فراسوی خبر ... یکشنبه ۸ تیر

 

تلاش خامنه ای برای باز نشدن «جعبه سیاه» لاریجانی

زینت میرهاشمی

 

تصفیه حسابهای جناحی زیر عنوان دروغین مبارزه با فساد با به میدان آمدن خامنه ای وارد مسیر دیگری شد. حرفهای خامنه ای روز شنبه ۷ تیر، در جلسه تصویری با کارگزاران قوه قضائیه رژیم، شستن دستان آلوده مفسدان مالی و مالیاتی به تمام معنا است.

در میانه رسوائیهای پرونده اختلاس کلان معروف به «جعبه سیاه طبری»، نقش صادق لاریجانی بیش از هر هنگام روی زبانهاست. با کشتن غلامرضا منصوری به عنوان همکار صادق لاریجانی و ابراهیم رئیسی، انگشت اتهام  به سوی سپاه پاسداران و صادق لاریجانی گرفته شد. خامنه ای در دفاع از لاریجانی قدم به جلو گذاشت تا مانع کالبد شکافی پرونده فساد ساختاری در دستگاه قضائیه خودش شود.

وی که در نوک پیکان فساد حکومتی قرار دارد، در رابطه با اختلاس و دزدیهای نجومی طوری صحبت کرد که گویا وی هیچ نقشی در تولید و بازتولید اختلاس و غارت نداشته و هیچکاره است. در حالی که همه این دانه درشتها با حمایت مستقیم و تمام قد خامنه ای این پستها را اشغال کرده بودند.

خامنه ای با مقایسه ویروس کرونا و ویروس فساد گفت که « ویروس کرونا با شستشوی دست برطرف میشود اما تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است.» وی که در شستشوی دست جنایتکاران و مفسدان به خوبی استاد است در صحبتهایش صادق لاریجانی را در ردیف «پاک دستان» (در جمهوری اسلامی مترادف با نوکران دانه درشت است) دانسته و خواست که به او دست درازی نشود زیرا «حرکت مبارزه با فساد» از دوره او شروع شده و «اینها نباید از نظر دور باشد».

البته تا جایی که به قطع دست بر می گردد، تا کنون دست هیچ دزد و اختلاسگر دانه درشتی را دستگاه قضائیه خامنه ای قطع نکرده است. ماکزیمم برای باز نشدن بیشتر اسرار جعبه سیاه یا داروی نظافت به خوردشان داده خواهد شد یا به سرنوشتی مانند غلامرضا منصوری دچار خواهند شد.

حکم ظالمانه قطع دست راست و پای چپ، انگشتان دست در رابطه با دزدان بسیار کوچک، حتا دزد یک مرغ و... به خوبی اجرا شده است. در هفته گذشته چهار انگشت دست سه زندانی متهم به دزدی در ارومیه اجرا شد. متهمانی که دزدی خود را قبول نداشته و گفتند که زیر شکنجه مجبور به اعتراف شده اند.

مورد دوم تمیز کردن بدهیهای مالیاتی شرکتهایی که حاضر نیستند با دادن مالیات دارائیهای خود را به ثبت رسانده و بخش اقتصاد پنهان خود را آشکار کنند. خامنه ای با مصوبه شورای عالی اقتصاد برای بخشش مالیاتی به بهانه جذب نقدینگی، شرکتهایی که از مالیات در رفته و خود را جوابگوی دولت و هیچ نهاد دیگری نمی دانند موافقت کرد. بر اساس موافقت خامنه ای بر بخشش مالیاتی، «این شرکتها فقط بابت صورت مالی سال ۱۳۹۸ خود مالیات خواهند پرداخت.» این شرکتها اگر سودبر بوده اند چرا تا حال مالیات نداده اند و اگر سود بر نبوده اند  مشکل پرداخت داشتند چه نقدینگی دارند که وارد بورس شوند؟ نهادها و زیر مجموعه های هلدینگهای خامنه ای هیچ مالیاتی نمی پردازند و اساسا هیچ نظارتی بر آنها نیست. موضوع نپرداختن مالیات از این زیرمجموعه ها یکی از نارضایتیهای حسن روحانی هم بود. می توان حدس زد که با توجه به عدم شفافیت مالی و فساد ساختاری و سیستماتیک و استفاده از داغ کردن بازار بورس، خامنه ای با سیاست کازینویی سرمایه داری، چند هدف را دنبال می کند. رژیم با این راهکار یعنی با شستشوی مالیاتی، شرکتهای ورشکسته را به بازار بورس کشانده و به جمع کردن پول مردم (نقدینگی) برای پر کردن حفره های مالی در کوتاه مدت احتیاج دارد. این یک نقشه رژیم برای پولسازی است. بالاخره وعده های جهانگیری، معاون اول حسن روحانی در تماس تلفنی با نخست وزیر جدید سوریه «بر حمایت تمام عیار جمهوری اسلامی از حکومت اسد» باید از یک جایی از جیبهای مردم خالی شود. (ایسنا چهارشنبه ۲۸ خرداد)

رژِیم با مشکلات بیشتری اکنون برای هزینه بری نیروی تروریستی قدس در عراق برای دخالتگری میان حکومت عراق با حشدالعبی و کتائب حزب الله، و اوضاع خراب اقتصادی سوریه با توجه به تحریمهای بیشتر آمریکا بر سوریه،  وضعیت خراب حزب الله لبنان و ونزوئلا و...روبرو است و همه اینها احتیاج به پولهای کلان دارد.  اما دیکتاتوری که رو به سقوط است راهکارهایش برای نجات از این پله به آن پله پریدن است. مسکنهایی که قادر به رهایی از کابوس سرنگونی و قیام مردمی برای رژیم نیست. 

 

 

بازگشت به صفحه اول