکلات واقعي که دولت مالکي با آن روبه‌رو است و ممکن است پارلمان عراق را به دادن رأي عدم اعتماد به اين دولت در پايان مهلت صد روزه اي که نخست‌وزير براي اجراي اصلاحات ريشه اي و بزرگي که تظاهر کنندگان عراقي خواستار آن شده‌اند، وادارد صحبت کرد اين منبع از اين نيز فراتر رفت و گفت فراکسيونهاي سياسي هستند که به‌رغم اين‌که در دولت شرکت دارند در عمل به سمت درخواست رأي عدم اعتماد به دولت مالکي پيش مي‌روند و اين فعاليتها براي همه و از جمله شخص نخست‌وزير واضح است . او اضافه کرد مالکي اين فعاليتها را احساس مي‌کند و وقتي در ديدار با گروهي از استادان دانشگاههاي عراق و تحليلگران سياسي عراقي گفت که به‌صورت جدي به درخواست رأي عدم اعتماد به دولتش در صورتي‌که شرکايش در روند سياسي به مبارزه با او ادامه بدهند فکر مي‌کند دست به يک اقدام پيشگيرانه زد .

درحالي‌که اين منبع از فراکسيونهايي که براي دادن رأي عدم اعتماد به دولت ملاکي تلاش مي‌کنند نام نبرد گفت که نخست‌وزير معتقد است که بسياري از جريانهاي تشکيل دهنده اتحاد ملي و ليست العراقيه براي به شکست کشاندن دولتش تلاش مي‌کنند و اضافه کرد ممکن است مالکي طراحي کرده باشد که در مقابل تهديد به انحلال دولت اختيارات بيشتري را کسب کند . اين منبع گفت مالکي فکر مي‌کند که در صورت منحل شدن دولت فعلي مجدداً مأمور به تشکيل دولت خواهد شد و در اينصورت به دور از عناويني مانند مشارکت ملي و توافق با ساير فراکسيونها خواستار اختيارات بيشتر براي انتخاب وزرا خواهد شد، به‌خصوص که به گفته علي الدباغ سخنگوي دولت، مالکي در ديدار با دانشگاهيان و تحليلگران سياسي گفت که با وجود قانون اساسي فعلي روند سياسي نمي‌تواند موفق باشد . و گفت تشکيل دولت جديد بستگي به چگونگي ائتلافهاي سياسي دارد و چنين راه‌حلي به ايجاد بحران سياسي منجر خواهد شد، چرا که تشکيل يک دولت جديد ساده نيست و ما مي‌دانيم که براي تشکيل دولت فعلي چقدر وقت گذاشتيم .

گفتگوهايي که در پشت پرده بين فراکسيونهاي سياسي عراق در جريان است تا حد زيادي بيانگر اين است که شبه توافقي بين ليست العراقيه، حکيم، جريان صدر و مسعود بارزاني و ساير نيروهاي سياسي براي دادن رأي عدم اعتماد به دولت مالکي بعد از مهلت صد روزه وجود دارد، به‌خصوص که ميسون الدملوجي سخنگوي العراقيه و از نزديکان علاوي قبلاً به الشرق الاوسط گفته بود که العراقيه به‌رغم اين‌که در دولت شرکت دارد احتمال بيرون آمدن از دولت مالکي را مورد بررسي قرار مي‌دهد، و بعد از مهلت صد روزه اي که نخست‌وزير مشخص کرده است تصميم مي‌گيريم که در دولت باقي بمانيم و يا خارج شويم .

همين منبع به دلايل واقعي اشاره مي‌کند که درخواست رأي عدم اعتماد به دولت از سوي فراکسيونهاي سياسي به استثناء دولت قانون و حزب‌الدعوه را توجيه مي‌کند به‌خصوص که مالکي براي وزراي دولتش براي مبارزه با فساد و تأمين خدمات و ايجاد فرصتهاي شغلي براي بيکاران مهلت مشخص کرده است، و اين معقول نيست که نخست‌وزير از وزرايش براي شکستشان حسابرسي کند و آنها را کنار بگذارد و خودش نجات پيدا کرده و دولت ديگري را بر طبق تمايلاش تشکيل بدهد . اين منبع توضيح داد که فراکسيون العراقيه دادن رأي عدم اعتماد به اين دولت را به نفع خودش مي‌داند تا اين‌که علاوي مأمور تشکيل دولت شود چرا که آنها فراکسيون خودشان را به‌دليل برنده شدن در انتخابات براي تشکيل دولت محق‌تر مي‌دانند، صدري ها از حمايت از مالکي پشيمان هستند به‌خصوص که او با درخواست آنها براي دادن منصب وزارت کشور به چلبي مخالفت کرده است، مجلس اعلاي که علاوه بر دشمني تاريخي بين مجلس اعلاي و حزب‌الدعوه براي کسب نفوذ بين شيعيان در عراق بزرگترين بازنده در اين دولت است، و بارزاني هم از اين‌که نخست‌وزير به ابتکاري که دور دوم نخست‌وزيري مالکي را ميسر کرد ملتزم نيست و علاوي را از رياست شوراي ملي براي سياست هاي عالي محروم کرد خشمگين است.

اين منبع در پاسخ به اين سؤال که آيا رابطه اي بين پس گرفتن کانديداتوري عادل عبدالمهدي از منصب معاون رئيس‌جمهور و تحرکات فراکسيونهاي سياسي براي سرنگون کردن دولت مالکي از طريق پارلمان وجود دارد و آيا عبدالمهدي منصبش را ترک کرد تا خودش را براي منصب مهمتري آماده کند گفت: نمي دانم ولي در سياست هر احتمالي وجود دارد .

 

در کربلا و بصره تظاهرات برگزار شد

تلويزيون البغداديه شنبه 13 فروردين 1390(2 آوريل 2011)

امروز صدها نفر از کارکنان مراکز ثبت‌نام وابسته به کميسارياي عالي انتخابات در مقابل دفتر مجلس نمايندگان در کربلا تظاهرات کرده و خواستارتعيين فرصتهاي شغلي کميساريا شدند. رئيس کميته سازماندهي تظاهرات رعد ناصر و مدير يکي از مراکز ثبت‌نام در بغداد گفت در اين تظاهرات صدها تن از کارکنان مراکز ثبت‌نام از استانهاي بابل و بغداد و کربلا شرکت کرده‌اند. وي خاطرنشان کرد که اين تظاهرات ادامه خواهد داشت تا اين‌که خواسته‌هايشان برآورده شود. وي گفت تظاهرات ديگري در شهرهاي بصره و العماره و ناصريه بدين منظور برگزار خواهد شد. وي گفت که فرصتهاي شغلي مربوط به مراکز ثبت‌نام هنوز اعلام نشده است و از ماه ششم سال2010 بلوکه شده مانده است.

در استان بصره در اعتراض به فساد و سرقت اموال عمومي‌ده‌ها تن از کارمندان شهرداري دست به تظاهرات زدند. آنها خواستار بهبودي وضعيت خدمات در استان شدند زيرا که مدتهاست که اين استان به‌دليل نداشتن خدمات رنج مي‌برد آنها هم‌چنين خواستار برکناري همه عناصر فاسد شدند.

 

تعداد افراد سفارت آمريکا در بغداد دوبرابر مي‌شود.

خبرگزاري فرانسه شنبه 13 فروردين 1390(2 آوريل 2011)

فرستاده واشنگتن روز جمعه گفت، سفارت آمريکا در بغداد که بزرگترين سفارت درجهان است، انتظار مي‌رود که تعداد کارمندان خود را بعد از اين‌که نيروهاي آمريکا از اين کشور در اواخر امسال بيرون بکشند، دوبرابر کنند.

جيمز جفري سفير آمريکادر عراق به خبرنگاران گفت، ما تعداد خود را اگر که تمامي طرح هايمان پيش برود و اگر از کنگره در سال 2011 و سپس در 2012 پول دريافت کنيم، دوبرابر مي‌کنيم .

وي گفت، کارمندان از 8000 بعلاوه پرسنلي که اکنون داريم تقريباً تا 2012 دوبرابر خواهد شد ، وي اضافه کرد که نيروهاي آمريکايي بخش کوچکي از اين تعداد خواهند بود.

اين سفارتي فوق‌العاده بزرگ با کارکردهاي مختلف خواهد بود. بخشي از آن کارهاي قسمت يو. اس. اف. آي. ( usfi ، ( نيروهاي آمريکا در عراق ) را تحويل خواهد گرفت و بخشي ديگر ادامه کاري که اکنون درحال انجام آن هستيم را انجام مي دهد.

جفري گفت که مشاوران و مربيان ارتش آمريکا خواهند ماند يا به آنها اضافه خواهد شد تا که از ارتش عراق با تجهيزات ساخت آمريکا مانند ( تانکهاي آم يک آ يک ) m1a1 و ساير تسليحات پشتيباني نمايند.

وي گفت پرسنل اضافه شده شامل نيروهاي رزمي نخواهد بود.

جفري به قانونگذاران گفت، 5500 نيروي امنيتي خصوصي از حضور ديپلوماتيک بزرگ آمريکا در عراق حفاظت مي‌کنند.

وي و آستين گفتند آنها مطمئن مي‌باشند که اين نيروکافي است. آنها گفتند که حضور آمريکا در عراق شامل 20 هزار نيروي غيرنظامي در سايتها خواهد بود که شامل دو شعبه سفارت، دوکنسولگري و سه مرکز آموزش پليس خواهد بود.

اين رقم شامل پرسنل امنيتي خصوصي، محافظين کارمندان و ديپلوماتها خواهد بود.

جفري به سناتورها گفت، درحال حاضر 2700 پيمانکاران مسلح امنيتي در عراق حضور دارند.

 

رژیم ایران و دولتهای بزرگ(آمریکا، اروپا)، روسیه، چین و....... پروژه اتمي رژيم ايران-  آژانس بين المللي انرژي، شورای امنیت ملل متحد و چالشهاي جهاني با رژیم ایران

 

فعاليت‌هسته‌يي ايران ممکن است بعد از 2004 شروع شده باشد

خبرگزاري فرانسه دوشنبه 16 اسفند 1389(7 مارس 2011)

ديدبان هسته‌يي سازمان ملل روز دوشنبه گفت اطلاعاتي دارد که نشان مي‌دهد ايران همين اخيراً بيش از آن چه در گذشته تصور مي‌شد مشغول مطالعه بر تسليحاتي کردن [برنامه هسته‌يي خود] مي‌باشد.

يوکيو آمانو گفت، با اين وجود، تهران از پاسخ به سوالات پيرامون اين موضوع امتناع کرده و عملاً جلوي تحقيقات درازمدت حول اين موضوع را مسدود نموده است.

در آخرين گزارش حول تحرک بحث‌برانگيز هسته‌يي ايران، اخيراً آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌يي افشا کرد اطلاعات جديدي را در مورد ابعاد احتمالي نظامي فعاليتهاي اتمي تهران کشف کرده است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 8سال است که روي برنامه هسته‌يي ايران تحقيقات مي‌کند، ولي هنوز نتوانسته تصديق کند آيا اين برنامه طبق آن‌چه ايران ادعا مي‌کند کاملاًً صلح‌آميز است، يا مانند آن‌چه غرب باور دارد، عملي پنهاني براي ساختن يک بمب مي‌باشد. اين گزارش 12 صفحه‌يي که در آخر ماه گذشته بين کشورهاي عضو توزيع گرديد، توضيح بيشتري در مورد ماهيت اين اطلاعات جديد نداد.

آمانو گفت بر اساس اطلاعات، اين طور به نظر مي‌رسد که کار هسته‌يي بر خلاف آن‌چه قبلاً پنداشته، بيشتر همين اواخر شروع شده باشد.

وقتي از وي سؤال شد که اطلاعات مربوط به‌کار هسته‌يي بعد از سال 2004 بوده است، آمانو پاسخ داد، دقيقاً نمي‌توانم بگويم زمان آن کي بوده است. اما مي‌توانم بگويم که اطلاعاتي حاکي از وجود فعاليتهايي بعد از سال 2004 وجود دارد.

 

هشدار آمريکا به زيمبابوه در مورد فروش اورانيوم به ايران

سايت راديو فردا چهار شنبه 18 اسفند 1389(9 مارس 2011)

پس از انتشار گزارش‌هايي درباره قصد زيمبابوه براي فروش اورانيوم به ايران، ايالات متحده آمريکا به اين کشور نسبت به همکاري با جمهوري اسلامي در زمينه برنامه هسته‌اي تهران هشدار داده و اعلام کرده است، چنين اقدامي مي‌تواند، مجازاتهايي براي زيمبابوه در پي داشته باشد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، پي‌جي کراولي، سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا روز سه‌شنبه گفته است، چنان‌چه زيمبابوه در زمينه برنامه هسته‌اي ايران با اين کشور همکاري کند، اين اقدام به منزله نقض تحريمهاي شوراي امنيت عليه تهران خواهد بود و ممکن است براي زيمبابوه مجازاتهايي به‌دنبال داشته باشد.

سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا هم‌چنين گفته است، اظهارات تازه وزير امورخارجه زيمبابوه درباره تحريمها عليه ايران واشنگتن را نگران کرده است. پيشتر سيمباراشه مومبنگگوي، وزير امورخارجه زيمبابوه، تحريمهاي شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد عليه ايران را ناعادلانه و رياکارانه خوانده بود.

 

اوباما تحريم هاي ايران را يک سال ديگر تمديد کرد

سايت راديو بي. بي. سي چهار شنبه 18 اسفند 1389(9 مارس 2011)

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، تحريمهاي کشورش عليه ايران را تا ماه مارس ۲۰۱۲ تمديد کرده است.

او روز سه‌شنبه طي فرماني جمهوري اسلامي را خطري غيرعادي و خارق‌العاده عليه امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد ايالات متحده توصيف کرد و به کنگره اطلاع داد که وضعيت فوق‌العاده در قبال ايران را يک سال ديگر تمديد مي‌کند.

حکومت ايران تحريمهاي آمريکا را بي‌فايده مي‌داند و مي‌گويد که اين مجازاتها موضع اتمي و سياست خارجي اين کشور را تغيير نخواهد داد.

آقاي اوباما نخستين بار در ماه مارس ۲۰۰۹ طي فرماني مشابه، تحريمهايي که در سال ۱۹۹۵ توسط دولت بيل کلينتون عليه ايران به اجرا گذاشته شده بود را يک سال تمديد کرد.

اين تحريمها شرکتهاي آمريکايي را از کمک به توسعه صنعت نفت ايران، انجام مبادلات تجاري، صادرات و واردات و هم‌چنين سرمايه‌گذاري در آن کشور باز مي‌دارد.

روساي جمهوري ايالات متحده سالانه با تمديد وضعيت فوق‌العاده در برابر کشورهايي مانند ايران و کوبا تحريم اين کشورها را ادامه مي‌دهند.

