فراسوی خبر ... چهارشنبه ۱۶ مهر

نیرنگ رنگ و رو رفته رژیم در مجامع بین المللی

زینت میرهاشمی

 

بیانیه ای توسط چین به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در رابطه با تحریمهای ایالات متحده آمریکا ارسال شده که جمهوری اسلامی هم از جمله امضا کنندگان آن است. در این بیانیه به دشواری مبارزه با کرونا و «تضعیف حق بشر برای سلامتی» و دشوار شدن «دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی و...» اشاره شده است. تعدادی از این کشورها که اسامی آنها در خبرها ذکر شده از جمله ناقضان حقوق بشر و حامیان دیکتاتوری ولایت فقیه هستند و از سازمان ملل خواسته اند که به تحریمها پایان داده شود.

تا جایی که به رژیم ولایت فقیه برمی گردد، این بیانیه  و مواردی که در آن برای برداشتن تحریمها به کار رفته است، در خدمت منافع و حقوق بشر اکثریت قاطع شهروندان ایران نبوده و ربطی به چالشهای موجود پیرامون مبارزه با کرونا ندارد. این یک بازی رنگ و رو رفته رژیم در مجامع بین المللی برای حفظ منافع تروریستی خود است. بر همگان روشن است که رژیم چه هزینه های کلانی برای حفظ رای این کشورها به سود خود بر دوش مردم ایران گذاشته است.

رژیم ولایت فقیه بیش از ۴۰ سال است مردم ایران را تحریم کرده است. جایگاه بودجه بسیار پایین بهداشت، درمان و دانش در مقایسه با بودجه کلان سپاه، بسیج و ساخت موشک و ... بی ارزش بودن جان مردم برای رژیم را نشان می دهد.  قبل از اعمال تحریمهای شورای امنیت و تحریمهای ویژه ایالات متحده، مردم از استانداردهای زندگی متناسب برخوردار نبوده و با وجود منابع طبیعی و ثروتهای کشور، از حقوق اجتماعی، برابری و آزادی محروم بوده اند. ۴۲ سال است که رژیم مردم را از داشتن صلح و آرامش تحریم کرده است. رژیم خلاف میل و رای مردم، با آتش زدن پرچم کشورهای دیگر در خیابان، یورش به سفارتها، شعارهای مرگ بر این و مرگ بر آن در مجلس ارتجاع، دخالتهای تروریستی در کشورهای همسایه، هزینه زیاد و جبران ناپذیری را بر مردم ایران تحمیل کرده است. نمونه هایی از آن، غرامتهایی است که رژیم بابت این اعمال تروریستی باید پرداخت کند و پرداخت این غرامتها از ثروت عمومی مردمی است که حکومت آنان را گروگان گرفته است.

رژیم در اثر تحریمها کمبود ارز پیدا کرده است و حتا ارز صادرات به کشور بر نمی گردد. رئیس سازمان توسعه تجارت روز سه شنبه ۱۵ مهر، از عدم بازگشت ۱۶ میلیارد یورو ارز صادراتی به ایران در سالهای ۹۷ و ۹۸ خبر داد. به همین دلیل برداشتن تحریمها یعنی برآوردن نیاز رژیم به فروش نفت و گرفتن ارز. اما تجربه نشان داده است پولهایی که بعد از توافق برجام و یا بالابودن قیمت نفت خام به جیب رژیم ریخته شد نصیب مردم و بهبود اقتصاد و معیشت زندگی مردم نشد. رژیم حتا به برداشت از صندوق توسعه ملی که به دستور خامنه ای برای مبارزه با کرونا اختصاص داده شد هم رحم نکرد و بنا به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت رژیم، تنها ۲۷ درصد از یک میلیارد دلار در اختیار این وزارتخانه برای مبارزه با کرونا اختصاص داده شده است.

از آنجایی که امنیت رژیم بیش از هر هنگام در هلال شیعی از عراق، لبنان تا سوریه بیش از همیشه زیر ضرب رفته و گره خوردن سرنوشت تحریمها به عقب نشینی احتمالی رژِیم از سوریه، عراق و لبنان هست، رژیم به ارز برای حفظ امنیت خود بیشتر احتیاج دارد تا برای خرج کردن برای مردم علیه ویروس کرونا.

معاون وزارت صنعت رژیم، در گفتگو با شبکه العالم  در روز دوشنبه ۱۴ مهر، بازسازی سوریه را «وظیفه شرعی» رژیم دانست. وی از «ارسال مصالح ساختمانی به عراق و سوریه برای کمک به بازسازی این کشورها» خبر داد. 

بر همگان روشن است که اقتصاد ورشکسته و جنگ زده بشار اسد را رژیم سر پا نگاه داشته و روشن است که کمکها برای بازسازی یعنی کمکهای بلاعوض به دیکتاتور دمشق به همان گونه که تا کنون در سوریه و برای حفظ بشار اسد میلیاردها دلار هزینه کرده است. تمام این ولخرجیها به قیمت فقیرتر کردن مردم ایران بوده و هیچ دستاوردی برای مردم و کشور ایران نداشته و تنها جنازه های پاسداران است که برای نمایش به ایران برمی گردد.

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول