مراسم سی و نهمین سالگرد رستاخیز سیاهکل برگزار شد

 

 

بعد از ظهر روز شنبه 17 بهمن امسال (6 فوریه 2010) یادمان سی و نهمین سالگرد حماسه سیاهکل و همبستگی با قیام مردم ایران در شهر کلن (آلمان) برگزار شد.

بر دیوارهای سالن برنامه آرم سازمان، عکس شهدای حماسه سیاهکل و عکس تعدادی از رهبران و بنیانگذاران سازمان و عکسهایی از خیزشهای مردم در ماههای اخیر نصب شده بود.

مجری برنامه، رفیق لیلا جدیدی با خواندن یک قطعه شعر از زنده یاد سیاوش کسرایی برنامه را آغاز کرد و ضمن خوش آمدگویی به حضار، برای گرامیداشت و احترام به شهدای جنبش آزادیخواهانه مردم ایران و شهدای جنبش پیشتاز فدایی یک دقیقه سکوت اعلام کرد. پس از آن یک نماهنگ از سرودهای سازمان  همراه با تصاویر شهدای رستاخیز سیاهکل از ساخته های رفیق جعفر پویه پخش شد. سپس بیانیه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران توسط رفقا فرنگیس بایقره و کامران عالمی نژاد خوانده شد. پس از آن نمآهنگ یک شب مهتاب از شعرهای به یادماندنی احمد شاملو، با صدای زنده یاد فرهاد در گرامیداشت یاد و خاطره ندا آقا سلطان، سمبل شهدای قیام بیشماران همراه با تصاویری از خیزشهای مردم پخش شد. پس از آن مجری برنامه از رفیق زینت میرهاشمی دعوت کرد که سخنرانی خود را آغاز کند. متن سخنرانی رفیق زینت میرهاشمی در شماره آینده نبردخلق منتشر خواهد شد.

با پایان سخنرانی از شرکت کنندگان در همآیش با چای و قهوه و شیرینی پذیرایی شد.

 

بخش دوم برنامه با خواندن پیامهای رسیده آغاز شد. پیامهای  نهضت آزادیخواه دموکراتیک ایران(ندای ایران)، جمعی از فعالین چپ، جمعی از طرفداران جنبش فدایی توسط رفقا ربابه جوزقی، امیر ابراهیمی و فرنگیس بایقره خوانده شد. همچنین شاعر متعهد، آقای رحمان کریمی قطعه شهر کوتاهی که سالها پیش در ستایش حماسه سیاهکل سروده بود را قراعت کرد.

پس از آن یک فیلم کوتاه در مورد رستاخیز سیاهکل پخش شد. این فیلم در 19 بهمن دو سال پیش از سیمای آزادی پخش شده بود.

سپس نوبت به پرسس و پاسخ رسید. در این بخش رفقا جعفر پویه و منصور امان شرکت داشتند. مجری برنامه اعلام کرد که برای هر نفر پنج دقیقه در نظر گرفته شده که در این فرصت هر یک از دوستان و رفقای شرکت کننده می توانند به طرح نظرات خود و یا طرح سوال بپردازند. در این قسمت تعدادی از شرکت کنندگان با گرایشهای سیاسی مختلف و در مواردی متضاد به طرح نظرات خود پرداختند و یا سوالهایی را مطرح کردند که توسط رفقا منصور امان و جعفر پویه پاسخ داده شد.

پس از آن بخش هنری آغاز شد که رفیق فریدون رمضانی از کارگاه هنر ایران ترانه سرودهای به یادماندنی را اجرا کرد و با سرود انترناسیونال مراسم پایان یافت.

تعدادی از فعالان سیاسی اجتماعی از گرایشهای مختلف، تعدادی از اعضای شورای ملی مقاومت و دبیرخانه آن در برنامه حضور داشتند و دسته گلهای زیبایی از جانب شورای ملی مقاومت و هواداران این شورا در کلن به مراسم تقدیم شده بود.

فیلم کامل این مراسم پرشکوه به تدریج در شبکه جهانی اینترنت قرار داده خواهد شد.

دبیرخانه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران

19 بهمن 1388 8 فوریه 2010