برگزاری پر شور چهل و ششمین سالگرد حماسه و رستاخیز سیاهکل

 

در شبی فراموش نشدنی، تولد ستاره  سرخ آسمان جنبش کمونیستی ایران و فروغ  ۱۵ پرتو پیشتاز آن بر فلات میهن گرامی داشته شد 

 

 

از ساعت چهار بعد از ظهر روز شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ برابر با ۴ فوریه ۲۰۱۷، مراسم بزرگداشت چهل و ششمین سالگرد رستاخیز سیاهکل در شهر کلن (آلمان) با شرکت ایرانیان آزادیخواه برگزار شد.

برنامه را رفیق آماندا سحر شروع کرد. او در سخن آغازین گفت: "خانمها، آقایان، دوستان و رفقا! به شما خوش آمد می گویم و در مناسبتی به بزرگی قیام سیاهکل و تولد سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، آرزوی شبی پر بار را برای همه دوستداران آزادی و عدالت دارم. آری، آنچه ما را به گذشته پیوند می دهد، امیدهای نیک و انسانی است، همان آزادی و عدالتی که الهام بخش تلاش و مبارزه بهترین زنان و مردان ایران بوده و پرچم سرخ اش دست به دست، نسل به نسل، به دوش کشیده می شود و هرگز بر زمین نیفتاده است.

همبسته با این مبارزه جاری در رود تاریخ، به پاس و یاد قهرمانان دلیر مردم، صفایی فراهانی و ۱۴ ستاره سرخ فدایی، برخیزیم و یک دقیقه سکوت کنیم."

پس از آن، رفیق کامران عالمی نژاد برنامه گردهمایی را اعلام کرد و به دنبال آن سرود "رود" از ساخته های آقای مهرداد باران که توسط ارکستر فیلامورنیک پاریس اجرا شده، پخش شد. آنگاه رفیق امیر ابراهیمی بیانیه سازمان به مناسبت چهل و ششمین سالگرد قیام سیاهکل را به آگاهی رساند. سپس نماهنگی در ستایش از پایداری مادران شهدا و زندانیان سیاسی پخش گردید و در پی آن رفیق زینت میرهاشمی سخنرانی خود پیرامون "پایداری مادران شهدا و زندانیان سیاسی، یک تجربه مبارزاتی" را آغاز کرد که مورد استقبال پرشور قرار گرفت. متن کامل این سخنرانی در شماره آینده "نبرد خلق" انتشار خواهد یافت.

در بخش بعدی همایش، نماهنگ دیگری در مورد شرایط و مبارزه نیروهای کار و مقاومت زندانیان سیاسی پخش شد و پس از آن رفیق لیلا جدیدی سخنرانی خود پیرامون "همبستگی با جنبشهای اعتراضی نیروهای کار، دفاع از مقاومت زندانیان سیاسی" را ایراد کرد که با استقبال گرم حاضران روبرو شد. متن کامل سخنرانی لیلا جدیدی در شماره آینده نبرد قابل منتشر می شود.

پیش از آغاز بخش دوم برنامه همایش، تنفس کوتاهی اعلام گردید که طی آن از حاضران در محیطی گرم و رفیقانه با چای، قهوه و شیرینی پذیرایی شد.

در قسمت دوم برنامه ابتدا شماری از شرکت کنندگان دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را در مورد روشها و راهکارهایی که افراد، گروه ها و انجمنها می توانند به وسیله آنها از مبارزه زندانیان سیاسی و کارورزان پشتیبانی کنند، طرح کردند.

کامران عالمی نژاد سپس تعدادی از پیامهای رسیده به گردهمایی را به آگاهی حضار رساند و در پی آن فیلم کوتاهی با موضوع چگونگی شهادت رفیق ایرج سپهری در شهر آبادان همراه با گفتگو با دو تن از شاهدان عینی پخش گردید. این فیلم توسط رفیق فرشید فرشیدی ساخته شده است.

به دنبال آن رفیق فتح الله کیاییها دو سروده منتشر نشده از رفیق باقر مومنی را خواند. این اشعار در اردیبهشت سال ۱۳۵۰ سروده شده و برای اولین بار انتشار علنی می یافت. شعرهای یاد شده به همراه دو قطعه دیگر که در همان زمان توسط رفیق باقر مومنی سروده شده، در شماره آینده "نبرد خلق" چاپ خواهد شد.

فتح الله کیاییها همچنین یکی از سروده های خود را قرایت کرد که این شعر نیز در شماره آینده "نبرد خلق" منتشر می شود.

در همین قسمت از برنامه، مادر مقاوم، بانو فرزانه سا، بخش کوتاهی از خاطرات و تلاشهای خود را بیان کرد.

در ادامه برنامه، رفیق ربابه یکی از سروده های خود را خواند و در ادامه، مجری برنامه تعداد دیگری از پیامها را قرایت نمود. پیامهای رسیده به همایش قرار زیر است:

جمعی از دانشجویان کمونیست، هواداران سازمان در لرستان، پرستاران پیشگام، جمعی از کمونیستهای آذربایجان - ایران، برخی از فعالان کارگری، جمعی از کارگران پالایشگاه بندر عباس و رفیق امید. متن کامل پیامهای رسیده به مراسم در شماره آینده "نبرد خلق" قابل دسترسی خواهد بود.

همچنین همایش با دسته گلهای تقدیمی شورای ملی مقاومت ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران، هواداران مجاهدین، کارورزان ماهنامه "نبرد خلق" و کارورزان "رادیو پیشگام" آذین شده بود.

آقای قربانی، یکی از دوستداران سازمان، نیز با اهدای یک تابلوی نقاشی، جلوه زیبای دیگری به مراسم بخشید.

بخش پایانی برنامه به کارگاه هنر ایران اختصاص داشت. رفیق فریدون رمضانی با همکاری رفیق آرزو با اجرای ترانه سرودهای فراموش نشدنی، یاد و خاطره حماسه آفرینان جنبش پیشتاز فدایی را گرامی داشتند.

با سرود جاودان انترناسیونال، همایش چهلمین و ششمین سالگرد حماسه سیاهکل به پایان رسید.

قابل ذکر است که از تمامی این برنامه فیلمبرداری شده و در آینده منتشر خواهد شد.

 

دبیرخانه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ (۶ فوریه ۲۰۱۷)