 

نيروگاه‌هاي ايراني و مخاطرات زلزله

راديو آلمان يكشنبه 22 اسفند 1389(13 مارس 2011)

زلزله ۹/۸ ريشتري در کشوري روي داده که با سيستم سياسي دمکراتيک اداره مي‌شود و از کيفي‌ترين فناوري در ساخت بناها و نيروگاههاي مقاوم در برابر زمين‌لرزه سود مي‌برد. بسياري مي‌پرسند ابعاد چنين زمين‌لرزه‌اي در ايران با سازه‌هاي نامناسب و نظام غيردمکراتيک و بسته آن چه خواهد بود؟

دکتر بهروز بيات، کارشناس فيزيک هسته‌اي و مشاور آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در گفتگو با دويچه‌وله از مخاطرات آسيب‌ديدگي نيروگاههاي ايران در صورت وقوع زلزله مي‌گويد و بر سپري شدن تاريخ مصرف تکنولوژي هسته‌اي براي تأمين انرژي تاکيد مي‌کند. .

بهروز بيات:. . . قطعاً نيروگاههاي ايران آن امنيت و کيفيت نيروگاههاي ژاپن را ندارند. اين نيروگاهها با تکنولوژي التقاطي ساخته شده‌اند. مخلوطي هستند از تکنولوژي آلماني با چند تکنولوژي ديگر. صحبت مي‌شود که آلماني‌ها هشتاد هزار قطعه در بوشهر رها کردند که هيچ توضيح دقيقي هم درباره نوع استفاده‌شان ندادند.

به‌هر حال اين تکنولوژي التقاطي مخاطرات بيشتري دارد و ديگر اين‌که آن فرهنگ کيفيت ژاپن در کشور ما وجود ندارد. اين هم موجب مي‌شود که مخاطرات نيروگاههاي ايراني بيشتر باشند.

 

رييس سازمان انرژي اتمي ايران: "ازمنابع انساني آسيب ديده ايم"

سايت راديو بي. بي. سي يكشنبه 22 اسفند 1389(13 مارس 2011)

فريدون عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفته است که اين سازمان در سالهاي اخير از 'ناحيه مديريت و منابع انساني ' آسيب ديده است.

رئيس سازمان انرژي اتمي در ارزيابي آن‌چه ' خرابکاريهاي انجام شده ' در اين سازمان ناميده به انگيزه‌هايي اشاره کرده است که باعث ' انحراف نيروي انساني ' شده است.

آقاي عباسي' نارضايتي سياسي' را يکي از عوامل بروز انحراف در نيروي انساني دانسته است. اين اولين بار است که مقامات سازمان انرژي اتمي از سهم کارکنان و همکاران اين سازمان در ايجاد خرابکاري در برنامه اتمي ايران خبر مي‌دهند.

رئيس سازمان انرژي اتمي‌گفته است: ' هرجايي که آسيب فني وجود داشت، در واقع منشأ آن وجود آسيب در منابع انساني بوده است. '

پيش از اين و در چند سال گذشته وزارت اطلاعات ايران در چند مورد از دستگيري کساني به اتهام جاسوسي در برنامه اتمي ايران خبر داده بود. آقاي عباسي که در نشست دومين جشنواره پايداري ملي و پدافند غيرعامل سخنراني مي‌کرد گفت که 'دشمن با انجام تبليغات درباره ويروس استاکس‌نت تلاش کرد تاسيسات ما را آسيب پذير نشان دهد. '

آقاي عباسي گفته است که 'انگيزه‌هاي ارتقاي علمي، مادي، نارضايتي از اوضاع سياسي، شغلي و اقتصادي' عواملي هستند که سبب انحراف افراد مي‌شود.

رئيس سازمان انرژي اتمي هم‌چنين گفته است 'دشمن' هم‌چنين سعي مي‌کند 'با جلب افراد تاسيسات ما را آسيب پذيرکند.

 

گزارش آژانس: ایران در به در دنبال اورانیوم است

رادیو فردا: یک گزارش تازه اطلاعاتی می گوید با توجه به پایان یافتن ذخایر اورانیوم ایران، جمهوری اسلامی در شکار اورانیوم است و تمرکز خود را روی زیمبابوه گذاشته است.

به گزارش آسوشیتد پرس، این گزارش که از سوی آژانس بین المللی انرژی منتشر شده، می گوید علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به طور مخفیانه ماه گذشته با مقامات رسمی زیمبابوه دیدار کرده تا مذاکرات در مورد تامین اورانیوم و انتقال آن به ایران را دوباره از سرگیرد.

این گزارش در راستای گزارش های دیگر اطلاعاتی است که گفته بود ذخیره اورانیوم ایران در حال اتمام است و تهران به دنبال ذخایر تازه است.

این گزارش می گوید مذاکرات ایران با زیمبابوه پس از پایان کار مهندسان ایرانی در زیمبابوه است که ذخایر و معادن اورانیوم این کشور را ارزیابی کرده اند.

این گزارش می گوید همین روز پنجشنبه، عباس جوهری، وزیر تعاون دولت جمهوری اسلامی با مقامات زیمبابوه در حراره پایتخت این کشور در مورد منافع کشاورزی و معدن دیدار کرده است.

این گزارش می گوید ماموریت آقای صالحی برای یافتن اورانیوم حوزه گسترده ای را در پی گرفته و آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی و شاید شمار بیشتری از کشورها در این حوزه قرار دارند.

تمامی کشورهایی که به طور نزدیک برنامه اتمی ایران را زیر نظر دارند، به طور نامشخص و بدون نام دقیق در این گزارش همکاری داشته اند.

این گزارش پیشاپیش گزارش دیگری از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر می شود که قرار است به فعالیت های اتمی ایران و جمع بندی اقدامات انجام شده بپردازد. حدود ده سال است که پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال پیگیری است.

ایران می گوید فعالیت های اتمی را برای تولید برق دنبال می کند در حالی که آمریکا و غرب می گویند این فعالیت ها، تلاش مخفیانه برای دستیابی به بمب اتمی است.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت های غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد و صحت صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند.

ایران این قطعنامه ها را رد کرده و به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد. گزارش های امنیتی پیشتر از توقف و شماری خسارات احتمالی در مورد حمله ویروس استاکس نت به سانتریفوژهای ایران و نیز امکان پایان یافتن ذخایر اورانیوم ایران خبر داده بودند.

منابع و دیپلمات ها می گویند گزارش آژانس، بخشی هم به عنوان فهرست دارد که تمامی فعالیت های مشکوک دوگانه و یا مرتبط با تولید بمب اتمی را مشخص کرده است. البته این مسائل پیشتر هم اعلام شده اما آسوشیتد پرس می گوید آژانس با این کار می خواهد بی صبری خود از حل نشدن این مسائل به دلیل فقدان همکاری ایران با آژانس را اعلام کند.

این گزارش می گوید تهران هنوز صدها هزار تن هگزوفلوراید اورانیوم دارد که می تواند هم صرف سوخت هسته ای و هم ساخت بمب اتمی کند. اما گزارش های امنیتی غربی و مقامات رسمی آژانس می گویند به احتمال زیاد ایران منابع کافی از سنگ معدن اورانیوم ندارد و از همین رو یا باید ذخایر جدید داخلی پیدا کند و یا به تهیه آن از خارج از کشور متوسل شود.

تهران البته هرگونه روبرویی با کمبود اورانیوم را رد می کند. از آن جایی که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل هرگونه انتقال اورانیوم و فرآورده ها و مواد اولیه مرتبط با آن را ممنوع کرده، ایران نمی خواهد جلب توجه کند و می گوید منابع کافی در نزدیکی بندرعباس و در ساغند یزد دارد. علی اکبر صالحی سه ماه پیش گفت که ایران برای اولین بار چرخه تولید اورانیوم در کشور را راه اندازی کرده و جایگزین ورود آن از خارج از کشور کرده است.

ولی گزارش ها حاکی است هرچند معدن ساغند غنی گزارش شده است، اما مقامات به دلیل نداشتن بودجه کافی، نتوانسته اند استخراج کافی از این معدن داشته باشند.

مارک فیتزپاتریک، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا می گوید: معادن اورانیوم هم محدود است و هم کیفیت مناسبی ندارد که بتوان از آن سود برد.

 

درخواست ارگان اتحاد عليه ايران هسته‌يي از كمپاني ترکس

سايت بيزينس واير  پنجشنبه 26 اسفند 1389(17 مارس 2011)

ارگان اتحاد عليه ايران هسته‌يي (يواني uani ) روز سه‌شنبه از کمپاني ترکس (terex) خواست که معامله‌اش با ايران را پايان دهد و اجازه ندهد ايران از جراثقال‌هاي اين کمپاني براي حلق‌آويز مردم استفاده کند. ترکس يک کمپاني سازنده تجهيزات ساختماني مستقر در وست‌پورت (westport) در ايالت کانتيکت مي‌باشد که از طريق شرکتهاي کوچکتر متعلق به کمپاني‌هاي خارجي با ايران معامله مي‌کند. ترکس هم‌چنين يک پيمانکار عمده براي وزارت دفاع مي‌باشد که نزديک به 300 ميليون دلار از قراردادهاي وزارت دفاع طي 10سال گذشته بهره برده است.

به‌عنوان بخشي از کارزار مربوط به جراثقال که جديداً شروع شده، يواني روي شيوه‌هاي شنيع اعدام مردم با استفاده از جراثقال‌هاي ساختماني انگشت گذاشته است، و واقعيت تلخ اين است که اين جراثقال‌ها از کشورهاي اروپايي و آسياي شرقي به ايران وارد مي‌شوند. در 2009، دفتر اس‌. ئي. سي sce مربوط به گلوبال سکوريتي ريسک (global security risk) مکاتباتي را در ارتباط به فروش ترکس به ايران، سوريه و سودان شروع کرده است.

سفير مارک والس (mark wallace) رئيس يواني در نامه‌يي بهرونالد دفو (ronald m. defeo)، رئيس کمپاني ترکس نوشت: به‌عنوان بخشي از کارزار جراثقال که جديداً شروع شده، يواني از تمامي سازنده‌هاي جراثقال شامل ترکس مي‌خواهد تا زماني که تهران فعاليتهاي مهيب خود را پايان نداده، و تا زماني که به تهديد جهان به‌خاطر پيگيري‌اش در زمينه برنامه تسليحات هسته‌يي غيرقانوني ادامه مي‌دهد، فعاليتهاي تجاري خودشان را با ايران توقف بزنند.

متأسفانه، استفاده از جراثقال براي اعدام در چند ماه اخير به مراتب بيشتر شده است. ايران به طرز شديدي در اول ماه 2011 اعدامها را افزايش داد و کارزار بين‌المللي حقوق‌بشر ادعا مي‌کند رژيم به يک حالت عنان‌گسيختگي در اجراي اعدام درآمده است. به‌نقل فريدام هاس (freedom house)، ايران از شروع سال جديد حداقل 132 را اعدام کرده و اين گامي را که برداشته از شمار 179 اعدام‌هاي گزارش شده سال 2010 فراتر خواهد رفت.

واقعيت تلخ و ناگوار اين است حلق‌آويز از جراثقالهاي ساختماني شيوه مطلوب ايران مي‌باشد و به طرز وحشت‌آوري، اجساد اعدام شدگان را در معرض ديد مردم آويزان باقي مي‌گذارد.

 

بررسی تحریم ۸۰ ایرانی توسط اروپا هفته آینده آغاز می‌شود

بی بی سی: پنج شنبه 24 مارس 2011 - 04 فروردین 1390

اتحادیه اروپا پیش از این نام تعدادی از مقامات ایرانی و دست‌اندرکاران برنامه‌های اتمی و موشکی ایران را در فهرست افراد تحت تحریم خود قرار داده است

مقامات اتحادیه اروپا هفته آینده بررسی موضوع افزودن نام های تازه به فهرست خود را، که حاوی نام ایرانیان تحت تحریم است، آغاز می کنند.

یک دیپلمات اروپایی به بهمن کلباسی، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در نیویورک گفته است که دولت‌های ایتالیا و آلمان هنوز با تحریم این افراد موافقت نکرده‌اند.

این فهرست پیشنهادی که نسخه ای از آن در نشریه "پولتیکو" منتشر شده، شامل حدود ۸۰ نام است و از مقامات شناخته شده ایران تا مسئولان بندهای زندان‌های اوین و رجایی شهر را شامل می شود.

این افراد به نقض حقوق بشر متهم شده اند.

نام سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سرتیپ مسعود جزایری، معاون رئیس ستاد کل، سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه، سرتیپ یدالله جوانی، رئیس دفتر سیاسی سپاه، سرتیپ بهرام حسینی مطلق، فرمانده سپاه سیدالشهدا استان تهران، سرتیپ عبدالله عراقی و سرتیپ حسین همدانی، فرماندهان پیشین و فعلی سپاه محمدرسول الله تهران بزرگ، سرتیپ محمد حجازی، فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه شهر تهران، علی خلیلی، معاون بهداری قرارگاه ثارالله اعضای سپاه پاسداران و حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در این فهرست قرار دارد.

همچنین نام محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، علی فضلی، معاون او، حسین الله کرم، "رئیس گروه انصار حزب الله" و عباس کارگر جاوید، "بسیجی متهم به قتل ندا آقاسلطان" در این فهرست دیده می‌شود.

از میان فرماندهان و مقامات پلیس ایران، نام اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی، احمدرضا رادان، معاون او، عزیز الله رجب زاده، فرمانده پیشین پلیس تهران، حسین ساجدی نیا، فرمانده فعلی پلیس تهران، علیرضا اکبرشاهی، فرمانده انتظامی استان های تهران و البرز و نبی الله حیدری، رئیس پلیس فرودگاه های کشور در فهرست پیشنهادی اتحادیه اروپا قرار دارد.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور، صادق محصولی، وزیر پیشین کشور و وزیر فعلی رفاه، مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری، محمد حسینی، وزیر ارشاد اسلامی، رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و کامران دانشجو، وزیر علوم به همراه تعدادی از معاونان وزرای دولت ایران هم در معرض تحریم های جدید هستند.

از میان مقامات قضایی، نام صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی، معاول اول او، سعید مرتضوی، دادستان پیشین عمومی و انقلاب تهران، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران و وزیر پیشین اطلاعات و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان فعلی تهران و غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها در فهرست پیشنهادی دیده می شود.

از میان قضات، نام قاضی ابوالقاسم صلواتی، قاضی محمد مقیسه، قاضی پیرعباسی، قاضی حسن حداد، قاضی علی اکبر حیدری فر، قاضی احمد زرگر، قاضی حاج محمدی، قاضی کاووسی، قاضی کابلی، قاضی سلطانی، قاضی یساقی و قاضی هاشم زاده در فهرست قرار دارد.

فهرست پیشنهادی شامل نام تعداد دیگری از مقامات دادستانی و همچنین روسای زندان ها و بندهای مختلف زندان های اوین و رجایی شهر کرج هم هست.

نام افراد سرشناس دیگری چون احمد جنتی، محمد یزدی، محمدتقی مصباح یزدی، احمد خاتمی، حسین شریعتمداری (مدیرمسئول روزنامه کیهان) و محمدعلی رامین (معاون پیشین مطبوعاتی وزیر ارشاد اسلامی) نیز در فهرست پیشنهادی برای افزوده شدن به نام افراد تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد.

 

رژيم ايران از 25 سال پيش براي دست يابي به سلاح هسته اي تلاش مي کند

سايت راديو فرانسه شنبه 6 فروردين 1390(26 مارس 2011)

انستيتوي بين‌المللي مطالعات استراتژيک مي‌گويد توانائيهاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران به گونه‌اي غيرقابل بازگشت افزايش يافته و ادعاي رهبران اين کشور مبني بر اين‌که در پي دست‌يابي به سلاح هسته‌اي نيستند اعتباري ندارد.مارک فيتزپاتريک، يکي از کارشناسان مؤسسه بين‌المللي مطالعات استراتژيک مي‌گويد جمهوري اسلامي ايران به آن سرعتي که مي‌تواند براي دست‌يابي به سلاح هسته‌اي تلاش نمي‌کند.

مارک فيتز پاتريک که گزارشي را در مورد توانائيهاي هسته‌اي، شيميائي و ميکروبي ايران در واشنگتن ارائه مي‌کرد افزود ايرانيان از بيست‌و پنج سال پيش براي نيل به اين هدف کار مي‌کنند حال آن که پاکستانيها طي يازده سال موفق به توليد بمب اتمي‌شدند.

 

بانک مرکزي هند نسبت به معاملات با پول ايران و کره شمالي به بانکها هشدار مي‌دهد

بيزينس استاندارد 8/1/90:

بانک مرکزي هند ، بر اثر ترس از احتمال پولشويي و تأمين مالي‌تروريسم توسط ايران و کره شمالي، از بانکها و ساير موسسات مالي خواستار احتياط در معامله با موسسات و پول اين کشورها شده است.

اين هشدار بانک مرکزي هند به‌دنبال صدور يک يادداشت هشداري جديد جهاني توسط گروه کاري اقدام مالي در مورد ايران و جمهوري دموکراتيک خلق کره صورت گرفت

بانک مرکزي هند گفت، گروه کاري اقدام مالي در 25فوريه 2011 بيانيه علني جديدي را منتشر نمود، که اعضا و ساير مراجع قدرت را به اعمال اقدامات متقابل براي حفاظت از سيستم مالي بين‌المللي در برابر مخاطرات جاري و مهم پول‌شويي و تأمين مالي‌تروريسم که از ايران و جمهوري دموکراتيک خلق کره سرچشمه گرفته فرا مي‌خواند.

بانک مرکزي هند در بيانيه اي به تاريخ 24مارس گفت، در نتيجه، به تمامي بانکها و تمامي موسسات مالي هندي توصيه شده که حين ورود به روابط تجاري و معاملات با افراد (شامل موسسات مالي) از اين کشورها يا در اين کشورها يا مراجع قدرت، مخاطرات ناشي از فقدان نظام اي. ام. ال/سي. اف. تي (aml/cft) در اين کشورها را مدنظر قرار بدهند.

بانک مرکزي هند و سبي (sebi ) [ارگان تنظيم کننده بازار] آخرين بار در ماه ژانويه، مطابق رهنمودي از جانب گروه کاري اقدام مالي، چنين هشداري را در مورد ايران منتشر کرده بودند

طبق هشدار گروه کاري اقدام مالي، به تمامي موسسات مالي توصيه شده که به روابط تجاري و معاملات با ايران و کره شمالي، و نيز شرکتها و موسسات مالي آنها توجه ويژه‌يي صورت گيرد.

گروه کاري اقدام مالي از کشورهاي عضو خواستار در نظر گرفتن احتمال پول‌شويي و تأمين مالي‌تروريسم به هنگام بررسي درخواستهاي موسسات مالي ايراني و کره شمالي براي گشودن شاخه و شرکتهاي تابعه شده است.

ايران و کره شمالي توسط آمريکا و کشورهاي اروپايي به‌منظور خنثي کردن جريان وجوهي که گفته مي‌شود براي تأمين جاه‌طلبيهاي تسليحات هسته‌يي و فعاليتهاي آنها در حمايت از تروريسم مورد استفاده قرار مي‌گيرد، تحت تحريمهاي مختلفي قرار گرفته‌اند.

 

تحريم يک شرکت نفتي به دليل همکاري با ايران از سوي آمريکا

سايت صداي آمريکا 9/1/1390:  

آمريکا براي وارد آوردن فشار بيشتر بر ايران به‌دليل خودداري از انجام تعهدات بين‌المللي خود در مورد برنامه اتمي، گام جديدي برمي‌دارد.

وزارت امورخارجه آمريکا در بيانيه‌اي که روز سه‌شنبه صادر کرد مي‌گويد: يک عنصر عمده استراتژي ايالات متحده بر توانايي ايران در توليد نفت و گاز متمرکز است که - بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ شوراي امنيت سازمان ملل ‌متحد - ايران از آن براي تأمين هزينه فعاليتهاي مرتبط با گسترش تسليحات اتمي و نيز وارد کردن کالاهاي داراي قابليت کاربرد دوگانه استفاده مي‌کند.

در بيانيه هم‌چنين آمده است که برپايه اين استراتژي وزارت امورخارجه به استناد قانون تحريمهاي ايران، تحريمهايي را بر شرکت بلوروسنفت، به‌دليل مشارکت در بخش نفت ايران، برقرار مي‌کند.

بيانيه مي‌افزايد وزارت امورخارجه در جريان يک بررسي کامل تأييد کرده که شرکت در سال ۲۰۰۷ براي اجراي پروژه توسعه ميدان نفتي جوفير در ايران، يک قرارداد ۵۰۰ ميليون دلار با شرکت نفتيران منعقد کرد. قانون تحريمهاي ايران ايجاب مي‌کند تحريمهايي بر شرکتهايي که بيش از ۲۰ ميليون دلار در ايران سرمايه‌گذاري مي‌کنند وضع شود.

 

رويدادهاي مهم بين المللي و منطقه اي

 

تصويب قطعنامه انحصار سوخت هسته‌اي در شوراي حکام

سايت جوان آنلاين شنبه 21 اسفند 1389(12 مارس 2011)

شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قطعنامه پيشنهادي انگليس براي هفتمين سوخت هسته‌اي را با وجود مخالفت گسترده کشورهاي غيرمتعهد تصويب کرد.

به گزارش جوان، پيشنهاد دولت انگليس موسوم به تضمين سوخت روز پنجشنبه با رأي مثبت 26 عضو از 35 کشور عضو شوراي حکام آژانس، رأي ممتنع 8 کشور و غيبت يک کشور تصويب شد. جمهوري اسلامي ايران و بيش از 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد که عضو شوراي حکام نيستند با اين پيشنهاد مخالف هستند و آن را گامي براي انحصار سوخت هسته‌اي در دست کشورهايي مي‌دانند که در حال حاضر توليدکننده سوخت محسوب مي‌شوند.

طرح تضمين سوخت هر چند در ظاهر کشورهاي صنعتي و توليدکننده سوخت را متعهد به تضمين انتقال سوخت هسته‌اي به کشورهاي در حال توسعه مي‌کند ولي در واقع کشورهاي در حال توسعه را از ايجاد چرخه سوخت هسته‌اي منع مي‌کند.

اين طرح در واقع بخشي از طرح گسترده‌تر ايجاد بانک سوخت هسته‌اي است که روسيه و برخي کشورهاي اروپايي از آن حمايت مي‌کنند.

در جلسه روز پنجشنبه شوراي حکام، پرو، سنگاپور، افريقاي جنوبي، تونس، ونزوئلا‌ ، آرژانتين، برزيل و اکوادور به اين طرح که توسط انگليس ارائه شد، رأي ممتنع دادند. پاکستان نيز غايب بود. علي اصغر سلطانيه، نماينده کشورمان در جلسه شوراي حکام ضمن انتقاد از اين طرح آن را شکستي براي دولت انگليس توصيف کرد و گفت: سؤالات حقوقي، فني و مالي بسياري درباره اين طرح وجود دارد که بايد پاسخ داده شود. ماهيت و توجيه معيارهاي تعيين شده براي دولتهاي دريافت‌کننده (سوخت) رهيافتي تبعيض‌آميز دارد و در جهت دوقطبي‌سازي و سياسي‌سازي آژانس است. اين اقدام سابقه‌اي خطرناک براي آينده اين نهاد فني محسوب مي‌شود.

 

استراتژي آمريکا در خاورميانه جديد

سايت وزارت خارجه آمريکا  پنجشنبه 26 اسفند 1389(17 مارس 2011)

بيانات ويليام برنز معاون وزير خارجه در امور سياسي در برابر کميته روابط خارجي سنا - آقاي رئيس، از نظر من نقطه شروع سياست معقول، داشتن فهم روشني از اين موضوع است که در خاورميانه امروز چه چيزي در جريان است و چه چيزي در مخاطره قرار دارد

سيستمهاي سياسي و رهبري که در پاسخ دادن به آرزوهاي مشروع ملت خودشان شکست مي‌خورند، شکننده‌تر مي‌شوند نه با ثبات‌تر. فشارهاي مردمي براي تحقق ارزشهاي جهانشمول در جوامع مختلف، اشکال مختلفي به خود خواهند گرفت، ولي هيچ جامعه‌يي در برابر آنها مصون نيست. سيستمهاي سياسي کمي شبيه به دوچرخه هستند - - اگر پدال نزنيم، تمايل به سقوط دارند. تصور ديرينه بسياري از رهبران عرب اين بود که به واقع تنها 2 گزينه سياسي وجود داشته است - - مستبديني که شما مي‌شناسيد و افراط گرايي اسلامي که از آن ميترسيد

واقعيت مشکل آفرين اين است که بسياري از ما که در دهه‌هاي اخير سياست آمريکا در خاورميانه نقش داشته‌ايم، بعضاً قرباني همين تصور شده‌ايم

پاسخ صادقانه هم‌چنين اين است، به همان ميزاني که حمايت از ظهور دولتهاي شفافتر و پاسخگوتر، که سرانجام به شرکاي قويتر و باثباتتري تبديل خواهند شد در راستاي منافع درازمدت ما است. اين امر در کوتاه‌مدت احتمالاً بسيار بغرنج و آشفته خواهد بود. مانند ساير انتقالهاي دموکراتيک در ساير بخشهاي جهان، خطر تقويت مستبدين وجود دارد. خصوصاً اگر رکود اقتصادي ادامه پيدا کند و رهبران منتخب جديد در زندگي روزمره مردم بهبودهاي عملي به‌وجود نياورند. انتقالهاي موفق بسا بيش از تنها انتخابات است؛ بايد موسساتي براي بررسي و تعادل ايجاد شوند و مطبوعات مستقلي وجود داشته باشد که نفرات را مورد حسابرسي قرار بدهد.

آسيب پذيريهاي بسياري جهت سو استفاده وجود خواهد داشت و در افراطگراهاي درنده و آماده براي بهره‌برداري هيچ کمبودي وجود ندارد

از نظر من، هيچ يک از اينها دليل بر بدبيني نيست، گرچه اين يک واقعيت است که خاورميانه مکاني است که مشارکت يا تأييد به ندرت فاقد بدبينان مي‌باشد. من در واقع دلايل قابل توجهي براي خوش‌بيني نسبت به آن چه در اين منطقه در جريان است مشاهده مي‌کنم. من ساده‌لوح نيستم و نزديک به 3 دهه تجربه در خاورميانه، من را نسبت به اکثر توهماتم عاري کرده است، ولي جاي ترديد نيست که اگر ما يک استراتژي جامع متفکرانه و محتاطانه به‌کار بگيريم، فرصتهاي بسيار واقعي در پيش روي ما قرار خواهند داشت.

از نظر من، کليد يک استراتژي موفق، ايجاد منافع مشترک با مردم و رهبران در منطقه - - و نيز شرکاي ما خارج از آن - - در تعقيب يک برنامه ساده و مثبت است فراتر از منافع بديهي ما در توسعه استقلال بيشتر انرژي و رهبري توسط قدرت الگوي دموکراسيمان، دستکم 4 عنصر اصلي براي چنين برنامه مثبتي وجود دارد.

اولين آن حمايت از تغيير مسالمت‌آميز دموکراتيک است. ما در کشورهايي که گامهاي قاطعي براي فاصله گرفتن از نظامهاي قديمي و به سمت دموکراسي بر ميدارند، منافع بسياري در انتقالهاي باثبات داريم

عنصر دوم، که با عنصر اول رابطه نزديکي دارد، حمايت قوي از نوسازي اقتصادي است

موفقيت انتقالهاي سياسي مستلزم نتايج قوي و عملي اقتصادي و ايجاد حس اميد اقتصادي است

سومين عنصر يک برنامه مثبت آمريکايي براي خاورميانه، تجديد تعقيب صلح جامع اعراب و اسراييل است. وضعيت کنوني بين اعراب و اسراييل از سيستمهاي سياسي سختي (sclerotic political systems) که در ماههاي اخير فرو پاشيده‌اند بادوامتر نيست

عنصر چهارم منافع بزرگ و بادوام خودمان در امنيت منطقه - - در تقويت روابط با کشورهاي شوراي همکاري خليج؛ در منع ايران از توليد سلاح هسته‌يي و راه‌اندازي يک مسابقه فاجعه‌بار تسليحاتي منطقه‌يي؛ در عدم به فراموشي سپردن انتقال دموکراتيک حياتي خود عراق و ادغام آن در جهان عرب است. ما بايد در رابطه تهديدي که رفتار ايران در چندين زمينه ايجاد مي‌کند روشن بين و مصمم باشيم - - و در حمايتمان از آرزوهاي شهروندان ايراني براي آزادي و وقار، به همين ميزان صريح باشيم. صرف‌نظر از هارت و پورتهاي تهران، واقعيت اين است که در هيچ‌کجاي منطقه جدايي بين حکومت کننده و حکومت شونده از ايران بيشتر نيست. اين اوج رياکاري رهبران ايران است که مدعي اشتياق خود براي تغييرات دموکراتيک در جهان عرب هستند در حالي که مردم خودشان را به‌طور سيستماتيک از چنين چيزي منع مي‌کنند.

آقاي رئيس، اين يکي از آن لحظاتي است که در جريان وقايع انساني بسيار نادر رخ مي‌دهد. اين [جريان] مملو از فرصتهاي تاريخي و تله هاي بسيار بزرگ براي مردم در خاورميانه و براي آمريکا است. اين لحظه‌يي است که توجه و انرژي ما و حداکثر خلاقيت و ابتکار عملي که ما و شرکايمان در سراسر جهان توان ايجاد آن را داريم مي‌طلبد.

 

گفتگو با صالح القلاب حول موضع‌گيري اخير خامنه‌اي

تلويزيون العربيه سه شنبه 2 فروردين 1390(22 مارس 2011)

مجري : صحبتهايي که خامنه‌اي کرده است نياز به توضيح دارد؟

صالح القلاب وزير سابق تبليغات اردن : اين روشن است ولي خامنه‌اي سوريه را در گروه کشورهايي قرار نداده است که در آن خيزش هاي مردمي روي مي‌دهد!. نمي دانيم که او آيا سوريه نيز در اين مجموعه کشورها قرار مي‌دهد يا خير؟ به‌خصوص بعد از اين‌که سوريه حضور نيروهاي سپر الجزيره در بحرين را تأييد کرده است. اين مواضع خامنه‌اي متناقض و شناخته شده است، اگر جنبش هاي مردمي در کشورهاي عربي از مدتي پيش از تونس شروع شده است ولي اين جنبش در ايران از زمان انتخابات رياست جمهوري در ايران که احمدي‌نژاد براي بار دوم انتخاب شد وجود داشته و در ايران خيزش و انقلاب استمرار داشته است اما ولي‌فقيه هميشه مردمي که احمدي‌نژاد را به مستبد و ديکتاتور متهم مي‌کردند و احمدي‌نژاد را متهم مي‌کردند که با تقلب در انتخابات رئيس‌جمهور شده است خامنه‌اي اين مردم را خائن و مزدور آمريکا و اسراييل قلمداد مي‌کرد.

اين چه موضعي است؟ ، از يک طرف از اين جنبش‌ها حمايت مي‌کند ولي به مردم خودش مي‌گويد که به آمريکا و اسراييل وابسته هستند، اگر او مدافع اين جنبش هاي مردمي بود فرض بر اين است که در ايران به آن اجازه بدهد.

مجري : تحولاتي در بحرين درجريان است. پادشاه بحرين به اشاره ايران را نشانه رفت که حرفش براي ناظران روشن بود که منظورش اين است که ايران در آن‌چه در بحرين مي‌گذرد نقش آشکاري دارد. دخالت ايران در حوادث منامه را چگونه مي‌بينيد؟

القلاب : اين موضوع روشن است، آن‌چه که ما را مي‌رنجاند اين‌که يکي مثل مالکي نخست‌وزير عراق، اين فعاليت هاي مذهبي مورد حمايت ايران در بحرين را تأييد مي‌کند، ما بايد روي اين موضوع درنگ کنيم. زيرا که او که نخست‌وزير عراق است و عراق از ترکيب هاي مختلفي تشکيل شده است فرض بر اين است که همه ترکيب جامعه را نمايندگي کند ولي اين‌که بدين صورت سمت مذهبي بگيرد، کشورهاي عربي بايستي در اين رابطه موضع داشته باشند. موضوع بحرين و ايران يک موضوع قديمي است و ما مستمراً احساس مي‌کرديم که بحرين هدف ايران است. مجري : چه چيزي باعث مي‌شود که وضعيت در بحرين با ليبي و يمن و تونس و مصر که آن را انقلاب ناميديم فرق کند؟

القلاب : اين مسأله روشن است. اگر درخواست براي اصلاح و تغيير وپيشرفت و دمکراسي بود درست، ولي بحرين اين مسأله را از خيلي پيش شروع کرده است. يک گروه مشخصي است و نه همه گروهها نيستندکه بر اساس خط ايران به پيش مي‌رود. ايرانيها آن را به حرکت در مي‌آورند و مواضع شان اصلاح نيست، آنها از ابتدا خواسته نهايي خود را بيان کردند و مي‌گويند که رژيم جمهوري به سبک جمهوري اسلامي مي‌خواهند يعني هدف ساقط کردن نظام فعلي است. گروه مشخصي است ولي اگر گروههايي مثل وضعيت يمن و مصر و تونس بودند و همه ملت بحرين را نمايندگي مي‌کردند و خواستار اصلاحات مي‌شدند چه بسا ما نيز از آنها حمايت مي‌کرديم ولي طيف مشخصي هستند و بخشي از اين طيف توسط ايران هدايت مي‌شوند و منطقه خليج را هدف قرار داده‌اند و بهتر بگويم که همه منطقه عربي را هدف قرار داده است و گرنه اين به چه معني است که برخي از عناصر حزب‌الله در بحرين هستند و يا برخي از همين گروه توسط حزب‌الله آموزش ديده شده‌اند و چرا حزب‌الله در اين مسائل دخالت مي‌کند و چرا حزب‌الله چنين موضع‌گيري مي‌کند و تلاش مي‌کند که با زور خودش را بر لبنان تحميل کند.

 

چندجانبه گرايي اوباما در ليبي به آزمايش گذاشته شد

خبرگزاري فرانسه يكشنبه 7 فروردين 1390(27 مارس 2011)

ماموريت بين‌المللي در ليبي ممکن است آشفته و بر مبناي هرج‌ومرج اوليه جنگ باشد، ولي دارد به‌عنوان آزمايشي براي جهان بيني چندجانبه گرايانه رئيس‌جمهور اوباما ظاهر مي‌شود

استفن فلاناگان  از مرکز مطالعات استراتژيک و بين‌المللي در واشنگتن گفت، اين عمليات عواقب مهمي براي روابط فرا اقيانوسي دارد.

او گفت، اين مي‌تواند در صورت کارآمد بودن، يک لحظه موثر در چندجانبه گرايي باشد و نشان بدهد که اروپا قدم پيش نهاده و برخي مسئوليتها در منطقه‌يي که منافعشان حساستر و فوريتر مي‌باشد را پذيرفته است.

بخش منفي آن اين است که نشان بدهد نه تنها اين‌که اتحاديه اروپا شقه شده، بلکه ناتو هم شقه مي‌باشد و ترکها دارند چوب لاي چرخ مي‌گذارند.  ...   .

ولي اوباما روز شنبه از رهبري خود در ليبي قوياً دفاع کرد و گفت، اقدام فوري آمريکا و متحدين از حمام خون شهروندان جلوگيري کرده است.

ماموريت نظامي ما در ليبي روشن و متمرکز است. ما داريم در ماموريتمان موفق مي‌شويم.

بنابراين عمليات ليبي، در عين نگراني در واشنگتن بر سر ابعاد مخارج دفاع اروپا و ترديدها بر سر ظرفيت يا خواست برخي شرکاي آمريکا براي جنگيدن، به يک آزمايش براي روابط فرا اقيانوسي تبديل شده است.

 

تحليل اوضاع ايران و عراق در رسانه هاي جمعي

 

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران؛ ۱۸ اسفند

بی بی سی

مسعود بهنود،روزنامه‌نگار

فضای صمیمی یا رقابت پشت پرده

روزنامه های امروز صبح تهران گزارش ها و اخبار انتخابات مجلس خبرگان را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند، روزنامه های هوادار دولت که در روزهای گذشته منقد هاشمی رفسنجانی بودند امروز به دادن خبر انتخاب مهدوی کنی بسنده کرده اند و روزنامه های دیگر در ضمن خبر از قول رییس تازه مجلس خبرگان نوشته اند در حقیقت آقای هاشمی این پست را به من واگذار کرد. گزارش هائی از ترافیک تهران، احتمال ریزش سی و سه پل اصفهان و رسیدن قیمت کلیه به ده میلیون تومان در این روزنامه ها آمده است.

ماجرای مجلس خبرگان

جام جم از قول رییس مجلس خبرگان نوشته "ولایت فقیه ستون خیمه انقلاب است"، تهران امروز از "آغاز دوران جدید مجلس خبرگان" خبر داده، آفرینش و حمایت در تیتر اول خود "جا به جائی ریاست خبرگان در فضائی صمیمی" را آورده اند، آرمان نوشته "هاشمی انصراف داد، مهدوی کنی رییس خبرگان شد" وابتکار در تیتر اول خود خبر داده "هاشمی ریاست خبرگان را به مهدوی کنی سپرد."

مردم سالاری نوشته در حالی که انتشار خبر غیبت آیت الله مهدوی کنی در اجلاس صبح دیروز خبرگان بسیاری را متعجب و دچار ابهام کرد، حضور وی با بیش از یک ساعت تاخیر این پرسش را به وجود آورده که چه خبر است.

این روزنامه گزارش داده اگرچه سخنرانی صبحگاهی آیت الله هاشمی رفسنجانی پایان یافته و نطق های دیگر اعضا آغاز شده بود، اما آیت الله مهدوی کنی هنوز در این اجلاسیه حضور نیافته بود. حجت الاسلام والمسلمین کعبی نماینده مجلس خبرگان که ظاهرا از قضایا مطلع بوده، در پاسخ به سوالی که به غیبت آیت الله مهدوی کنی اشاره داشت، گفت: آیت الله مهدوی کنی در راه هستند و حتما هم کاندیدا خواهند شد.

اما درباره علت حضور با تاخیر ایشان، دلیل احتمالی می تواند کسالت ایشان باشد، به ویژه که در جلسه هفته قبل جامعه روحانیت مبارز نیز آیت الله مهدوی بعد از مدتی بستری بودن در بیمارستان، با ویلچر به این جلسه رفته بود.

سیدعلی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته دیگر باید عنوان رئیس مجلس خبرگان را از جلوی نام اکبر هاشمی‌رفسنجانی برداشت، همان‌گونه‌ که در طول ماه گذشته، در رسانه‌ها از او با عنوان امام جمعه موقت تهران نامی برده نشد. هاشمی‌رفسنجانی دیروز و در بزنگاهی دیگر از سال‌های پس از انقلاب سال ایران، تصمیمی تاریخی گرفت تا عرصه برای اختلاف‌افکنان بیش از این، باز و فراهم نماند. طی هفته‌های اخیر، طیفی از فعالان سیاسی با مهره‌چینی‌ها و رایزنی‌های بی‌سابقه، فضا را برای رقابت بی‌دلیل دو چهره سرشناس و ممتاز سال‌های متمادی مبارزه و انقلاب فراهم کرده بودند و آن انتخابات هیئت‌رئیسه خبرگان بود.

به نوشته این مقاله هاشمی هم‌اکنون فقط ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت معمولی در مجلس خبرگان را یدک می‌کشد و طی یک‌دهه‌ی گذشته، دو تجربه‌ی متفاوت از مواجهه و برخورد سیاسی تندروهای برنده در انتخابات ریاست‌جمهوری را از سر گذرانده است.

 

به نوشته ابتکار هاشمی در وضعیتی از رقابت با مهدوی‌کنی منصرف شد که به‌ گواه بسیاری از بزرگان حاضر در مجلس خبرگان، الزاماً بازنده‌ی حتمی این رقابت نبود. اما شکل ‌گرفتن این رقابت چیزی نبود که مطلوب وی و دلسوزان کشور باشد. حالا باید دید آیا پس از ترک ریاست خبرگان، باید منتظر کناررفتن او از کرسی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بود؟

رسالت در سرمقاله خود اشاره کرده که سرویس‌های نبرد نرم آمریكا و انگلیس و اسرائیل روی اختلاف بر سر ریاست مجلس خبرگان یك سناریو نوشته بودند كه پس از اعلام نتیجه این انتخاب عده‌ای عزا و عده‌ای هم جشن بگیرند. آنها شكاف بین روحانیت را یك اصل در نبرد نرم می‌دانند و روی آن سرمایه‌گذاری كردند. سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شروع جلسه آب سردی بر همه تحلیل‌ها ریخت و باب تازه‌ای از شناخت روحانیت و نوع رقابت آنها را در منظر جهانیان گشود.

به نوشته این روزنامه مردمسالاری دینی در ایران یك خط تمایز با مردمسالاری به قرائت لیبرال دموكراسی و سوسیال دموكراسی دارد و آن اینكه قرار است در مردمسالاری دینی خدا حاكم باشد نه یكی از اضلاع رقابت! اصولا اصحاب قدرت در اسلام مشروعیت خود را از خدا می‌گیرند لذا باید در فعل سیاسی آنها سلوك الهی تجلی داشته باشد.

از سعودی به بحرین

یک روز بعد از خبرهائی مربوط به ناآرامی ها در شهرهای سعودی که روزنامه های تهران گزارش دادند امروز کیهان از زبان مردم بحرین در تیتر اصلی خود نوشته "توپ، تانک، مسلسل دیگر اثر ندارد". گزارش هائی درباره نبرد نیروهای مدافع قذافی با مردم شورشی لیبی بخش های اصلی صفحات اخبار خارجی این روزنامه ها را تشکیل می دهند.

كلاف صد پیچ ‌ترافیك شب عید

مونا اسلامی بلده در سیاست روز نوشته پارکینگ به اندازه کافی وجود ندارد وعمده ترافیک مربوط به وقتی است که مردم برای خرید شب عید به دنبال جای پارک هستند و این می شود كه در این شب ها خیابان های پرخاطره تهران قفل تراز قبل می شوند و ترافیك سرسام آورتر از هر هنگام!

به نوشته این گزارش ماندن پشت ترافیک و اتلاف وقت به صورت یک اصل جدایی ناپذیر از زندگی تهرانیها در آمده است واگرچه هرساله دولت قولهایی برای رفع ترافیک تهران می دهد اما با نزدیک شدن به شب عید نه تنها این مشکل کم نمی شود بلکه این معضل افزایش نیزمی یابد.

محمد سالاروند شهروند تهرانی به خبرنگار سیاست روز گفته: برای رسیدن به کارها درماه پایانی سال و شب عید باید حداقل یک ساعت زودتر اززمان عادی حرکت کنی و این شانس را داشته باشی که در ترافیک شدید خیابانها گیرنکنی.

 

قیمت کلیه به 10 میلیون تومان رسید!

"افزایش حقوق کارمندان متناسب با افزایش تورم" در صدر اخبار مردم سالاری آمده، "شش سناریو برای تعیین قیمت گاز" تیتر اول خبر است، اوراق ارزی در بودجه عنوان اصلی دنیای اقتصاد، جهان صنعت از "افزایش هشت درصدی قیمت طلا در هشت ماه" خبر داده است.

آرمان نوشته بیماران کلیوی که بدنشان به دیالیز جواب نمی‌دهد مجبورند برای رها شدن از درد هر قیمتی را برای داشتن یک کلیه سالم پرداخت کنند. این وضعیت باعث شده در پی برخی توافقات پنهانی بین خریدار و فروشنده مبالغی تا سقف 10 میلیون تومان برای خرید یک کلیه پرداخت شود.

به گفته یک متخصص به این روزنامه فرهنگ استفاده از اجزای بیمار مرگ مغزی برای پیوند به بیماران هنوز در جامعه ایران آنطور که باید و شاید جا نیفتاده در نتیجه پیوند کلیه افراد زنده همچنان مورد توجه بیماران دیالیزی است. در 6 ماهه نخست امسال نیز حدود 800 نفر از بیماران دیالیزی کشور تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته‌اند که بر اساس پیش ‌بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود این آمار در پایان سال به بیش از 2100 نفر برسد.

آرمان نوشته عده‌ای از افراد برای تامین نیازهای مالی خود به فروش کلیه خود اقدام می کنند. به طوری‌که در توافقات پنهانی با بیمار نیازمند کلیه، قیمت فروش یک کلیه به مرز 10 میلیون تومان هم رسیده. بازار خرید و فروش کلیه به رغم تمامی تمهیداتی که در نظر گرفته شده است همچنان داغ است. به طوری‌که آن دسته از بیماران نیازمند کلیه که از وضعیت مالی خوبی برخوردارند، قیمت کلیه را به مرز چند میلیون رسانده‌اند. اما بیمارانی که ندار هستند به ناچار مجبورند خانه و زندگی خود را حراج کنند تا شاید بتوانند یک کلیه برای خود بخرند.

خبرهای کوتاه

تشکر از برادران

به نوشته مردم سالاری با انصراف آیت الله هاشمی از انتخابات ریاست مجلس خبرگان، حملات بی سابقه و شدید سایبری چند روز اخیر به سایت آینده به طور موقت پایان یافت. این سایت گزارش داده از روز شنبه گذشته و در آستانه انتخابات هیات رییسه خبرگان، حملات سایبری ناشناخته شدیدی به سرور سایت آینده آغاز شده بود.

این حملات که حتی شرکت میزبان نیز از شناخت ماهیت آن ناتوان بوده است، احتمالا تکنولوژی جدیدی است که از سوی چینی ها در اختیار قرار داده شده است. به هر حال سایت آینده از اینکه حملات سایبری و مجازی خاتمه یافته تشکر کرده و نوشته همچنین از آیت الله هاشمی به دلیل انصراف خود از ریاست خبرگان که ظاهرا موجب التیام برادران شده و باعث گردیده تا حملات را پایان دهند، تشکر می نماید.

طلبکار سکته کرد

مردم سالاری نوشته مهندس عباس طاهری قراگوزلو 51 ساله که برای وصول 30 میلیارد تومان مطالبات شرکت استراتوس به اداره ذی حسابی وزارت راه مراجعه کرده بود، پس از مشاجره با ذی حسابان این وزارتخانه، دچار ایست قلبی شد و درگذشت.

براساس این گزارش متوفا درحالی برای وصول مطالبات شرکت استراتوس به وزارت راه رفته بود که مدیران این وزارت خانه بارها اعلام کرده بودند توانایی پرداخت بدهی خود را ندارند. این درحالی بود که شرکت معظم استراتوس از مدت ها قبل به دلیل افزایش فشارهای کارگری و فشار طلب کاران، دچار مشکلات زیادی برای ادامه راه شده بود.

آماری که از سوی اتاق بازرگانی اعلام شده نشان می دهد دولت حداقل 9 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بخش خصوصی بدهکار است که این بدحسابی، مشکلات زیادی برای بخش خصوصی ایجاد کرده است. شرکت استراتوس تنها شرکت عمرانی طلبکار دولت نیست که دچار بحران مالی شده است، شرکت های بزرگ دیگری هم هستند که از 5 ماه پیش نتوانسته به کارگران خود حقوق پرداخت کند.

کاهش نگران کننده آب سدهای تهران

مردم سالاری نوشته آب سدهای تهران در پایان هفته گذشته به 428 میلیون مترمکعب رسید که در مقایسه با زمان مشابه پارسال 25درصد کاهش داشت.

به گزارش این روزنامه این میزان در مقایسه با هفته پیش از آن نیز یک میلیون متر مکعب کاهش نشان می دهد. آب ورودی به سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر) تاکنون 271 میلیون مترمکعب ثبت شده است که در مقایسه با هفته پیش از آن 14 میلیون متر مکعب افزایش نشان می دهد.

سدهای تامین کننده آب تهران شامل لار، طالقان، ماملو، کرج و لتیان است و آب موجود در مخازن آنها هم اکنون به ترتیب 12/5، 258،35، 87 و 35 میلیون مترمکعب است.

انتقادات جدید مداح مشهور

آرمان نوشته حاج منصور ارضی در مراسم زیارت عاشورای حسینیه صنف لباس فروشان تهران با اشاره به اینکه خدایا بوسیله امام زمان جمع كن سلیقه های مختلف را گفته ما، هم دولت را قبول داریم، هم مجلس را، هم قضاییه را و هم خبرگان را؛ اگر كسی هم علیه اینها حرف بزند تو دهنش می‌زنیم، اما شما ببینید خودِ اینها چه طوری دارند برای همدیگر می‌زنند! و همدیگر را اذیت می كنند! این وسط فقط مردم اذیت می شوند.

به گزارش این روزنامه مداح مشهور ادامه داده پول مردم و بیت المال را ببینید چه طور دارند خرج می كنند! می آیند و به حساب برخی امام جمعه ها می ریزند البته آنها هم عودت داده شده.

به نوشته آرمان وی بااشاره به قیام مردم كشورهای منطقه گفته باید حواستان باشد كه انقلاب مصر، تونس، لیبی و ... همه خوب است و باعث بیداری شده اما نباید گول بخورید كه بعضی ها مرتب می گویند كه ظهور نزدیك است! از زمان مصیبت بر حضرت زهرا گفته شده كه ظهور نزدیك است؛ قرآن هم فرموده كه ظهور نزدیك است؛ اما كی؟ فقط خدا می داند و بس. مراقب باشید كه گول نخورید.

 

 

بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران؛ ۱۹ اسفند

بی بی سی

بهرام رفیعی

روزنامه نگار

اظهارات غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور درباره برخورد با زمین خواران و تمرکز روی مسئولان حكومتی كه در این امر با مفسدان و زمین خواران همكاری می‌كنند از جمله موضوعاتی است که با توجه به تاکید روز سه شنبه آیت الله خامنه ای در این باره در صدر اخبار بیشتر روزنامه های امروز قرار گرفته است.

گزارش مجلس از آخرین ارقام مربوط به مطالبات و معوقات بانکی با رقم 33 هزار و 566 میلیارد تومان و تیترهایی نظیر "مطالبات معوق بانکی از بودجه عمرانی کشور بیشتر است" و یا "هفت میلیون پرونده معوقات بانکی" در روزنامه هایی چون جام جم، دنیای اقتصاد، جهان صنعت و تهران امروز برجسته شده است. از جمله دنیای اقتصاد در این باره نوشته بر مبنای گزارش مجلس، مجموعا 7 میلیون و 262 هزار و 480 پرونده بدهی معوقه به سیستم بانكی وجود دارد که حجم بدهی 99.5 درصد از این پرونده‌ها زیر 100 میلیون تومان است و حدود 39 هزار پرونده هم دارای بدهی معوقه بالای 100 میلیارد تومان است.

انتقادها از رواج هتاکی

بیشتر روزنامه های غیر دولتی امروز گزارش هایی درباره دیدارعلی اکبر هاشمی رفسنجانی با 60 نفر از اعضای مجلس خبرگان را با انتشار گفته های انتقادی رییس سابق مجلس خبرگان رهبری ازگسترش افراطی گری ها در فضای سیاسی کشور منعکس کرده اند.

مردم سالاری در این باره به نقل از هاشمی رفسنجانی نوشته متاسفانه روش ضدارزشی و زشتی توسط گروهی افراطی در بعضی مناطق در برخورد با برخی روحانیون انجام می شود و می گویند آن گونه که ما فکر می کنیم ائمه جمعه هم باید همان گونه بیندیشند و خلاف سخنان آنان سخنی نگویند.

به گزارش این روزنامه هاشمی رفسنجانی خطاب به اعضای خبرگان گفته خوشبختانه رهبری معظم انقلاب، دستور برخورد با افراطیون خاطی را که خارج از قانون، اقدام به توهین و افترا می کنند صادر کرده اند و امیدواریم این پدیده زشت و مضر در کشور متوقف شود. البته نقد و انتقاد کار پسندیده ای است ولی افترا و هوچی گری و تهمت زدن آن هم به بهانه دفاع از ارزش ها و اسلام، مذموم است.

همچنین روزنامه هایی چون ابتکار، خراسان و جمهوری اسلامی در همین باره به نقل از آیت الله ناصر مکارم شیرازی از جمله مراجع تقلید نزدیک به حکومت نیز نوشته اند كسانی كه خود را منتسب به حزب‌الله می‌دانند بیش از دیگران مراقب زبان خود باشند.

به گزارش جمهوری اسلامی آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از فحاشی عده ای به خانواده هاشمی رفسنجانی گفته طرف هركس می‌خواهد باشد ما در نظام اسلامی زندگی می‌كنیم، برادر‌ها، خواهر‌ها و به ویژه كسانی كه خود را منتسب به حزب‌الله می‌كنند باید خیلی مراقب زبانشان باشند. من فیلم این قضیه را دیدم كه بسیار زننده بود. این برادر‌ها مراقب باشند زبان خود را حفظ كنند تا مبادا چیزی بر زبانشان جاری شود كه مخالف اسلام و آموزه‌های دین باشد.

درخواست استراحت برادران ارزشی

ابرار هم در مطلبی کوتاه اما مرتبط با هاشمی رفسنجانی نوشته از حدود ۶ ماه قبل جریان موسوم به برادران ارزشى یا اصولگرایان حامى دولت بیشترین هجمه ها و تخریبها را براى حذف آیت الله هاشمى از ریاست خبرگان آغاز كردند و اكنون كه ظرف ۴ روز به دو هدف دیرینه خود دست یافته اند، این انتظار را در افكارعمومى ایجاد كرده اند كه كمى فضاى سیاسى و رسانه اى كشور با گشایش مواجه شده و از حجم حملات، تخریبها، توهین ها و هتاكى ها کم شود.

به نوشته این روزنامه این طیف در طول ۶سال گذشته با عنوان كردن اینكه حضور آیت الله هاشمى در ساختار جمهورى اسلامى مانع اقدامات وموفقیتهاى آنان است هر اتفاقى از قطع گاز در زمستان تا مشكلات در پرونده هسته اى ، توقف مونوریل ، گرانى میوه و سرماى شدید را به كارشكنیهاى پشت پرده آیت الله هاشمى نسبت مى دادند با دو موفقیت پیاپى برادران ارزشى در حذف آیت الله هاشمى از ریاست خبرگان و فرزند ایشان از مدیریت مترو این گروه در نهایت خوشحالى بسر برده و افكارعمومى نیز امیدوارند با خوشحال شدن این برادران موج هتاكى، تخریب درگیرى و اهانت دست كم براى چند هفته در جامعه فروكش كند.

ابرار اشاره کرده که هنوز یکسال از پست هاشمی رفسنجانی و ریاستش بر مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده و با توجه به این که آیت الله خامنه ای در این باره تصمیم می گیرد دیگر نیازی به فضاسازی علیه هاشمی رفسنجانی نیست.

بی‌توجهی به قانون و انتظارات جدید

جهان صنعت در سرمقاله امروزش اظهارات روزهای اخیر وزیر اقتصاد و دارایی را تعجب برانگیز خوانده و نوشتهوزیر امور اقتصادی و دارایی این روزها بیش از همه دولتمردان اظهار‌نظرهای تعجب‌برانگیز می‌کند. یک روز از عدم محاسبه افزایش دستمزد بر اساس قانون دفاع می‌کند و از طرح تعیین حقوق با توافق کارگر و کارفرما پرده بر‌می‌دارد و روز دیگر ناتوان از تعیین نرخ سود بانکی نشان می‌دهد.
مهرداد میهن دوست در ادامه به نقل قول از وزیر اقتصاد پرداخته و نوشته شمس‌الدین حسینی دیروز گفت: انتظار داشتیم که طی امسال نیز بودجه مانند سال‌های قبل به تصویب برسد. وی همچنین برآورده شدن انتظارش را هم مستلزم عزم و همت نمایندگان مجلس عنوان کرد.

نویسنده این مقاله سپس افزوده بد نیست جناب وزیر نیم‌نگاهی هم به انتظارات نمایندگان مردم در مجلس بیندازد. آنها هم انتظار داشتند بودجه در زمان تعیین شده به دستشان برسد نه اینکه با رکورد تاخیر به مجلس ارسال شود. بدون احتیاج به محاسبات سنگین ریاضی و تنها با چهار عمل اصلی می‌توان دریافت که زمان باقی مانده تا پایان سال برای بررسی بودجه به سیاق سال‌های گذشته به هیچ‌وجه کافی نیست.

نویسنده این مقاله همچنین خاطر نشان کرده تصویب لایحه‌ای که دولت به مجلس فرستاد یا باید چشم بسته و تماما بر اساس خواسته دولتی‌ها انجام شود‌ یا نمایندگان موفق شوند چند ساعتی به شبانه‌ روز یا چند روزی به سال اضافه کنند! بهتر بود که جناب حسینی و مجموعه دولت دهم، زمان انجام کار ‌کارشناسی در روند تدوین لایحه بودجه کمی به انتظارهایی که به هشدار تبدیل شد هم توجه می‌کردند تا بودجه به موقع ارسال و به موقع تصویب شود.

میزان صعود تورم در سال آینده

دنیای اقتصاد در گزارشی به نرخ تورم در ماه بهمن ماه و همچنین پیش بینی رییس کمسیون ویژه مجلس از روند سعودی نرخ تورم در سال آینده منتشر کرده و نوشته بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه 1389 را نسبت به دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه 1388 معادل 11.6 درصد اعلام کرد.

این روزنامه در ادامه نوشته برخی از کارشناسان، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را دلیل رشد صعودی نرخ تورم می‌دانند، اما آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که این رشد قبل از اجرای این قانون آغازشده بود. این درحالی است که غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون ویژه مجلس در طرح تحول اقتصادی نرخ تورم سال 1390 ایران را با افزایش بین 10 تا 15 درصدی پیش‌بینی کرده است.

به گزارش دنیای اقتصاد مصباحی مقدم گفته تصور می‌کنم تورم در سال آینده 10 تا 15 درصد افزایش داشته باشد و این افزایش نیز به دلیل تزریق نقدینگی ناشی از درآمد نفتی است که هر ساله کشور با آن مواجه است.

به نوشته این روزنامه رییس کمیسیون ویژه مجلس در طرح تحول اقتصادی همچنین گفته تورم همچون یک بیماری است و موجب می‌شود که تخصیص منابع نابهنجار باشد و توزیع درآمد نیز به نفع طبقات ثروتمند و به زیان طبقات ضعیف باشد. باید هر چه زودتر روند تورمی در کشور کاهش پیدا کند و این موضوع نیز تنها با مدیریت روانی جامعه و کاهش تزریقی نقدینگی به سیستم اقتصادی کشور از سوی دولت و بانک مرکزی، محقق می‌شود.

 

نگرانی از خرید و فروش کلیه

خراسان در گزارشی با اشاره به این که 14 میلیون نفردر کشور به بیماری های کلیوی مبتلا هستند از نگرانی مقامات وزارت بهداشت از وجود بازارهای سیاه و افزایش خرید و فروش کلیه در کشور خبرداده است.

به نوشته این روزنامه محمد عقیقی رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفته وزارت بهداشت نگران خرید و فروش کلیه است. اما این موضوع چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ اجرایی در حیطه اختیارات وزارت بهداشت نیست.

به گزارش خراسان این مقام وزارت بهداشت گفته وظیفه وزارت بهداشت، تامین بستر مناسب برای ارائه خدمات و آموزش نیروی انسانی لازم به منظور پیوند کلیه مانند پزشک جراح و فوق تخصص و تامین منابع مالی است و حمایت های ارائه خدمات درمانی بر عهده سازمان های بیمه گر و وزارت رفاه و تامین اجتماعی است و رسیدگی به تعامل بین بیمار و اهداکننده برای خرید و فروش کلیه خارج از ساز و کار دو وزارت خانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رفاه و تامین اجتماعی است.

این روزنامه اما از قول دکتر حسنی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان نیز نوشته کار خرید و فروش کلیه در نبود نظارت از سوی وزارت بهداشت تا آن جا بالا گرفته است که شاهد آگهی های خرید و فروش کلیه در بیمارستان ها هستیم و این مسئله به هیچ وجه زیبنده نظام سلامت نیست.

این عضو کمسیون بهداشت همچنین تاکید کرده که در حالی که رقم های کلان فروش کلیه باعث می شود که درصد زیادی از بیماران توان تامین و خرید کلیه را نداشته باشند و در این وضعیت که هر سال ۳۵ هزار نفر در نوبت دریافت کلیه هستند، هدیه ایثار کلیه سال هاست که در حد یک میلیون تومان ثابت مانده است. دولت باید با افزایش رقم هدیه ایثار با بازار سیاه فروش کلیه مقابله کند. علاوه بر این که اگر خرید و فروش کلیه با نظارت وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر باشد این مشکلات و بازار سیاه برطرف می شود.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران شنبه ۲۱ اسفند

بی بی سی

مسعود بهنود

روزنامه‌نگار

انتقاد از هتاکی و نظرسنجی درباره هاشمی

استقبال از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در انتقاد از هتاکی ها، مهم ترین عنوان روزنامه های اول هفته تهران است که در گزارش های خود همچنان از تحولات لیبی نوشته و از تظاهرات در عربستان سعودی خبر داده و حتی احتمال داده اند این موج در ایالات متحده به تجزیه ایالات آن کشور بیانجامد. یک نظرسنجی که نشان می دهد هاشمی بیش تر از احمدی نژاد برای انتخاب مرد سیاسی سال رای آورده و ابراز نگرانی هائی درباره بودجه سال آینده و رقم های پیشنهادی دولت از مجموع مطالب امروز این روزنامه هاست. فقط یک روزنامه سونامی ژاپن را در صدر اخبار خود منعکس کرده است.

"باید برخی تندروی ها را تعدیل کنیم" تیتر اصلی مردم سالاریاست، "ننگ بی اخلاقی ها دامن نظام را می گیرد" در صدر اخبار آرمان آمده، جام جم، جمهوری اسلامی، رسالت، تهران امروز و آفرینش در ادامه از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته اند "همه بدانند رفتارهای توهین‌آمیز به نظام ضربه می‌زند" کیهان وسیاست روز و قدس از همین گزارش با عنوان "نقد باید مستدل باشد هتاکی و اهانت صد در صد غلط است" یاد کرده اند و ابرار از زبان آیت الله مکارم شیرازی نوشته "افراد منتسب به حزب الله بیشتر مراقب زبان و قلمشان باشند".

"كاهش حتمی نرخ سود بانكی" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و "درج صوری 113 شرکت زیان ده در میان سودده ها" عنوان اول جهان صنعت.

قدس در مقاله "درباره حفظ آرامش جامعه ایمانی" نوشته در شرایط کنونی، بیش از هر زمان دیگری جامعه به آرامش و ثبات نیازمند است. اکنون نگاه کلان در محاسبات توده ها، تمامی برآوردهای بیگانگان را نقش بر آب نموده است و به مدد عقل سیاسی نخبگان و توده مردم، به ناکامی های آنان بیش از پیش افزوده شده است.

در دنباله این مقاله آمده برخی احزاب و گروه ها با خبرسازی موضع گیری کرده و زحمات دولتمردان را زیر سؤال می برند که این مدل رفتاری قابل پذیرش نیست. مدتی است بعضی جریانها و نحله های سیاسی با ژست انتقادی گرفتن، خدمات دولت را به نحوی مورد هجمه سنگین قرار داده اند که نمی توان از آن بوی انتقاد را استشمام کرد، بلکه ادبیات به کار رفته، بعضا نوعی تخریب و انتقامجویی را در اذهان تداعی می کند.

"چند نفر را جذب كردی برادر؟" عنوان مقاله سیدجواد سیدپور درتهران امروز است که در آنپرسیدههیچ‌كس تاكنون دیده یا شنیده كسی با فحش و ناسزا و تحقیر و توهین توانسته باشد فردی یا افرادی را جلب خودش یا جذب ایده و فكری كند؟

به نظر این روزنامه یكی از اصلی‌ترین الزامات جذب حداكثری رعایت اخلاق و احترام به دیگران مخصوصا افرادی است كه لزوما هماهنگی و همراهی با ایده و فكر صاحبان قدرت ندارند. روشن است كه احترام گذاشتن به مخالف لزوما به معنای پذیرش عقیده او نیست بلكه تن دادن بی‌قید و شرط به احكام اخلاق اسلامی است، همان چیزی كه هم از اهداف بعثت انبیاء و هم از لوازم حكومت اسلامی است.

 

تهران امروز نوشته جذب حداكثری تنها با رعایت اخلاق فراچنگ می‌آید و آنجا كه اخلاق در محاق می‌رود نه تنها جذبی صورت نمی گیرد كه یكسره دافعه و دوری از حق اتفاق می‌افتد. سخن حق و حرف حق فی نفسه جاذبه دارد و از این‌ روست كه همه پیامبران هم در كلام و هم در مرام از پرتو عالی جاذبه الهی برخوردار بودند. آنكس كه خود را نماینده حق می‌داند و با چنین رویكردی با مردم برخورد می‌كند باید به هوش باشد.

آرمان مصاحبه ای دارد با محمد تقی رهبر که در آن رییس فراکسیون روحانیون مجلس گفته متاسفانه بی اخلاقی زیاد شده است که کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. واقعا جای تاسف است که عده‌ای با کارهایی که انجام می‌دهند موجب می‌شوند تا در کشوری که اسلام در‌آن حرف اول و آخر را می‌زند، اخلاق نادیده گرفته شود.برخی با مصاحبه علیه دیگران و برخی دیگر هم از طریق نامه نگاری به راحتی حیثیت افراد را در معرض سئوال قرار می‌دهند.

خبرنگار آرمان می پرسد برای برون رفت از این شرایط چه باید کرد؟ و جواب می شنود: واقعا نمی‌دانم چه جوابی به این سئوال شما بدهم. وقتی مقام معظم رهبری که بر همه ما ولایت دارند، در کلاس درس خارج از فقه خود هم تاکید می‌کنند که تحت هیچ شرایطی نباید به تهمت و افترا متوسل شد حجت بر همه تمام است.

این نماینده مجلس سپس تاکید کرده این خیلی بد است که برخی به راحتی به خود اجازه می‌دهند که هر حرفی را بر زبان جاری سازند. پس بر همه واجب است که اگر اختلافی هم وجود است با راه‌های منطقی حل شود. البته همه به این مساله تاکید دارند که "اتحاد" لازمه اداره کشور است اما وقتی فضا آلوده شود برخی مترصد کوچکترین فرصتی هستند تا به تخریب دیگری بپردازند.

هاشمی جلوتر از احمدی نژاد

خبر نوشته در نظر سنجی خبرآنلاین برای تعیین چهره سال سیاست، اکبر هاشمی رفسنجانی از محمود احمدی نژاد پیش افتاد.

بر اساس نظر سنجی این سایت از روز چهارشنبه تا ساعت 19 روز جمعه صورت گرفت اکبر هاشمی رفسنجانی با %59.3 در صدر قرار گرفت و محمود احمدی نژاد با % 24.7 درصد در رتبه دوم قرار گرفت.

در پنج ساعت اول محمود احمدی نژاد با 46 درصد در صدر قرار داشت و ‌اکبر هاشمی رفسنجانی با 38 درصد در رتبه دوم قرار گرفته بود. اما این رقابت در روز پنجشنبه نتایج دیگری را نشان داد. ‌بر اساس آخرین نتایج نظر کاربران خبرآنلاین که در نظر سنجی چهره سیاسی سال 89 شرکت کرده اند اکبر هاشمی رفسنجانی با 59 و محمود احمدی‌نژاد با 17 درصد در جایگاه های اول و دوم قرار گرفته اند.

به نوشته این روزنامه سرانجام در برابر این پرسش که به نظر شما چهره سال 1389 سیاست ایران کدامیک از گزینه‌های زیر است؟ این نتایج به دست آمد: %5.7 علی مطهری را انتخاب کرده اند، %4.2 اسفندیار رحیم‌مشایی را برگزیده اند و %4.1 علی لاریجانی، %1.4 منوچهر متکی، %0.4 علی‌اکبر صالحی، %0.1 محمدرضا رحیمی و %0.1 احمد توکلی را به عنوان چهره سیاسی سال خود انتخاب کرده اند.

صادق زیباکلام در مقاله ای در آرمان با عنوان "آینده هاشمی" نوشته در پاسخ به این پرسش که آیا فشارعلیه هاشمی بعد ازکنار رفتن ایشان از ریاست مجلس خبرگان متوقف شده و یا کاهش خواهد یافت؛ باید گفت که بعید به نظر می‌رسد که اینگونه شود. چرا که مسئله با هاشمی نه به واسطه ریاستش بر کرسی مجلس خبرگان بود و نه به بر سر ریاستش بر مجمع تشخیص. موضع‌گیری و نحوه تعامل هاشمی رفسنجانی با بدنه اجرایی کشور نه تنها بقاء ایشان در گرو این فرآیند است بلکه در سطحی گسترده‌تر، آینده سیاسی آقای هاشمی بستگی به روند فوق دارد.

به نوشته این استاد دانشگاه اگر هاشمی بر سر موضع‌گیری‌هایی که از 22 خرداد 88 به این‌سو اتخاذ کرده، این روش را ادامه دهد، روند نگاه به وی به همین منوال ادامه خواهد یافت. برعکس اگر مشارالیه بر موضع‌گیری منتقدانه‌اش پایان دهد، بالطبع فشارها علیه وی متوقف خواهد شد، هتاکان و متعرضین به فائزه هاشمی مجازات خواهند شد و مساله دانشگاه آزاد نیزحل و فصل می‌گردد. به بیان دیگر، پاسخ به این پرسش که آینده هاشمی چه خواهد شد فی‌ الواقع و در عمل بستگی به موضع‌گیری خود وی دارد. همه شواهد و قراین موجود حکایت از آن دارد که مناسبات و وضعیت هاشمی با جناح پیروز در انتخابات 22 خرداد بهبودی کامل نخواهد یافت.

در آخر مقاله آرمان آمده هاشمی مجبور است برای مصالح بلند مدت تر نظام همچنان هشدار و زنهار بدهد. بالطبع این موضع‌گیری باعث تداوم کدورت میان ایشان و منتقدانش خواهد شد و بنابراین وضعیتی که برقرار بوده احتمالا همچنان ادامه خواهد یافت. تنها نقطه قوت و امیدواری آن است که برخی دیگر از مسئولان، چهره‌ها و شخصیت‌های دلسوز نظام هم همچون آقای هاشمی پای پیش گذارده و دست کم در خلوت برخی از مشکلات و مسائل کشور را با جناح پیروز در انتخابات در میان بگذارند.

چرا دانشجویان ایرانی نتوانند

عباس عبدی در سرمقاله روزگار درباره اعلام وزارت علوم درباره ممنوعیت اخذ پایان نامه هایی با موضوع ایران از سوی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور آن را از تصمیمات عجیبی دانسته و در تشریح نظر خود نوشته اولین نکته ای که نویسنده بدان پرداخته این است که دانشجویان علوم انسانی و اجتماعی با دانشجوی علوم مهندسی و پزشكی یك تفاوت جدی دارند. وقتی قرار باشد یك دانشجوی ایرانی درباره سلولهای بنیادی پژوهش كند، تفاوت چندانی با یك دانشجوی هندی یا فرانسوی نخواهد داشت ولی اگر قرار باشد مطالعه ای درباره ساختار و تحول خانواده صورت گیرد، برحسب اینكه منظور تحول خانواده در هند یا فرانسه یا ایران باشد، این سه دانشجوی هندی یا فرانسوی یا ایرانی، برای انجام این پژوهش در موقعیت گوناگونی قرار میگیرند.

به نوشته این مقاله اگر دانشجو مجبور شد كه درباره تحولات خانواده در هند یا فرانسه مطالعه كند، و با هزار زحمت هم فارغ التحصیل شد و به ایران برگشت، در این صورت كارایی وی برای درك و تحلیل مسائل ایران كمتر از كسی است كه پایان نامه اش مرتبط با مسائل كشور خودمان بوده است؟

 

و نکته سوم این که دانشجویان ایرانی از این پس در خارج از كشور مطالعه ای درباره ایران نداشتند، آیا میخواهیم انجام این مطالعات را در داخل نیز ممنوع كنیم؟ اگر خیر، پس همین مطالعات انجام شده در ایران نیز میتوانند ترجمه و مورد استفاده خارجی ها قرار گیرند. و دیگر این که وقتی می نالیم که خارجی ها تصور درستی از ایران ندارند آن وقت نباید نگران شویم که تصویر درست ما را به دست اوردند.

نویسنده سرمقاله روزگار تاکید کرده اگر اطلاع بیگانگان از این مسائل واجد یك واحد ضرر برای ایران باشد، بی اطلاعی خودمان از این مسائل، واجد صد واحد ضرر است. و این عاقلانه نیست كه برای پرهیز از یك واحد ضرر احتمالی زیر بار صد واحد ضرر قطعی برویم. تازه اگر آنان از وضعیت ایران اطلاع یابند چنان که مسوولان کشور هم گفته اند بسیاری از تصمیم هائی که به زیان ما گرفته می شود و ناشی از ندانستن اطلاع از وضعیت ایران است از میان خواهد رفت.

بدون وثیقه نمی توان به کوه رفت

سیاست روز در گزارشی نوشته سی كیلومتر آن‌سوتر از شیراز، پشت كوه‌هایی كه این كلانشهر را از منطقه سیاخ و دارنگون جدا می‌كند، هر كس دلش بگیرد و هوای رفتن كوه داشته باشد، بدون شناسنامه و وثیقه نمی‌تواند از حصارها عبور كند. عشایر باشی یا شهر نشین، اهل منطقه باشی یا میهمان، تفاوتی نمی‌كند، حتی این روزها كه كوه سبز است و دل‌هوایی‌تر از گذشته، به ‌قصد تفرجی و تمدد اعصابی، مدام هوای كوه می ‌كند و دنبل و كنگر.

به گزارش این روزنامه پای درد دل‌های مردم روستای آل سعدی و قلعه‌چوبی، دو روستای عشایرنشین كه امروزش با چندسال پیش تفاوت‌های بسیار دارد، اگر بنشینی، باید قوی باشی تا اشك‌هایت سرازیر نشوند، باید سخت باشی تا آرام بگیری و نگویی تف بر این دنیا و دنیا خواهان. اهالی این دو روستا عشایر طایفه قراقویونلوی قشقایی هستند که امروزه ساکن شده‌اند. قراقویونلوها پیش از صفویه ایلی بزرگ بودند و در بخشی بزرگ از ایران، در مقابل آق‌قویونلوهای اهل سنت، حکومتی شیعی مذهب به پا کردند.

جوان فعال قرا‌قویونلو (قره‌غانی) می‌گوید: زمانی اینجا پر بود از بوی زندگی، اما امروز دیگر اینگونه نیست، مردها به شهر می‌روند برای كار، كار كه چه عرض كنم، كارگری، برای یك لقمه نان، برای آنكه دستشان پیش هر كس و ناكس دراز نشود.

وحید نامداری اضافه می‌كند: دیروز اگر همه عشق عشایر بردن گوسفندانش به ‌چرا بود، امروز دیگر گوسفندی ندارد و برای آنكه دلش سر نرود، دور و بر ماشینی می‌چرخد كه مدلش پایین است و چرخ زندگیش را از گردش وا می گذارد.

در گزارش سیاست روز آمده حتی امروز كه زمین‌هایشان، مراتعشان و همه داراییشان را گرفته‌ایم، حتی امروز كه بی‌مرتعی مجبورشان كرده كه گوسفندانشان را بفروشند و سرگردان شهر شوند! حتی حالا كه دور كوه را حصار كشیده‌ایم و بدون شناسنامه و وثیقه هیچ‌كس را نمی‌گذاریم پا به دامنه كوه بگذارد، هنوز اول حرفش دفاع از اسلام است و جدا كردن حساب خیلی‌ها از انقلاب و نظام اسلامی.

فرهیختگان تحت عنوان عکس تکان دهنده از دستگیری هشتاد جوان در یک پارتی در تهران این عکس خبرگزاری مهر را منعکس کرده است.

ادبیات ایران سانترفوروارد ندارد

جام جم در گزارش واره ای نوشته سالی كه رو به پایان است، سال اتفاق‌های پراكنده و رویدادهای خوب و بد و تلخ و شیرین در عرصه ادبیات ایران بود. امیدواریم در سال پیش رو گزارش‌های ادبیات ما همگی گزارش‌های دلگرم‌ كننده و شادی‌آوری از پیشرفت ادبیات معاصر ایران در پایان دهه 80 باشد.

در ادامه گزارش به طنز آمده ماجرای خود بازنشسته اعلام كردن علی معلم دامغانی از عرصه شعر با بازتاب‌های مختلف همراه بود و البته نه‌تنها گروهی از شگفتی خود از این سخنان شاعر در جشنواره شعر فجر سخن گفتند، گروهی نیز طبع طنزپردازشان گل كرد و این اقدام استاد را به چهارگوشه تشك بوسیدن كشتی‌گیران و كفش آویختن فوتبالیست‌ها شبیه دانستند.

به نظر می‌رسد این رسم می‌تواند مورد استقبال گروه دیگری از استادان شاعر و داستان‌نویس ما نیز قرار بگیرد و به جای بازی كردن نقش پیرمردها و پیرزن‌های غرغرویی كه دائم از جوانان انتقاد می‌كنند، كاری كنند كه خاطره خوب شاعری و داستان‌نویسی آنها در زمانی كه چشمه احساسشان خشك نشده بود برای نسل‌های بعدی بماند.

استاد معلم كه این روزها با ترك صحنه شاعری بیش از گذشته در كسوت رئیس فرهنگستان هنر فرو رفته‌اند این هفته همچنین به شعری كه روی اسكناس‌ها درج شده و معتقد است "بنی‌آدم اعضای یكدیگرند" ایرادی جانانه گرفتند. رئیس كل بانك مركزی از این به بعد به شاعران بازنشسته حواسش باشد كه سیبل انتقادات فنی آنها نشود.

جام جم با اشاره به انتقاد علی معلم از نوشته روی اسکناس ها اضافه کرده وقتی رئیس فرهنگستان هنر در گزارش ادبیات ما حضور داشته باشد و خداحافظی‌اش به آویختن كفش فوتبالیست‌ها تشبیه شود برای رعایت مراعات النظیر هم كه شده مجبوریم سخنی از یك رئیس فرهنگستان دیگر هم ضمیمه این نوشتار كنیم. غلامعلی حدادعادل در جمع ناشران گفته است: مساله توزیع در كشور ما تبدیل به یك طلسم شده است. انتشار كتاب مانند یك مسابقه فوتبال است. وقتی همه تیم با هماهنگی و مشاركت توپ را به نفر آخر برسانند تا آن را به گل تبدیل كند و او توپ را خارج از چارچوب دروازه بزند همه زحمات به هدر می‌رود. عدم توزیع مناسب كتاب هم مانند همین ضربه اشتباه آخری است.

تجلیل از یک شاعر پیشکسوت

قدس نوشته جایزه شعر خبرنگاران که عصر روز پنج شنبه برپا شد، با تجلیل از محمدعلی سپانلو به عنوان چهره پیشکسوت شعر، برگزیدگانش را معرفی کرد.

به نوشته این روزنامه در مراسم پایانی پنجمین دوره این جایزه که با سخنرانی محمود دولت آبادی و نیز پیام شمس لنگرودی همراه بود، از محمدعلی سپانلو - شاعر، پژوهشگر و مترجم پیشکسوت - برای تلاش بیش از نیم قرن و معرفی شعر جهان به شاعران ایرانی در عرصه ترجمه قدردانی شد و حضار ایستاده او را تشویق کردند.

قدس نوشته سپانلو در این مراسم، طی سخنانی کوتاه از تعامل مثبت و خوب خود با خبرنگاران سخن گفت و چند شعر از سروده هایش را قرائت کرد. و بعد از آن محمود دولت آبادی گفت اگرچه این روزها از واژه هایی از این دست زیاد استفاده می شود اما سپانلو در یک عبارت حضوری است پنجاه ساله در عرصه های مختلف فرهنگی ایران. او همچون وجدانی بی تاب در طول این سالها در همه جا حاضر بوده و هست.

سیب زمینی آلوده و عوارض استفاده از یارانه

محمدحسین روانبخش در مردم سالاری نوشته: دو سال پیش در همین روزها، توزیع سیب زمینی مجانی در بین مردم شروع شد.یادش بخیر، گونی های سیب زمینی چقدر فراوان بود و انگار پول نفت که قرار بود سر سفره ها بیاید تبدیل به گونی سیب زمینی شده بود! البته آن سیب زمینی ها هیچ ربطی به انتخابات ریاست جمهوری خرداد 88 نداشت و دقیقا مثل توزیع سود سهام عدالت، به طور اتفاقی با انتخابات همزمان شده بود و بعد از انتخابات هم به طور اتفاقی ادامه پیدا نکرد، مثل این روزها که هیچ کس به مخیله اش خطور نمی کند که دولت سیب زمینی مجانی توزیع کند و همه این محصول را به قیمت کیلویی 1000 تومان می خرند!

نویسنده ستون مردم سالاری اضافه کرده اگر تا دیروز شایعه آلودگی تخم مرغ های وارداتی وجود داشت، حالا باید در خوردن سیب زمینی هم احتیاط کنیم و هر چه دو سال پیش سیب زمینی مجانی خورده ایم، حالا باید به تلافی اش، پول زیاد بدهیم و سیب زمینی آلوده ای بخریم که حتی برای زمین کشاورزی هم خطر دارد! ولی اگر صبر دارید می توانید دو سال دیگر صبر کنید تا دوباره روزهایی برسد که باز هم به طور اتفاقی موعد توزیع سیب زمینی رایگان می رسد، اما الان اصلا از این خبرها نیست و همین که یارانه نقدی می گیریم، از سرمان هم زیاد است و استفاده از آن ممکن است عوارض هم داشته باشد.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۲ اسفند

بی بی سی

مسعود بهنود

روزنامه‌نگار

از انفجارهای ژاپن تا تخریب منابع طبیعی

هیجان انفجارهای ژاپن، بودجه در دقیقه نود، انتخاب دخت ایران اسلامی، اوج گیری تخریب منابع طبیعی در هفته آن و همزمان با تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر حفظ این منابع، تجلیل همسر دکتر حسین فاطمی از محمود احمدی نژاد از جمله مطالب مهم روزنامه های امروز است.

بودجه در دقیقه نود

"دو شرط تخصیص اعتبار برای برنامه های عمرانی جدید" گزارش اصلی جهان صنعتاست،"دولت در انتظار معجزه مجلس" تیتر اول جام جماست، "برنامه سال آینده یارانه‌ها" در صدر اخبار دنیای اقتصادآمده،خبر از "چهار راه خروج بودجه از بن بست" نوشته، تهران امروز از "آغاز سال نود بدون قانون بودجه" گزارش داده و قدس از "عیدی مجلس به دولتی که بودجه ندارد" خبر داده است.

حسین احمدی با عنوان "مقصر کیست" در تهران امروز نوشته قطعی شدن اداره کشور برای ماههای آغازین سال جدید را بدون قانون بودجه بر همگان روشن کرد. اتفاقی که در طول حیات 32 ساله نظام جمهوری اسلامی برای دومین بار رخ می‌دهد. پیش از این و در سال 58 که کشور درگیر تبعات به هم ریختگی نظام اداری کشور بود و هنوز نظام اداری جمهوری اسلامی به صورت کامل بر کشور مسلط نشده بود و به اصطلاح کشور در شرایط ویژه به سر می برد به ناچار و به موجب مصوبه شورای انقلاب یک بودجه چند دوازدهم در اختیار دولت وقت قرار گرفت.

نویسنده گزارش به یاد آورده که با آغاز سال 58 سازمان برنامه و بودجه لایحه بودجه کشور را آماده تصویب کرد. از اینکه کشور در دو ماهه ابتدای سال 58 با بودجه چند دوازدهم اداره شد کسی خرده‌ای نگرفت چرا که شرایط ویژه بود و چاره‌ای جز ارائه بودجه چند دوازدهم وجود نداشت. به عبارت دیگر تصویب بودجه چند دوازدهم مخصوص شرایط خاصی است و البته این شرایط تا امسال هم تکرار نشده است. حتی کشور که از سال 59 تا سال 67 درگیر جنگ بود و زمان جنگ هم یک شرایط ویژه به حساب می آید اما با این وجود هیچ وقت پیش نیامد که لایحه بودجه کشور به موقع آماده نشود و کشور هیچ سالی را بدون قانون بودجه آغاز نکرد.

نویسنده تهران امروز ابراز تاسف کرده که اکنون و کمتر از 10 روز دیگر سال 1390 را در شرایطی آغاز خواهیم کرد که کشور فاقد قانون بودجه است و معنای آن این است که دولت اجازه درآمد یا هزینه حتی یک ریال را هم نخواهد داشت مگر اینکه از مجلس مجوز یک تنخواه را دریافت کند

محمدصادق جنان‌صفت با عنوان "چرا دقیقه نود" در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تا پایان امسال فقط 4-5 روز كاری باقی‌مانده، شهروندان ایرانی براساس عادت و عرف از روز جمعه 26 اسفندماه به تعطیلات سال نو می‌روند. در این مدت بسیار كوتاه باقی‌مانده از سال 1389 باید تكلیف چند مقوله و موضوع بسیار بااهمیت روشن شود که اولی بودجه سال آینده است.

به نوشته این مقاله عدم تصویب لایحه بودجه سال 1390 را در حالی كه هیچ اتفاق استثنایی در سپهر مسائل مختلف كشور رخ نداده است، چگونه باید تفسیر كرد و چه باید كرد كه این موضوع به روش تبدیل نشود. میلیون‌ها كارگر و كارمند ایرانی در حالی چشم انتظار شروع جشن‌های سال نو هستند كه نگران تصمیم‌های مربوط به مزد و حقوق خود هستند. چرا تعیین مزد كارگران به وسیله دولت و شركای اجتماعی او؛ یعنی نهادهای كارگری و نهادهای كارفرمایی به مشكل برخورد كرده است؟

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده فعالان اقتصادی ایران به دلایل گوناگون برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود چشم به منابع بانكی دارند و می‌خواهند تا جایی كه ممكن است نقدینگی خود را از سپرده‌های شهروندان تامین كنند. و خلاصه این که چرخ روزگار از رفتن باز نمی‌ماند و زمان را نمی‌توان متوقف كرد. این سپری شدن زمان به همه فرصت می‌دهد كارهای انجام نشده را نیز به فرجام برسانند.

و سرانجام این که: برای شهروندان و نهاد دولت نباید چنین باشد كه تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم به دقیقه 90 موكول شود. وقتی كار به دقیقه 90 می‌رسد؛ یعنی اینكه شاید برنامه‌ریزی از پیش‌اندیشیده كنار گذاشته شده و به شتابزدگی و هیجان تبدیل شود.

خاطره وطن‌خواه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته یکی از آفت‌های بودجه‌نویسی در دولت‌هایی که بودجه سالانه آنها وابسته به نفت است، عدم تحقق درآمدها و محقق نشدن بودجه پروژه‌های عمرانی است. اتفاقی که در کشور ما به کرات رخ می‌دهد بدون آنکه برنامه‌ریزان ترتیبی اتخاذ کنند که سال آینده این اتفاق تکرار نشود. آفت دیگر بودجه‌های سنواتی اضافه کردن بار مالی در قالب طرح‌های جدید است.

به نوشته این مقاله بیش از 9 هزار طرح نیمه‌تمام ملی و استانی در کشور وجود دارد که سال به سال هزینه تکمیل آنها افزایش می‌یابد. با این حال نه‌تنها بار مالی این تاخیرها از کیسه بودجه کشور پرداخت می‌شود بلکه هر سال فهرست تازه‌ای تحت عنوان طرح جدید به ردیف‌های بودجه عمرانی اضافه می‌شود، این ردیف‌های تازه با وجودی که اعتبار دریافت می‌کنند اما به دلیل بوروکراسی در مسیر اجرای پروژه‌های عمرانی با تاخیر در اجرا مواجه می‌شوند و در بودجه‌های بعدی در زیرگروه طرح‌های نیمه‌تمام قرار می‌گیرند.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده نتیجه این آفت‌های بودجه جز تورم و گم شدن منابع در مصارف هزینه‌ای کشور نیست. در شرایطی که مشکل بزرگ طرح‌های عمرانی کمبود منابع مالی عنوان می‌شود و کارشناسان از رکود در بخش تولید و ساخت‌وساز خبر می‌دهند، تکلیف رشد 50 درصدی بودجه عمرانی سال 90 از هم‌اکنون روشن است.

