فراسوی خبر ... یکشنبه ۴ خرداد

گلوله برای مردم تشنه اهواز، ۳۰ میلیارد دلار برای بشار

زینت میرهاشمی

 

پس از چهار دهه تاراج ثروتهای ملی، همچنان مشکل آب آشامیدنی در نقاط مختلف کشور، مردم را رنج می دهد. مردم تشنه خوزستان که روی مخازن انبوه نفت و گاز زندگی می کنند، برای دسترسی به آب آشامیدنی باید سینه هایشان را سپر گلوله های مزدوران رژیم قرار دهند. روز شنبه ۳ خرداد، اعتراض مردم غیزانیه در ۴۵ کیلومتری اهواز به نداشتن آب آشامیدنی با سرکوب مواجه شد.

مردم تشنه با شورش برحق خود، جاده اهواز – رامهرمز را برای ساعاتی بستند و پاسخ رژیم به مردم تشنه، مثل همیشه گلوله بود. البته یک مامور تبهکار رژِیم مدعی استفاده از سلاح ساچمه ای پلاستیکی ضد شورش شد. تجربه نشان داده که گلوله های ساچمه ای، چشمها و بدنهای مردم را سوراخ کرده است، همانگونه که عکسهای اعتراض مردم غیزانیه

نشان دهنده پاها و دستهای سوراخ شده است.

برخورداری از آب و به ویژه آب آشامیدنی سالم یک خواسته بر حق است. اعتراض به محرومیت از آن، آنهم در کشور ثروتمند ایران، برحق و طبیعی است. اینگونه اعتراضها از طرف کشاورزان در استانهای دیگر هم قبلا اتفاق افتاده است. بی آبی در این مناطق محصول سیاستهای ضد انسانی رژِیمی است که محیط زیست را تخریب و از سرمایه گذاری برای زیرساختهای آب رسانی خودداری می کند. با تولید انبوه موشک، غارت روزمره اندوخته های جامعه، سیر نگاه داشتن انواع و اقسام تشکلهای بسیجی و تروریست و هزینه کردن برای عمق استراتژیک که همان حفظ هلال شیعی است، دیگر بودجه ای برای آب آشامیدنی باقی نمی ماند.

در رویدادی دیگر و به گفته علیم یارمحمدی، مجلس نشین از زاهدان «در استان سیستان و بلوچستان ۷۴.۵ درصد از مردم زیر خط امنیت غذایی» هستند. (ایرنا ۲۸ اردیبهشت) وی در رابطه با گسترش ویروس کرونا در این مناطق گفت: «۳۰۰ هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان، آب شرب غیر بهداشتی مصرف می کنند، ما هر چقدر هم پروتکلهای بهداشتی را در اختیارشان قرار بدهیم، وقتی قرار باشد آب شرب خود را با گالن و به روش غیر بهداشتی تهیه کنند، اوضاع تغییری نمی کند.».

هر از چندگاه گزارشهای گوناگون همراه با عکس در روزنامه های حکومتی منتشر می شود که از محرومیت مردم سیستان و بلوچستان پرده برداری می شود. گزارشهای تصویری دردناک و یا اسامی و عکسهای کودکان اهوازی و بلوچی که به خاطر جرعه ای آب از هوتکهای چابهار جانشان را از دست داده اند منتشر شده است.

فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ملایان، اعتراف می کند که ۳۰ میلیارد دلار برای نگاه داشتن دیکتاتوری اسد فقط در یک دهه گذشته هزینه شده است. البته بنا بر داده های آماری نهادهای بین المللی، رقم واقعی که در سوریه هزینه شده، بسیار بیشتر از رقم ۳۰ میلیارد دلار است.

سیر کردن مزدوران تروریستی مثل حزب الله لبنان، حشد الشعبی و لشکرهای فاطمیون و زینبیون و بازسازی خرابیهای جنگهای دیکتاتوری اسد از دغدغه های ولی فقیه است اما لبهای تشنه کودکان بلوچ، دل ولی فقیه و کاخ نشینان او را به درد نیاورده است. به همانگونه که کودکان سوخته زیر بمباران بشار اسد دلشان را به درد نیاورده است.

شورش و قیام علیه وضع موجود و سازمانیابی برای خواسته های اولیه حق مردم است و سرکوب مردم تشنه اهواز و چابهار محکوم است. 

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول