فراسوی خبر ... سه شنبه ۲۷ خرداد

 

کتمان جنایت در نیزارهای ماهشهر

زینت میرهاشمی

 

دروغگویی، پنهانکاری و جعل تاریخ همزاد دیکتاتوری ولایت فقیه است. در امپراطوری دروغ، رقم دستکم ۱۵۰۰ کشته در قیام آبان ۹۸ به ۲۲۵ نفر تقلیل می یابد و معلوم نیست چرا برای شمردن این تعداد باید ۸ ماه در سردخانه ها وقت تلف کنند.

هنگامی که خبرگزاری رویترز در دی ماه سال پیش، تعداد شهدای قیام آبان را به نقل از «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» خامنه ای دستکم ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد، کارگزاران نظام وعده اعلام کشته شدگان می دادند. رحمانی فضلی وزیر کشور رژیم در ۱۰ خرداد امسال کشته شدگان را بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کرد و با بی شرمی مدعی شد که تنها بخشی از آنان به وسیله نیروهای رژیم کشته شده اند.

به دنبال دروغگویی در مورد تعداد شهدای قیام آبان، استاندار خوزستان، روز دوشنبه ۲۶ خرداد امسال، کشتار مردم در نیزارهای ماهشهر را انکار و آن را «جعلی» دانست. در فیلمها و عکسهای منتشر شده شاهد رژه رفتن تانکها و سایر ابزار و آلات جنگی در کنار نیزارهای ماهشهر بودیم و روایت شاهدان کشتار مردم و اسامی بسیاری از شهدای ماهشهر نشان می دهد که در نیزارهای ماهشهر چه کشتار جنایتکارانه ای صورت گرفته است.

در آذر ماه سال ۹۸، عبدالله گنجی، قلمزن جریده سپاه (روزنامه جوان)، از حکومت خواست تا هر چه سریعتر آمار به کشته شدگان را برای خنثی کردن آمارهای پخش شده اعلام کند. او  به کشتار مردم اعتراف کرد و از مسئولان خواست که نگذارند تاریخ این طور نوشته شود که: «افرادی از ملت برای اعتراض به قیمت بنزین به خیابانها آمدند و قوه قهریه حاکمیت بدون هیچ دلیل و بدون صبر و تحمل همه را به رگبار بست و نابود کرد». اما حاکمیت به این درخواست گوش نکرد و برای پاکسازی و کوچک کردن ابعاد جنایت خود ۸ ماه صبر کرد.

قیام آبان یک رویارویی تعیین کننده بین مردم و رژِیم بود. این قیام بر هر گونه راه حل نجات مردم ایران از صندوقهای نمایشی رای و جدالهای درون قدرت خط بطلان کشید. تاثیرات قیام آبان ماه ۹۸، چنان در تار و پود جامعه ریشه دوانیده و اثر گذاشته که هر داستانی که رژیم بنویسد نمی تواند آن را از حافظه مردم ایران حذف کند.

محاکمه آمران و عاملان کشتار مردم بی دفاع در دادگاه ذیصلاح بین المللی با حضور بستگان شهدا و زندانیان سیاسی یک خواست ملی است و جنبش دادخواهی در این راه تلاش خواهد کرد.

 

 

بازگشت به صفحه اول