دیکتاتورها شانسی ندارند

"وضعیت قرمز در عربستان و بحرین" تیتر اصلی کیهان است که خبر داده گیتس در منامه و کلینتون در راه ریاض اند و سیاست روز از "سكوت تلخ سازمان كنفرانس اسلامی" نوشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در كشورهای عربی و شمال آفریقا از لیبی گرفته تا یمن، مصر، مراكش، تونس، اردن، عربستان، عمان، بحرین، قطر، الجزایر و كویت، شرایط بگونه‌ای به پیش می‌رود كه قطعاً دیگر برای دیكتاتورها در این منطقه جائی وجود نخواهد داشت و مردم به زودی سرنوشت خود را دردست خواهند گرفت. سیاست‌های دوگانه آمریكا و سایر قدرت‌های غربی در برابر این رویدادها نیز جواب نخواهد داد و آنها دیگر هیچ قدرت و امكانی برای باقی نگهداشتن دیكتاتورها در مسندهای حكومتی نخواهند داشت.

این روزنامه تاکید کرده اكنون زمان پاسخ دادن به این سؤال است كه قدرت‌های غربی از میان انقلاب و دیكتاتوری كدامیك را انتخاب خواهند كرد؟

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته واقعیت‌ها نشان می‌دهند دیكتاتورها شانسی برای ماندن ندارند. از طرف دیگر، قدرت‌های غربی به آنها اجازه نمی‌دهد با مردم همراهی كنند. بنابر این، آنها چاره‌ای جز این ندارند كه فرصت طلبی و موج سواری كنند و خود را همراه قیام‌های مردمی نشان دهند تا بتوانند مهره‌های مورد نظر خود را جایگزین دیكتاتورها نمایند و آینده را نیز در اختیار بگیرند. در چنین شرایطی فقط هوشیاری مردم است كه آنها را نجات خواهد داد. پیش‌بینی مقرون به واقعیت‌ها اینست كه ملت‌ها با استفاده از بیداری خود و بحران شدیدی كه در سطح رهبران جهان وجود دارد، سرنوشت خود را دردست بگیرند و به دوران طولانی اختناق و دیكتاتوری و محرومیت مردم از تعیین سرنوشت خود خاتمه دهند.

انتخاب ستاره دخت

روزنامه های مختلف امروز از انتخاب "ستاره دخت ایران اسلامی" توسط وزارت آموزش و پرورش نوشته اند و فریده ماشینی در سرمقاله روزگار نوشته نكته مبهمی كه در این انتخاب وجود دارد این است كه ارائه دهندگان طرح به دنبال چه اهدافی هستند و اینكه آیا چنین معیارهایی اصولا با واقعیت های حاكم بر جامعه ما سازگاری دارد یا نه. به گمانم ما در تدوین چنین طرحهایی اغلب به امر انتزاع بیش از امر واقع میپردازیم و متاسفانه زمان و بودجه فراوانی نیز در اجرای چنین طرحهایی به هدر میرود كه رهاوردی نیز برای نسل نوجوان دختران ما ندارد.

نویسنده با تاکید بر این تاكید مداوم مسولان بر امر خانه داری است و کمتر به پرورش و توسعه اعتماد به نفس و توانمندسازی در حوزه های اجتماعی و سیاسی می پردازند نوشته مهارتهای خانه داری امر قبیحی نیست اما باید دید ما برای كدام گروه سنی برنامه ریزی میكنیم. از سوی دیگر باید دید تا چه میزان به معیارهای انسانی در تدوین این دستورالعمل توجه شده است.

مقاله روزگار پرسیده آیا اگر بخواهیم پسر نمونه سال را هم انتخاب كنیم آیا در این مورد هم بر مهارت خانه داری تاكید میكنیم؟ قطعاً اینطور نیست، چرا كه در پس به كار بردن چنین واژه هایی نوعی نگاه تبعیض آمیز جنسیتی به چشم میخورد كه مدام وظایف و مسوولیتهای ذاتی و نه اكتسابی را برای زن ایرانی متصور است نكته دیگر اینكه تا چه میزان معیار انتخاب دختر شایسته بر ویژگی های اكتسابی تاكید دارد نه انتصاباتی كه به مقوله خانواده و نظایر این بازمیگردد.

احساس نزدیکی با احمدی نژاد

پرویش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی، وزیر خارجه دولت مصدق است

ابتکار یکشنبه ۲۲ اسفند 1389

در گزارشی از قول همسر دکتر حسین فاطمی احمدی نژاد نوشته من احساس نزدیکی بیشتری با آقای احمدی نژاد می کنم.

در این گزارش با اشاره به دیدارهای خانم پریوش سطوتی از ایران و مقامات دولتی نوشته یادآوری نام و خاطره دکترحسین فاطمی، وزیرخارجه دکترمصدق در سال‌های قبل از کودتای 28مرداد1332 از سوی احمدی‌نژاد، اکنون به موضوعی عادی بدل شده است. عجیب‌بودن این موضوع هم به این دلیل است که به جز چند سال اول انقلاب که نام مردانی چون مصدق و دکترفاطمی در تجمعات سرداده می‌شد و نام دکترفاطمی بر یک خیابان و میدان تهران گذاشته شد، در بقیه سال‌ها چندان خبری از این قبیل اتفاقات نبود و حتی نام دکترفاطمی بر میدانی به همین نام با عنوان میدان جهادسازندگی پوشانده شد.

بنا به گزارش ابتکار همسر دکترفاطمی، احمدی‌نژاد را رئیس‌جمهور مورد علاقه خود می‌داند و بعد از 38سال زندگی در انگلیس بیش از هفت ماه است كه به ایران بازگشته و گفته به خاطر خاطرات تلخی که از آن دوران داشتم، هیچ‌وقت حاضر نبودم به ایران بیایم.

خانم سطوتی به نوشته این گزارش به ارتباط خود با احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی اشاره كرد و گفت: من تا آنجایی‌كه از این دو نفر شناخت دارم، آن‌ها تمام وقت خود را جهت خدمت به مردم قرار داده‌اند و من تا حالا رئیس‌جمهوری به مانند دكتر احمدی‌نژاد و رئیس دفتری به مانند آقای مشایی و اعضای هیئت دولتی به مانند آن‌ها ندیده‌ام كه به تمام استان‌ها چندین بار سفر كنند و با مردم دیدار و در جهت حل مشكلات مردم تلاش و مشكلات را حل كنند و درواقع این یكی از كارهای آن‌هاست. البته من تأكید دارم كه باید همیشه حقیقت گفته شود؛ گرچه حقیقت تلخ است؛ ولی دروغ نباید گفته شود.

تخریب در هفته منابع طبیعی

جام جم در گزارشی نوشته همزمان با هفته منابع طبیعی و به رغم اقدامات حفاظتی صورت گرفته، اره موتوری‌ها و متخلفان منابع ملی همچنان در جنگلهای گلستان جولان تاخت و تاز می كنند.تجهیز متخلفان به ابزارهای پیشرفته تخلف و سنتی بودن شیوه های مقابله با این تخلفات، روند تجاوز و تخریب عرصه های ملی را وارد فاز جدیدی کرده است.

به گزارش این روزنامه تخریب و قطع شماری از درختان جنگل تنگه شهرستان مینودشت، در هفته منابع طبیعی، لزوم تجهیز و تامین امکانات مورد نیاز برای پیشگیری از تجاور به عرصه های ملی را در استان گلستان گوشزد می کند. متخلفان اینبار با استفاده از اره موتوریهایی مجهز به صدا خفه کن، نسبت به تخریب سطحی از درختان جنگلی منطقه اقدام کرده اند.

جام جم اضافه کرده درحالیکه حدود 20 روز قبل از هفته منابع طبیعی، پرونده تخریب عرصه های ملی گلستان با قطع درختان جنگل مصنوعی 35 هکتاری آق قلا گشوده شده بود، این بار با قطع درختان جنگل مینودشت، کامل شد. صدای اره موتوری در بسیاری از اراضی جنگلی و غیرجنگلی گلستان همچنان طنین انداز است و اره هایی که به جان درختان بیگناه افتاده است و شیره حیات درختان بیگناه و ارزشمند را جاری و صدای ضجه آنها، حمایت طبیعت دوستان را طلب می کند.

این گزارش با تاکید بر این که هر ساله حوادث ناگواری مانند سیل، جان و مال اهالی استان گلستان را به خطر می اندازد نوشته عرصه های جنگلی گلستان به عنوان کهن ترین جنگل های شمال کشور به جنگلهای رویشی و هیرکانی شهرت دارند و به برکت رطوبت ناشی از دریای خزر، تکمیل یافته اند و متعلق به اواخر دوره سوم زمین شناسی است.

چهارجوابی

سیاست روز در ستون طنز خود به نقل از روزنامه ها نوشته "آیین سنتی گل مالی ثبت معنوی شد" و افزوده:

به نظر شما پس از گل مالی كدام آیین ثبت معنوی خواهد شد؟

الف- گوش‌مالی

ب- ماست مالی

ج- دستمالی

د- هیچكدام

رویانیان: تمام مشكلات مترو حل شد.

با توجه به این نكته كدام یك از گزینه‌های زیر مشكلات مترو محسوب می‌شد؟

الف- محسن هاشمی

ب- لحاف ملانصرالدین

ج- ننجون ما

د- ننجون دیگران

با توجه به سخنان مدیركل اجرایی سازمان حمل و نقل ترافیك كه گفته‌اند خبرنگارانی كه خبرنگار بودنشان احراز شود، مجوز طرح ترافیك دریافت می‌كنند.

كدام یك از گزینه‌های زیر باعث احراز هویت می‌شود؟

الف- خبرنگارانی كه روی دست شان راه بروند.

ب- خبرنگارانی كه هفت پشتك پشت سر هم بزنند.

ج- خبرنگارانی كه 12 ساعت مداوم پلك نزنند.

د- خبرنگارانی كه در نشست‌های خبری حرف اضافه نزنند.

 

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۳ اسفند

بی بی سی

مسعود بهنود

روزنامه‌نگار

از فاجعه ژاپن تا نوروز گران و فقیران

روزنامه های مختلف امروز صبح نوشته اند فقط معجزه ای می تواند بودجه را تا پایان سال از مجلس بیرون بکشد، این روزنامه ها در عین حال به مشکلات و کاستی های بودجه سال آینده که دولت به مجلس داده اشاره کرده اند و با نقد اختلاف آماری در گفتار مدیران دولتی، از بی اعتمادی مردم به این آمار متناقض خبر داده اند. ابراز نگرانی از تکرار فاجعه ژاپن در تهران، گزارش هائی درباره مسابقات دخترنمونه ایران اسلامی و چهارشنبه سوری بخش های دیگر از مطالب این روزنامه هاست.

روزگار در سرمقاله خود بودجه سال نود را واجد چنین شرایطی توصیف کرده: تشدید بی انضباطی مالی، بیش برآورد اعتبارات، رشد غیرمنطقی بودجه در ردیف های عمرانی، عدم استفاده از منطق قانون قوانین بالا دستی و عدم رعایت قوانین بودجه نویسی از مهمترین نكات منفی این بودجه است. برخی از منابع درآمدی غیرواقعی است. در بحث واگذاریها مشكلات خاصی داریم كه با عملكرد امسال سازگاری ندارد.

نویسنده سرمقاله این روزنامه مثال زده در بودجه آمده از منابع خارجی 12 میلیارد یورو استفاده خواهد شد كه تحقق آن بسیار ضعیف است. این بودجه دارای ابهاماتی نیز هست. در برخی از جداول چندصد طرح در نظر گرفته اند بدون اینكه زمان اتمام این طرحها و میزان اعتبار آنها را اعلام كنند. در یكی از جداول 350 طرح را با 290 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته اند. حال آنكه نه مشخص است این طرحها چیست، نه اینكه چقدر اعتبار برای هر كدام از آنها مورد نیاز است.

علی اصغر یوسف نژاد در مقاله روزگار تاکید کرده قرار بود 970 طرح در سال جاری به اتمام برسد كه 700 طرح آن تمام نشده و در چنین شرایطی بودجه عمرانی دو برابر شده است. شاخص های كلان اقتصادی نیز مشخص نیست و نسبت به آن آگاهی نداریم. نمی دانیم در چه نقطه ای قرار گرفته ایم و قرار است به چه نقطه ای برسیم.

رسول رضایی در سرمقاله تهران امروز نوشته یکی از انتقاداتی که به دولت وارد می شود آمارهای بعضا متفاوت و گاه متناقضی است که نتیجه گیری و امکان داوری درباره عملکرد دولت و داوری درباره خروجی کار دولت را با مشکل مواجه می کند. نویسنده برای روشن شدن به این دو خبر توجه داده اول وزیر کار که صبح دیروز در دیدار با نمایندگان ایرانیان مقیم قطر گفت: در سال 1389 توانسته‌ایم 8/ 1 میلیون شغل شغل ایجاد کنیم و دیگر این که محمود احمدی‌نژاد که دیروز بعد از ظهر در نشست هیأت دولت با استانداران سراسر كشور گفت: در سال 89 توانسته ایم 6/ 1 میلیون شغل ایجاد کنیم.

این روزنامه نوشته چرا درخصوص اعلام آمار اشتغالزایی در کشور بین سخنان وزیر کار و رئیس‌جمهور یک اختلاف حدودا 20 درصدی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال از آنروی اهمیت دارد که تک تک آمار و ارقام هایی که از سوی مقامات رسمی درباره شاخص‌های مهم اقتصادی اعلام می شود مورد توجه فعالان و سرمایه گذاران و تولید کنندگان قرار می گیرد و آنان با رجوع به چنین آمار و ارقامی جهت گیری حرکت اقتصادی خود را در آینده تعیین می کنند.

به نوشته تهران امروز در حال حاضر برخی شاخص‌های مهم اقتصادی نظیر نرخ رشد، نرخ بیکاری و خط فقر از سوی دولت اعلام نمی شود و بسیاری از فعلان اقتصادی واقعا نمی دانند سمت و سوی قعالیت‌های خود در کشور را بر اساس چه شاخصی تنظیم کنند، اما واقعیت این است که بیان آمار و ارقام متفاوت آن هم تنها به فاصله چند ساعت از زبان دو مقام ارشد دولتی تعجب برانگیز است .

الهه بیگی‌ در جهان صنعت