فراسوی خبر ... یکشنبه ۲۳ دی

 

تلاشهای بیهوده برای خروج ازحلقه فشار

زینت میرهاشمی

 

در هفته ای که گذشت شورای وزیران اتحادیه اروپا، چشمان دیپلماتهای دولت روحانی را حسابی گریان کرد. لیست گذاری معاونت امنیت داخلی وزارت اطلاعات و  دو دیپلمات تروریست رژیم در لیست تحریم و تصویب آن در شورای عمومی اتحادیه اروپا، بار دیگر بی فرجامی برجام که فرصتی برای گسترش حرکتهای تروریستی و موشک بازی رژیم شد را به جمهوری اسلامی یادآور کرد.

واکنش پایوران رژیم به وعده های کشورهای اتحادیه اروپا برای نجات برجام به شکل مورد دلخواه رژیم، وضعیت ناهنجارشان را نشان می دهد. قرار بود بعد از خروج آمریکا از برجام، ولی فقیه آن را آتش بزند. اما کبریت خامنه ای نَم گرفته و در حال حاضر ولی فقیه فقط با لاف زدن و تهدید توخالی بازار گرمی می کند.

اصلی ترین اعضای اتحادیه اروپا نتوانستند برای نجات تجارت با رژیم به توافق برسند و هنوز هیچ کشوری حاضر نشده نهاد مالی مربوط به داد و ستد تجاری با رژیم را در کشور خود قبول کنند.

با توجه به تنگ تر شدن حلقه فشار در سوریه و عراق، تلاشهای تروریستی رژیم برای مداخله در کشورهای همسایه زیر ذره بین می رود.

واکنش وزیر خارجه فرانسه در رابطه با موشک پرانی روز آدینه ۲۱ دی، فعالیتهای موشکی رژِیم را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته و از رژیم خواسته است که توسعه موشکهای بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند را متوقف کند.

تور شتابزده جواد ظریف همراه با مدیران ارشد دهها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی که قرار است روز یکشنبه به عراق وارد شوند، واکنشی در برابر تنگ تر شدن فشارها از طرف اتحادیه اروپا که هر روز با آمریکا هماهنگ تر می شود است.

بر اساس اخبار حکومتی، تور پر زرق و برق جواد ظریف، برنامه های تجاری پر خرجی در شهرهای عراق از سلیمانیه در شمال تا کربلا در بر خواهد داشت. این که چرا تیم همراه ظریف این چنین با دستان پر برای بازسازی شهرهای عراق می رود را دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیر کل امور بین الملل رژیم آشکار می کند.

امیر عبداللهیان در دیدار با عضو مجلس نمایندگان عراق، امنیت عراق را با امنیت جمهوری اسلامی یکی دانست. حرف این پایور جمهوری اسلامی را باید این گونه تعریف کرد؛ امنیت رژیم ولایت فقیه از طریق مداخله و نا امن کردن دیگر کشورها تامین می شود.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست