فراسوی خبر ... چهارشنبه ۲۲ مرداد

 

از ساده سازی «فساد حکومتی» تا مهندسی «آمار کرونا»

زینت میرهاشمی

 

در کنار راه اندازی نمایشهای مسخره «مبارزه با فساد» به رهبری رئیسی آدمکش، چرخ و دنده چوبه های دار و ابزار شکنجه فعالتر شده است.

متاسفانه جان زندانیان سیاسی بیش از همیشه به وسیله دو ویروس کرونا و ولایت مورد تهدید است. قراردادن زندانی سیاسی در بند زندانیان عادی و مجرمان خطرناک، یکی از شیوه های رژیم برای شکنجه و سر به نیست کردن زندانی سیاسی است. عدم درمان و بهداشت و تحمیل مرگ با بیماری هم از شیوه های رایج رژیم است که در این شرایط با ویروس کرونا به هم آمیخته شده است. علیرغم نگرانیها و هشدارهای خانواده ها و نهادهای حقوق بشری در مورد امکان مبتلا شدن زندانیان به کرونا، رژیم نه تنها هیچ اهمیتی به این موضوع نداده بلکه شرایط را برای شیوع این ویروس میان زندانیان تقویت کرده است. بر اساس گزارش «فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران» روز دوشنبه ۲۰ مرداد، دهها زندانی سیاسی در محوطه بند ۸ زندان اوین در «اعتراض به انتشار ویروس کرونا و عدم درمان جدی» دست به تحصن زدند. بی توجهی رژیم به همه گیری ویروس کرونا در زندان در حالی است که اختلاسگران و دزدانی که پرونده های دزدی شان در نمایشهای «مبارزه با فساد» دستگاه قضائیه رژیم بر سر زبان است آزاد می چرخند و پاسپورتهای شان در جیب برای فرار است.

در کنار پنهان کاری آمار کرونا در میان زندانیان، آمارهای دروغ در مورد کشته شدگان کرونا در سراسر ایران هم باید اضافه کرد. یک روزنامه حکومتی به دلیل مصاحبه با یکی از اعضای ستاد مقابله با کرونا، توبیخ و تعطیل می شود. عضو این ستاد به «مهندسی» آمار کرونا اشاره کرد و خروجی این مهندسی را «یک بیستم آمار حقیقی و واقعی» اعلام کرده است. البته گفته های این فرد حرف جدیدی نیست. بارها از طرف افراد مختلف حتا از طرف برخی از کادرهای درمانی در ایران مطرح شده است. سازمان جهانی بهداشت همان روزهای اول، آمار کشته شدگان در ایران را ۵ برابر آمار حکومتی اعلام کرد. سازمان مجاهدین خلق ایران که مرتب آمارهای کشته شدگان و مبتلایان را اعلام کرده اند، در آخرین اطلاعیه خود از جان دادن ۸۶ هزار و ۷۰۰ نفر در ۳۷۳ شهر ایران خبر داده است.

در حالی که رژیم ولایت فقیه به قتل سازمانیافته مردمی در اثر ویروس کرونا متهم و فقر و گرسنگی را به مردم تحمیل می کند، نمایش پرونده های «املاک نجومی» پاسدار قالیباف و زمین خواری سپاه پاسداران و ... به روی صحنه می آید.

نمایش بنیاد چپاولگران با نام مستضعفان به ریاست پرویز فتاح، که خود منتخب ولی فقیه بر ریاست این هلدینگ بزرگ اقصادی است، پرده ای از ساده سازی فساد، و سفیدسازی انبوه ثروتهای به چنگ آورده زیر مجموعه های خامنه ای است. مبارزه با فساد، در دستگاه فاسدان معنایی جز سفید سازی ماهیت فساد سیستماتیک و ساختاری ندارد. اگرچه بخشی از این افشاگریهای باندها علیه هم محصول بحران حکومتی و برای سهم بیشتر در قدرت و ثروت است اما بخشی از آن هم محدود کردن اعتراضهای گسترده مردمی به دعوای باندهای درون حکومت است. اما این نمایشها، در اراده مردم برای تغییر تمامی حکومت و پس گرفتن ثروتهای ملی تغییری نخواهد داد بلکه تنفر از ابعاد گسترده چپاولگری را بیشتر خواهد کرد.  

 

 منبع: نبرد خلق شماره ۴۲۷، چهارشنبه اول مرداد ۱۳۹۹ ـ ۲۲ ژوییه ۲۰۲۰

بازگشت به صفحه اول